V televízii neustále počúvame a v mainstreamovej tlači čítame o počtoch tých, ktorí nakazení koronavírusom ležia v ťažkom stave v nemocnici, či ktorí mu podľahli. Ale nikde neuvedú, koľko ľudí zomrelo preto, že im nebolo včas a najmä správne poskytnuté lekárom zdravotné ošetrenie.
Na Slovensku, ale zrejme aj inde vo svete, sa počas pandémie COVID-19 až priveľmi rozšírilo, že lekári „vyšetrovali“ pacientov s príznakmi cez telefón. Ba nájdu sa aj takí, ktorých vraj lekár odmietol ošetriť, pretože nie sú zaočkovaní! O podobnej skúsenosti píše aj mladý muž, ktorého príbeh zverejnil v statuse facebookový profil Nekŕmte nás odpadom. A veruže príbeh je to šokujúci.
Ak ste sa nedal zaočkovať, nech vás lieči kto chce!
„Chcel by som sa podeliť so svojou skúsenosťou s mojou všeobecnou lekárkou, ku ktorej chodím cez 4 roky,“ píše v úvode 26 ročný aktívny športovec, ktorý je neočkovaný (najmä pre anafylaktickú reakciu, pri ktorej skoro zomrel pred pár rokmi po podaní lieku v nemocnici, kde nemohol dýchať) a prvýkrát pozitívny na Covid s ľahkými príznakmi. Mladý muž priznáva, že jeho lekárka je jedna z najlepšie hodnotených v okolí, a preto by ho ani vo sne nenapadlo, že jemu, ktorý je pozitívny iba s veľmi ľahkými príznakmi povie: „Ak ste sa nedal zaočkovať, nech vás lieči kto chce!“ a zloží mu telefón. „Potom sa človeku naskytá otázka, koľko ľudí tu mohlo byť a zomreli práve pre takúto lekárku, kde o tom, či stojíte za liečbu alebo nie rozhoduje ona sama,“ zamýšľa sa pisateľ.
„Mojim cieľom nie je vyprovokovať vášne ani jednej zo strán, ani plakať… Mal som tú česť stráviť v nemocniciach po Slovensku nejaký čas pred pár rokmi, a aj bez Covidu to bola tragédia (hlavne, ak bol človek na ťažkých oddeleniach vedľa pacientov s rakovinou a podobne). No teraz sa to mne osobne zdá ako masaker zdravotnej starostlivosti,“ konštatuje mladý muž a dodáva: „Starajte sa prosím o svoje zdravie a snažte sa zvoliť si čo najlepších a hlavne najviac ľudských lekárov, lebo realita našej zdravotnej starostlivosti a lekárov je vážne na plač. A to píšem ako 26 ročný športovec. Bohužiaľ, videl som v nemocniciach trpieť deti od 10 rokov až po starých ľudí, sám som bojoval o život ťažko a je mi to veľmi ľúto vedieť, v akom stave a starostlivosti môžu niektorí ľudia skončiť.“
Keby každý lekár predpísal aspoň základné lieky
„Na záver prajem ľudom, aby ostali ľuďmi. Slovensko môže čakať v blízkej budúcnosti ťažšia skúška než je Covid a práve ty môžeš byť ten, kto si „potiahne kratšiu zápalku“ a budeš potrebovať pomoc. A vtedy ti prajem, aby si našiel ľudí s ochotou. Nikto nechodí v topánkach druhého, nikto nemôže vedieť, čo má niekto iný za problémy a čo prežil, no byť sudca je najľahšie,“ konštatuje mladý muž, ktorý ešte pridáva: „Mal som 19, chlap ako hora, vo fitku a na boxe bomby, v pondelok na tréningu, v utorok v nemocnici a o týždeň som bojoval o život.. dnes tomu rozumiem čo prežívajú chorí ľudia, čo prežívajú starí ľudia bez možnosti sa brániť.. Ako ľahko zdravie môže pominúť. A z mojej skúsenosti si nikto nemôže povedať, že práve on je ten nedotknuteľný a nikdy sa nič nestane.“
Prirodzene, na jeho slová v diskusii zareagovali aj Slováci. Veruže aj ich názory boli zaujímavé. „Keby každý lekár predpísal aspoň základné lieky Erdomed, Isoprinosine, Acylpyrín/Aspirín protect/Anopyrin, Alpha D3 (pokiaľ sa neužíva vitamín D dlhodobo). K tomu odporučiť kúpiť zinok, selén, B komplex, vitamín C. Piť tymiánový čaj, aj iný čaj na kašeľ. Remdesivir pomáha tak akurát predajcom.. Kde sú tie časy keď lekári naozaj liečili…,“ konštatuje smutne Milan Kenairam. „Moja doktorka veľmi dobre vie, že nie som očko. Volala som jej hneď po potvrdení PCR testom. Ani ma nenechala dohovoriť: Aké sú príznaky? Tie som jej vymenovala a ona ešte pridala, aké môžu byť, tak tie chvalabohu nemám, no a teraz liečba: čo máte? Vymenovala som jej to. Výborne, podporte ešte vitamínmi. Ozvite sa ak sa bude niečo zhoršovať dopíšem lieky. Tak sa rýchlo vyliečte, pekný deň. Stále bude moja najobľúbenejšia pani doktorka,“ napísala svoju skúsenosť Eva Abushareia.
Smutný príbeh onkologickej pacientky u lekára. A takýchto je určite oveľa viac
My, lekárnici, vám pomôžeme. Sme tu pre vás. Nebojíme sa
„Presne tak. Bohužiaľ, takýchto lekárov je viac než si vieme predstaviť. Príde mi, že naše zdravotníctvo je vyhoreté, ale riadne. Lekárov zaujíma len koľko bodov dostane zo zdravotnej, inak sa na teba nepozrie. Spraví nevyhnutné úkony a dosť. Ale, že by skúsil hľadať aj príčinu ťažkosti, to ozaj máloktorého napadne. Nebudem zas hádzať všetkých do jedného vreca, sú aj výnimky a im veľmi pekne ďakujem a želám, nech nevyhoria,“ pridáva Mi Rim Da. „„Choďte do lekárne, alebo niekoho pošite. My, lekárnici, Vám pomôžeme. Sme tu pre Vás. Nebojíme sa. Povedzte, aké máte príznaky a povieme Vám čo máte a čo nemáte robiť. PN Vám nedáme, ale zachránime Vás,“ napísala veľmi jasne pani magistra Martina Komišaková. „Treba začať zatvárať lekárov za takéto veci,“ myslí si Karol Gál.
Ďalší šokujúci príbeh „ochotných“ zdravotníkov a od bolesti plačúceho dieťaťa
„Môj prípad je zážitok s detskou lekárkou. Vypísané majú úradné hodiny normálne, no nikto nikde. Volám na pevnú linku, nikto nedvíha, volám na ich mobil, zodvihne sestrička a opýta sa čo chcem. Povedala som jej, že syn má Covid, horúčky, suchý kašeľ, točí sa mu hlava a je mu zle. Sestra mi hovorí, no viete, ja som si zobrala domov telefón z roboty, do ambulancie nechoďte. Poradila mi Paralen, veľa tekutín a sirup na kašeľ kúpiť v lekárni. Hovorím jej, to už samozrejme mám, no kašeľ je veľmi suchý a bolí ho na hrudi.. No že on je už veľký skoro dospelý, tak iba vyležať a vitamíny. Nič viac nepotrebuje. Takže miesto lekára ordinuje sestrička. Takže som sa poradila inde. V lekárni som nechala skoro 30 euro, našťastie lieky zabrali. Ďakujem pekne za takúto „pomoc“ lekárov svojím pacientom. Horor!!“ opísala svoj príbeh Anita Diosi.
Jozef Uhlárik