Nadšenci histórie zo stredného Slovenska, v spolupráci so zberateľmi historických pohľadníc, pripravujú unikátnu knihu o mestách na hornej Nitre. Vzácne archívne pohľadnice poukážu na porovnanie histórie regiónu s tými súčasnými.
Knižný projekt novej edície od banskobystrického vydavateľstva vám predstaví Prievidzu, Bojnice a ich okolie na záberoch z minulosti v porovnaní so súčasnosťou. Unikátne archívne zábery v porovnaní s tými súčasnými prevedú čitateľa históriou týchto jedinečných miest a ich prislúchajúcich obcí hornonitrianskeho regiónu.
Kniha zameraná nielen na mesto, ale aj obce v jeho okolí
Vydavateľský tím v spolupráci s historikmi, zberateľmi historických pohľadníc a mestskými archívmi, pripravuje unikátnu knihu obsahujúcu vyše stovku záberov z historických miest Prievidze a Bojníc v porovnaní so súčasnosťou. Ako hovorí autor knihy z edície Kedysi a dnes Bohuš Schwarzbacher, kniha bude jedinečná nielen svojím obsahom, ale aj svojou myšlienkou, prečo vznikla. „Prostredníctvom archívnych historických fotografií a pohľadníc rôznych mestských častí a obcí, ich porovnáme s tými súčasnými. Túto celoslovenskú knižnú edíciu sme už naplno rozbehli v uplynulom roku. Myšlienka vzniku tejto unikátnej edície Kedysi a dnes, bola priblížiť ľuďom známe miesta, a to ako sa v čase menili. Je to v súlade s poslaním nášho vydavateľstva – prinášať ľuďom jedinečný pohľad na krajinu,“ približuje autor myšlienky knižnej edície Kedysi a dnes, Milan Paprčka. Výnimočnosť knihy spočíva najmä v jej zameraní. Čitateľ v nej nenájde len zábery na mesto Prievidza a Bojnice. Porovnanie minulosti so súčasnosťou môže obdivovať aj pri obciach, nachádzajúcich sa v okrese týchto miest.
Približujeme ľuďom známe miesta ako sa menili v čase
Ľudia v súčasnej dobe radi porovnávajú. Hľadajú rozdiely medzi históriou a súčasnosťou. Snaha pochopiť niektoré situácie a obdobia, v ktorých nastali úplné zmeny v architektúre, či samotnom krajinnom obraze, je niekedy náročné. Tam, kde kedysi stála kaplnka, je dnes úrodná pôda. Alebo naopak tam, kde očakávate, že objekt bude zanedbaný a chátrajúci, dobrovoľníci a rôzne občianske združenia sa postarali o renováciu či zveľadenie objektu. Historické pohľadnice v pripravovanej knihe predstavia čitateľom okresné mestá hornej Nitry v odraze minulosti.
„Na to, aby sme mohli porovnať históriu s dnešnou dobou, potrebujeme autentické fotografie zo súčasnosti. V tejto fáze prípravy knihy pomáha vydavateľskému tímu fotograf Bohuš Schwarzbacher, ktorý podľa historických pohľadníc a fotografií vytvára nové zábery daných objektov,“ dodáva Paprčka. Výsledné fotografie v porovnaní s tými archívnymi sú často natoľko totožné, že v nich môžete hľadať hoci aj tie najmenšie detaily.
Práca fotografa je náročná vo viacerých smeroch. „Často vznikli nové objekty na mieste, odkiaľ bola robená pôvodná historická fotografia, takže sa už nedá dodržať rovnaký uhol pohľadu. Najhoršie pre fotografa sú dnes v obciach všadeprítomné elektrické vedenia, ktoré znižujú estetickú hodnotu súčasných fotografií,“ hovorí fotograf a autor knihy, Bohuš Schwarzbacher.
Historické míľniky Prievidze a Bojníc a ich okolitých obcí
Fotografickú časť knihy budú dopĺňať presné popisky v slovenskom, ale i anglickom jazyku. Svoj príbeh histórie píšu tak, ako mestá Prievidza a Bojnice, tak aj každá obec v ich okolí, vzdelávacie inštitúcie ba dokonca aj regionálne podniky pôsobiace v okresoch. Preto bude druhá časť pripravovanej knihy venovaná všetkým samosprávam a inštitúciám, ktoré sú opradené vzácnou a neopakovateľnou históriou. Priamo tejto časti sa venuje regionálny projektový manažér Vladimír Híreš.
Kniha bude atraktívna nielen pre stálych obyvateľov, ktorí svoj kraj poznajú. Prievidza, Bojnice a okolie kedysi a dnes bude vhodnou didaktickou pomôckou, ktorú môžu využiť aj žiaci na hodine dejepisu či dokonca študenti vysokých škôl na humánnej geografii.
(ts)