4.8 C
Nitra
sobota, 16 novembra, 2024

Každý liek, o ktorom viem, že by mohol pomôcť pacientovi, mu ho dám, aj keby ma mali za to trestne stíhať, povedal pred rokom prof. Krčméry

„Prvé, čo ma zaujíma je, aby pacient nezomrel, a o každom lieku, o ktorom viem, že by mu mohol pomôcť, mu ho dám, či je registrovaný alebo nie je registrovaný, aj keby ma mali za to, prosím pekne, trestne stíhať.“ Pred rokom hovoril profesor Vladimír Krčméry v rozhovore s Evou Mihočkovou (Trend, relácia Otvorene, 20. 3. 2020) o účinných liekoch na koronavírus a odvolával sa na Hippokratovu prísahu. Čo sa zmenilo, že dnes otočil o 180 stupňov? Pripomeňme si niekoľko profesorových vyjadrení, ktoré akosi „vyšumeli“ v čase. (Celý prepis rozhovoru nájdete TU.)

Čo hovoril profesor Krčméry o liekoch na koronavírus v marci 2020? 

 „Tak tuná môžem povedať len samé dobré správy. Prvá dobrá správa je, že už teraz máme lieky, ktoré účinkujú na koronavírus. My nemáme lieky, ktoré sú licencované, ktoré sú registrované, ale to je otázka administratívn-technicko-byrokratická. Máme lieky, o ktorých sa vie, a sú štúdie z Čínskej republiky, už hotové a publikované, opäť mnohé európske autority ich ignorujú, pretože všetko čo je z Východu, je problém, spochybnené a zlé. Sú tri..  a ja verím, lebo však Nobelova cena, teraz posledná bola v Číne, za liek artemisinin, ktorý stále nie je neregistrovaný v Spojených štátoch, takže americkú byrokraciu nepresvedčí ani to, že tá vynálezkyňa lieku, ktorá za prírodný čínsky liek pre tradičnú čínsku medicínu dostala Nobelovu cenu, ani to nepresvedčilo, aby tento liek Spojených štátov zlegalizovali.

… Číňania okrem tých štyroch liekov, o ktorých vieme, majú celý diapazón liekov, o ktorých nevieme, ale tie publikácie sú v čínštine, neviem, či je niekto ochotný ich preložiť, možno, že dostaneme aj tie ďalšie, ale tie štyri, ktoré máme, dva z nich sa používajú 20 rokov, my ich používame v Kambodži 15 rokov na pracovisku Vysokej školy sv. Alžbety, 15 rokov používame aluviu, o ktorej sa vie a je dokázané, že účinkuje aj na koronavírusy, vie sa to roky.

… Ďalej používame 30 rokov v našich projektoch chlorochín. My sme tento liek museli doniesť z Hondurasu, pretože sa v Európskej únii po prvé nedal zohnať, po druhé nie je licencovaný, nie je registrovaný na túto indikáciu, len na maláriu, takže táto byrokracia a pomalosť nie je vecou Slovenska. Toto je vecou celej Európskej únie, toto je vecou Spojených štátov a dovtedy budú ľudia zomierať na nekontrolovanú chorobu, kým sa táto byrokracia nezmení. A koronavírus a malária a dengue sú jedným z príležitosti ako konečne presvedčiť túto túto európsku a americkú byrokraciu pre prísuno nových liekov…

… Prvé, čo ma zaujíma je, aby pacient nezomrel a o každom lieku, o ktorom viem, že by mu mohol pomôcť,  mu ho dám, či je registrovaný alebo nie je registrovaný, aj keby ma mali za to, prosím pekne, trestne stíhať. My sme skladali Hippokratovu prísahu, ak poznám nejaký liek, ktorý by mohol pacientovi pomoc a ja mám asi 20 – 30 publikácií na túto tému to, že tie publikácie nepresvedčili European medicines agency je pre mňa v tejto chvíli sekundárne.“

(Pozrite si celú reláciu Otvorene s Evou Mihočkovou TU)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články