4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Kilá navyše? Začnite chudnúť bez hladu a nudy, poradíme vám

Menej kilogramov a krajšia postava – najčastejšie predsavzatie vyženie na pár prvých týždňov nového roka do telocviční, posilňovní a prírody tisíce ľudí. Aj keď sú benefity pohybu pre zdravie nespochybniteľné, podľa odborníkov je pri zmene stravovacích návykov s cieľom redukcie hmotnosti pre dosiahnutie úspechu dôležitá až z 80-tich percent práve strava! Cesta k lepšej postave a zdravému telu sa teda začína paradoxne práve v kuchyni! 

Kilá navyše? Začnite chudnúť bez hladu a nudy, poradíme vám

Byť štíhly neznamená byť hladný!

Snaha znížiť množstvo telesného tuku, nabrať svaly a zlepšiť celkový životný štýl viedla k vynájdeniu rôznych konceptov, ktoré sľubujú nielen chudnutie, ale aj zdravie. Problémom však skôr je správne si z nich vybrať.

Zónová diéta, delená strava, Atkinsonova diéta, vegetariánska či vegánska, bezlepková diéta, paleostrava, ryžová diéta, delená strava, stredomorská diéta…

Škorica má vďaka množstvu antioxidantov priaznivé účinky na zdravie

Dnes by sme narátali možno viac ako tisíc známych diét. Odborníci ich rozdeľujú do troch základných skupín:

  • Diéty, ktoré manipulujú s príjmom makroživín – sacharidov, bielkovín alebo tukov
  • Diéty, ktoré sú založené na vynechaní určitej skupiny potravín
  • Diéty, ktoré manipulujú s časom, kedy prijímate potravu

Každá z nich využíva iný koncept, ale ich cieľ je rovnaký – vytvoriť kalorický deficit – teda najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje chudnutie. Niektoré diéty sú populárnejšie, iné menej známe.

Jedny odporúčané, iné považované za rizikové.

Ktorá je pre vás tá najvhodnejšia?

Tá, ktorá rešpektuje váš zdravotný stav.

Tá, ktorú dokážete dodržiavať dostatočne dlhý čas.

Tá, ktorá vám zabezpečí pestrú stravu a dostatok energie, vitamínov a minerálov.

Tá, ktorá vás nenechá hladovať a uspokojí vaše chuťové preferencie.

Ako si vyberiete ketodiétny systém stravovania, určite nespravíte krok vedľa. Naopak spravíte veľa pre svoju postavu, aj zdravie a KetoDiet naplní všetky vyššie uvedené požiadavky výberu správnej diéty práve pre vás. 

Vďaka ketodiéte nielenže schudnete, ale zmeníte aj svoj pohľad na zdravé stravovanie.

Naučíte sa jesť pravidelne, pripravovať si zdravé a chutné jedlá s množstvom zeleniny, piť dostatok obyčajnej vody, ale tiež sa začnete konečne hýbať.

Jednoducho odštartujete svoj nový zdravší životný štýl!

Čo je ketodiéta? 

Ketodiéta, označovaná aj ako ketónová, ketogénna, proteínová alebo bielkovinová diéta je už niekoľko desiatok rokov známy, a vo svete  dnes stále populárnejší, koncept redukcie nadváhy a obezity. Ide o typ stravovania s výrazným obmedzením sacharidov, ktoré sú nahradené bielkovinami a tukmi.

Kilá navyše? Začnite chudnúť bez hladu a nudy, poradíme vám

Ako to funguje?

Cukry a komplexné sacharidy pri bežnom stravovaní vytvárajú v krvi glykogén – základnú energiu pre naše telo. Cieľom ketodiéty je navodenie stavu ketózy, ktorá je zásadným kľúčom ku chudnutiu. Ak sa totiž  obmedzí príjem sacharidov v strave, začnú sa mastné kyseliny z existujúcich tukových zásob tela premieňať na ketolátky, ktoré nahrádzajú glykogén ako rezervný zdroj energie.

Pri nadbytočných kilogramoch a aj nadbytočnom tuku máme teda vo vlastnom tele vlastné zdroje na ich redukciu!

Ku ketóze dochádza obyčajne už 2.-3. deň od začiatku diéty. Rýchlosť jej nástupu závisí predovšetkým od množstva glykogénu, ktorý musí telo dočerpať.  

Na ceste k štíhlemu zdraviu, ale bez hladu…

Hlavnou prednosťou ketodiéty je, v porovnaní s inými druhmi diét, predovšetkým fakt, že vďaka zvýšenému príjmu tukov a bielkovín pri nej nepociťujeme hlad! Bielkoviny majú totiž najvyšší sýtiaci efekt a sú aj dôležité pre zachovanie svalovej hmoty. Chudnutím teda nestrácame potrebnú svalovú hmotu, ale len nezdravý tuk.

Menej viditeľný, ale o to dôležitejší je však aj fakt, že ketodiéta má významné zdravotné prínosy – pomáha optimalizovať hladinu cholesterolu v krvi a odbúravať toxíny uložené v tukových zásobách. Ak sa teda rozhodnete pre ketodiétny spôsob stravovania,  rozhodnete sa nielen pre krajšiu postavu, ale najmä pre zdravie!   

Čo treba zvážiť skôr než sa rozhodnete pre ketodiétu? 

Motivácia dosiahnuť optimálnu hmotnosť býva rôzna. Pokiaľ u mladších vekových ročníkov prevláda skôr predstava krajšej postavy, vo vyššom veku začína byť určujúca snaha zlepšiť kvalitu svojho zdravia. Pretože každý kilogram navyše vo vyššom veku geometrickým radom zvyšuje aj riziko chronických ochorení. Ketodiéta je vhodná najmä pre ľudí s nadváhou a obezitou, ale aj pre tých, ktorí chcú spraviť pre svoje telo viac skôr než bude neskoro.

Napriek svojej popularite, existujú dodnes o ketogénnej diéte rôzne mylné predstavy. Najčastejšie

sa jej vyčíta, že je pre telo neprirodzená a zdraviu nebezpečná. Pre zdravých ľudí je však ketóza stav, ktorý organizmus zvládne. Samozrejme, každá minca má dve strany a aj v prípade ketodiéty existujú kontraindikácie, pri ktorých sa tento druh diéty neodporúča. Napríklad v prípade prekonaného infarktu myokardu, angíny pectoris, prebiehajúcej onkologickej liečby, pri diabetes 1.stupňa či ochoreniach pečene a obličiek. Ketodiéta nie je vhodná pre pacientov s poruchami metabolizmu tukov, pre ľudí s poruchami príjmu potravy ani pre ženy počas tehotnosti a dojčenia.  Pred rozhodnutím pre ketodiétu je preto vhodné prekonzultovať svoj zámer s praktickým lekárom.     

Kilá navyše? Začnite chudnúť bez hladu a nudy, poradíme vám

Najlepšia voľba KetoDiet alebo ako bude vyzerať môj  jedálny lístok?

Mnohé diéty vyraďujú z jedálnička to, čo máme radi, často nás nechávajú hladnými a príprava jedál zaberie veľa námahy a času v kuchyni. S KetoDiet vám nehrozí ani jedno, ani druhé, ani tretie.

KetoDiet vám totiž ponúka pestrú a bohatú skladbu jedál, pravidelné intervaly ich konzumácie a jedlo máte doslova pripravené „na tanieri“.  

Pri KetoDiet si môžete vyberať z ponuky proteínových jedál, ktoré majú znížený obsah sacharidov a sú obohatené o vitamíny, minerály a vlákninu, takže počas diéty dostáva telo všetky potrebné živiny.

Pri KetoDiet vám nehrozí ani „tanierová nuda“ v podobe jednostrannej stravy, ktorá dokáže už po pár dňoch chudnutia doslova „liezť krkom“. Vychutnať si môžete polievky, omelety, kaše, proteínové nápoje, tyčinky, ale nechýbajú ani cestoviny a pečivo. A ak pridáte k jedlám dovolenú neškrobovú zeleninu (uhorky, zeler, cuketu, brokolicu, reďkovky, fenikel, špargľu, alebo huby), rôzne semiačka (chia, lanové, tekvicové), oriešky (mandle, lieskové či vlašské) a zdravé tuky v podobe olivového či tekvicového oleja a avokáda môžete na tanieri „vyčarovať“ z každého jedla chutný a výživný pokrm.

V prípade KetoDiet však vo vašej strave zostávajú zakázané obilniny a výrobky z nich, omáčky s pridaným cukrom, vybrané ovocie a zelenina a akékoľvek sladené nápoje.

A ako si vybrať správny diétny plán? 

Výber správneho diétneho plánu závisí do vašich cieľov. Môžete si zvoliť jeden z troch jednoduchých diétnych plánov, ktoré sa líšia v dĺžke trvania aj podľa toho, akú veľkú nadváhu či obezitu riešite.

Diétny plán je rozdelený do 3 krokov.

  • Prvý má za cieľ  zrýchliť metabolizmus a naštartovať chudnutie.
  • V druhom chudnutie pokračuje a popri vyššie uvedených potravinách do neho môžete zaradiť aj chudé mäso (morčacie, kuracie, zajačie, teľacie, jahňacie, ryby a morské plody), chudú šunku, syry s minimom tuku a vajcia. Jedálny lístok môžu obohatiť aj strukoviny, rajčiny či tekvica. Dovolené je bobuľové ovocie, vybrané citrusy alebo vodný melón.
  • V treťom kroku už zvykáte telo na bežnú stravu a po získaných skúsenostiach sa váš jedálny lístok stáva naozaj pestrým, ale stále diétne priaznivým.  Do vášho menu sa vracajú mliečne výrobky v podobe tvarohu, gréckeho jogurtu alebo mozzarely. Počas celej diéty sa však vyhýbajte alkoholu, pretože je energeticky veľmi bohatý.

Nie ste v tom sami…

Priznať sa okoliu, že chudneme je často ťažké, pretože na jednej strane priznávame problémy s kilogramami navyše, ale obávame sa aj toho, či v dobrých predsavzatiach nezlyháme. Pri KetoDiet však máme po ruke spoľahlivých sprievodcov. Skúsení výživoví poradcovia nás podporia, namotivujú a poradia nielen v začiatkoch, ale pomôžu nám aj v tom, aby sme si štíhle krivky udržali aj po diéte.

A o tom, či sa po úspešnom schudnutí dostaví nechcený jojo efekt, rozhodnete len vy sami. Po každej diéte môže tento obávaný jav nastať, ale dá sa mu jednoducho predísť. Stačí, keď sa po ukončení chudnutia s KetoDiet nevrátite úplne k svojej pôvodnej strave. Bola by predsa len škoda zahodiť štíhlejšiu postavu a s ňou aj novonadobudnutý zdravý stravovací režim, na ktorý ste si konečne zvykli!

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články