JUDr. Boris Nosek z Klubu 500 publikoval zaujímavý názor na problematiku zabezpečenia právnej istoty v legislatívnom procese – kontrolu skráteného legislatívneho konania. Celý článok bol publikovaný na pravnelisty.sk.
Čo v prípade ak štát nedodržiava vlastné „pravidlá hry“ a pritom niet strážcu, ktorý by bdel nad ich dodržiavaním?
Ako sme uviedli štát prostredníctvom právnych noriem upravuje a reguluje naše správanie. V zmysle toho, že sme demokratický a právny štát, sa sám štát prostredníctvom vlastných právnych noriem zaviazal nám ako ich adresátom, právo sa s nimi oboznamovať a vyjadrovať sa ku nim.
Podnikateľ Soták na plné ústa: My platíme plyn, neplatíme za vojnu, čo sú to za drísty?! (video)
Na základe takejto diskusie k novým návrhom predpisov, dostáva aj štát spätnú väzbu vďaka, ktorej môže zamýšľanú právnu reguláciu precizovať. Z tohto titulu môžeme my ako adresáti budúcich pravidiel správania, diskutovať o ich zamýšľanej podobe so štátom. Zmyslom a cieľom celého legislatívneho procesu ma byť taká nová právna norma, ktorá bude regulovať spoločenské správanie čo možno najviac prospešným spôsobom. Je potrebné vnímať, že nová právna úprava v konečnom dôsledku zasahuje do života rôznej množine subjektov či ide o fyzické osoby, právnické osoby, hospodárske subjekty, samosprávu, samotné orgány verejnej moci a mnohé ďalšie. Štát, aby zhmotnil celé spektrum záujmov rôznych subjektov používa ním navrhnutý vlastný proces vo forme legislatívneho konania. Uvedený proces týmto subjektom garantuje ich práva sa minimálne vopred oboznamovať a vyjadrovať k budúcim pravidlám správania sa.
Opis problému
Náš právny systém je založený na tzv. systéme bŕzd a protiváh. V legislatívnom procese ide najmä o štádium, do ktorého sa môže prihlásiť verejnosť a môže si následne hájiť svoje záujmy, prípadne má minimálne právo na „vypočutie“ a to tým spôsobom, že uplatní pripomienky k navrhovanej regulácií.
Problém sa však vyskytuje v prípade uplatnenia skráteného legislatívneho konania. Týmto spôsobom je možné úplne zamedziť prístupu verejnosti k oboznámeniu sa s navrhovaným právnym predpisom a rovnako uplatňovať svoje výhrady k legislatíve. Zarážajúce, je že aj v prípade skráteného pripomienkového konania, ktoré je odôvodnené, má v zmysle Legislatívnych pravidiel vlády (ktoré predstavujú pre samotnú vládu štandardizovaný návod na tvorbu legislatívy) verejnosť garanciu na zverejnenie a pripomienkovanie návrhu zákona 7 pracovných dní.
Teraz si nižšie uvedieme, aké garancie sú poskytnuté verejnosti smerom ku skrátenému legislatívnemu konaniu a za akých podmienok je možné ho uskutočniť. Primárnu právnu úpravu skráteného legislatívneho konania upravuje § 89 zákona o rokovacom poriadku nasledovne:
„1) Za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody, národná rada sa môže na návrh vlády uzniesť na skrátenom legislatívnom konaní o návrhu zákona
2) O skrátenom legislatívnom konaní môže národná rada rozhodnúť aj vtedy, ak si rozhodnutie Rady bezpečnosti Organizácie Spojených národov o akciách na zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti vydané podľa čl. 41 Charty Organizácie Spojených národov vyžaduje neodkladné prijatie zákona.
3) V skrátenom legislatívnom konaní sa obmedzenia podľa § 25, § 72 ods. 1, § 74 ods. 2, § 81 ods. 2, § 83 ods. 4, § 84 ods. 2 a § 86 nepoužijú“.
Zároveň túto problematiku upravuje § 27 zákona o tvorbe právnych predpisov „Ak nastanú mimoriadne okolnosti, najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody, v prípade vyhlásenia núdzového stavu alebo opatrení na riešenie mimoriadnej situácie, ustanovenia § 5a a § 8 až 10 sa pri procese tvorby právnych predpisov nemusia použiť“.
Podmienky, za ktorých je možné uskutočniť skrátené pripomienkové konanie upravujú Legislatívne pravidlá vlády SR.
Ide o Čl. 13 ods. 7, ktorý stanovuje „Ak nastanú mimoriadne alebo vopred nepredvídateľné okolnosti (najmä ohrozenie ľudských práv a základných slobôd alebo bezpečnosti, ak hrozia štátu značné hospodárske škody, v prípade vyhlásenia núdzového stavu alebo opatrení na riešenie mimoriadnej situácie), ak hrozí nesplnenie záväzkov vyplývajúcich zo Zmluvy o pristúpení Slovenskej republiky k Európskej únii nedodržaním lehoty určenej na prebratie smernice Európskej únie, implementáciu nariadenia alebo rozhodnutia Európskej únie, alebo ak ide o návrh zákona predkladaný mimo plánu legislatívnych úloh vlády z dôvodu jeho naliehavosti v termíne, ktorý neumožňuje lehotu uvedenú v odseku 6 dodržať, je možné pripomienkové konanie uskutočniť v skrátenej forme. V tomto prípade lehotu na oznámenie pripomienok určí predkladateľ; táto lehota však nesmie byť kratšia ako sedem pracovných dní a začína plynúť dňom zverejnenia návrhu zákona na portáli, ak sa však návrh zákona zverejní na portáli po osemnástej hodine, začína lehota plynúť nasledujúcim pracovným dňom“.
Zároveň v tejto súvislosti stojí aj za pripomenutie Programové vyhlásenie vlády (ďalej len „PVV“), ktorým vláda deklaruje, akým spôsobom má v úmysle vykonávať svoje verejné funkcie. Pre zaujímavosť sa len pojem „transparentnosť“ v PVV vyskytuje viac ako 80 krát v rôznej súvislosti.
Vláda sa v PVV zaväzuje uskutočňovať svoje vládnutie nasledovne „Základným princípom otvoreného vládnutia je transparentnosť a prehľadnosť fungovania verejnej správy. Ciele pre otvorené vládnutie sú transparentná, fungujúca a otvorená verejná správa na všetkých úrovniach“.
Zároveň smerom k legislatívnemu procesu sa v PVV uvádza „Právny poriadok Slovenskej republiky doposiaľ nemožno považovať za dostatočne stabilný a predvídateľný.
Nedostatok stability a predvídateľnosti právneho poriadku narúša jeden zo základných prvkov právneho štátu, a to právnu istotu, čím negatívne pôsobí na všetkých adresátov práva, vrátane občanov a podnikateľského prostredia… . Samotný proces tvorby práva nemôže byť dielom náhody alebo vplyvu finančných oligarchov. Vláda SR sa preto zasadí za posilnenie stability a predvídateľnosti právneho poriadku, najmä v záujme zlepšenia postavenia občanov a kvality podnikateľského prostredia, … . Vláda SR zásadným spôsobom posilní princíp právnej istoty, a to prípravou vládnych návrhov zákonov a nastavením pravidiel legislatívneho procesu tak, aby stabilita a predvídateľnosť boli imanentnými pre výsledky legislatívneho procesu.“.
Pre sumarizáciu nasledovné materiálne podmienky musia byť splnené, aby mohlo prísť skráteniu legislatívneho konania: ohrozenie ľudských práv, bezpečnosti štátu, hrozba značných hospodárske škody, vyhlásenie núdzového stavu alebo riešenie mimoriadnej situácie prípadne zabezpečenie medzinárodného mieru.
Legislatívne pravidlá na vedenie skráteného pripomienkového konania majú obdobný výpočet avšak ho dopĺňajú o nesplnené záväzky smerom k EÚ.
Tieto štandardy, ktoré sú záväzné aj pre samotnú vládu sa ale v praxi dodržujú nasledovne.
Verejnosť sa po prvý krát dozvedela o navrhovanej právnej úprave „dani z ruskej ropy“ a o „financovaní voľného času dieťaťa“ v deň rokovania vlády o 11:26.
Takýto postup je zásadným porušením všetkých garancií, ktoré sú v zmysle Ústavy, zákonov a nezákonných noriem poskytované budúcim adresátom právnych noriem. Zároveň týmto spôsobom vláda/člen vlády obchádza vlastný expertízny poradný orgán, ktorým je Legislatívna rada vlády, ktorá má dozerať na ústavnosť, zákonnosť a čistotu legislatívneho procesu. Jej úlohou je poskytnúť stanovisko priamo vláde či navrhovaná legislatíva spĺňa všetky predpoklady na jej prijatie.
Úplná absencia na celý rad pravidiel, vlastných garancií v PVV je doslova deštrukciou legitimity očakávaní a fungovania zákonného legislatívneho procesu. Takýto spôsob tvorby novej legislatívy je neprípustný v demokratickom a právnom štáte. Rovnako neobstojí ani výhrada, že ku skráteniu legislatívneho konania môže prísť na základe ohrozenia ľudských práv z dôvodu inflácie, keďže predstavitelia vlády o forme pomoci proti inflácií rokovali viac ako 2 mesiace a vtedy finančná pomoc ešte nebola potrebná a teraz tu a hneď už je.
Tým, že si predstavitelia výkonnej moci neboli schopný splniť ich vlastnú politickú úlohu načas, a dohodnúť sa, a riadne predstaviť zamýšľanú legislatívu, nemôžu byť ukrátení o práva adresáti budúcich noriem. Takýto argument by bol na úrovni, že pri prekročení rýchlosti budeme argumentovať tým, že sme sa doma hádali a teraz nestíhame prísť na čas do práce.
V celej tejto súvislosti je potrebné mať na pamäti aj možnú ingenerenciu Ústavného súdu, na ktorý sa v obdobnej veci „skráteného legislatívneho konania“ obrátila už prezidentka SR, avšak vtedy Ústavný súd zastavil konanie pre následnú zmenu napadnutého zákona. Avšak takéto dramatické porušenie legislatívneho procesu má všetky atribúty, aby sa na takto prijatý zákon aplikovala teória „plodov z otráveného stromu“ a takýto zákon bude označený za prijatý v rozpore s Ústavou SR.
De lege ferenda – potreba dodatočnej právnej istoty a transparentnosti
Celý tento neželaný spoločenský stav je spôsobený nedostatkom dohľadu nad zákonnosťou vedenia skráteného legislatívneho konania. V zmysle záväzkov, ktoré v PVV poskytla táto vláda, je načase začať viesť diskusiu o zvýšení transparentnosti skrátených legislatívnych konaní.
Ruského občana z Nitry chcú deportovať domov. Žije na Slovensku viac ako 30 rokov
Takáto diskusia je o to viac na mieste, že adresátom právnych noriem je poskytovaná zákonná garancia, že legislatívny proces bude prebiehať v zmysle vopred dohodnutých pravidiel. V tomto prípade však absentuje orgán ochrany takéhoto práva. V konečnom dôsledku sme svedkami toho, že v súčasnosti čelíme absolútnej vládnej svojvôli. Vďaka dodatočnej kontrole legitimity skrátených legislatívnych konaní, by sme sa vedeli vyhnúť všetkým negatívnym dôsledkom, ktoré takáto právna úprava prináša.
V zmysle toho, že sme demokratický a právny štát na dodržiavanie zákonnosti dohliadajú nezávislé a nestranné štátne orgány. Na túto skutočnosť často a radi poukazujú aj samotní predstavitelia výkonnej moci. Za dva primárne orgány, ktoré slúžia na ochranu zákonnosti môžeme označiť prokuratúru a súdy.
V zmysle čl. 149 Ústavy „Prokuratúra Slovenskej republiky chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických a právnických osôb a štátu.“ Zároveň platí, že v zmysle čl. 46 ods. 1 Ústavy „Každý sa môže domáhať zákonom ustanoveným postupom svojho práva na nezávislom a nestrannom súde a v prípadoch ustanovených zákonom na inom orgáne Slovenskej republiky.“. V tomto prípade ide o rozšírený výklad tohto ustanovenia, avšak je nesporné, že platné právne predpisy poskytujú zákonné právo adresátom právnej normy sa ku nej vyjadrovať a oboznamovať sa s jej znením. Avšak ako sme uviedli niet orgánu kontroly dodržiavania tohto práva.
Z uvedených dôvodov považujeme za nevyhnutné otvoriť spoločenskú diskusiu o tejto problematike. Za ideálnu podobu považujeme dvojinštančný model, ktorý by nevyžadoval zložité administratívno-kapacitné a kapitálové náklady.
V takejto situácií sa najlepšie javí práve Generálna prokuratúra SR spoločne s Najvyšším správnym súdom SR a to z dôvodu ich najvyššieho hierarchického postavenia a celoštátnej pôsobnosti.
Pokiaľ zjednodušíme pôsobenie prokuratúry v podmienkach SR ide o univerzálny orgán na dodržiavanie zákonnosti či už v trestnej alebo netrestnej oblasti. Práve tento netrestný úsek prokuratúry je v tejto súvislosti kľúčový, nakoľko už teraz v zmysle § 20 v spojení s § 21 a nasl. zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre vykonáva prokuratúra dozor nad dodržiavaním zákonov a ostatných všeobecne záväzných predpisov orgánmi verejnej správy.
Uvedené znamená, že už v súčasnosti orgány prokuratúry a rovnako aj Generálnej prokuratúry sledujú dodržiavanie zákonnosti orgánov verejnej správy. Taktiež už existuje materiálny ale aj kvalifikovaný personálny substrát, ktorý dokáže vykonávať pôsobnosť v takejto oblasti. Preto v tejto súvislosti stačí rozšíriť ich pôsobnosť na kontrolu dodržiavania zákonných predpokladov pre vedenie skráteného legislatívneho konania. Práve takýto nezávislý orgán kontroly by dával predstaviteľom vlády legitimitu na vedenie skráteného legislatívneho konania.
Rovnako nech aj naďalej platí systém bŕzd a protiváh je aj v tomto prípade potrebné myslieť na preskúmanie takýchto rozhodnutí. Po desiatkach rokov sa v podmienkach SR podarilo zriadiť Najvyšší správny súd. Úlohou správnych súdov je zmysle § 2 zákona č. 162/2015 Z. z. správny súdny poriadok „V správnom súdnictve poskytuje správny súd ochranu právam alebo právom chráneným záujmom fyzickej osoby a právnickej osoby v oblasti verejnej správy a rozhoduje v ďalších veciach ustanovených týmto zákonom.“.
Rovnako ako v prípade prokuratúry aj tu už existuje materiálny a aj kvalifikovaný personálny substrát, ktorý zvládne takúto agendu spracovať. Previazanosť netrestných odborov prokuratúry a správneho súdnictva vidíme práve v konaniach kde prokuratúra vykonáva dozor nad zákonnosťou rozhodovania orgánov verejnej správy. Takýto dozor prokuratúry sa vykonáva najmä správnymi žalobami, o ktorých rozhodujú práve správne súdy.
V zmysle platných zákonných predpokladov, ktoré sú kladené na skrátené legislatívne konanie, je ich samotné objektívne preskúmanie pomerne nenáročné. Z tohto dôvodu by sa predkladateľ návrhu na skrátenie legislatívneho konania obrátil na netrestný úsek Generálnej prokuratúry, ktorý by bez zbytočného odkladu rozhodol o možnosti viesť skrátené legislatívne konanie. V prípade, ak by nebolo takémuto návrhu vyhovené, tieto predpoklady by preskúmal Najvyšší správny súd ako garant nezávislého rozhodovania. Z dôvodu zamedzenia zahltenia takouto agendou by sa uplatnil princíp, že o už raz rozhodnutej veci, pre ktorú sa vedie skrátené legislatívne konanie sa opätovne nerozhoduje napr. pandémia.
Poslanec Vetrák (OĽANO) apeluje na kolegov: Hmotná zodpovednosť politikov je dôležitá!
Smerom k legislatívnemu konaniu je potrebné sa vyrovnať ešte s jednou možnosťou, ktorá môže nastať. Legitímna diskusia sa môže viesť o legislatívnej iniciatíve poslancov NR SR. V tomto prípade zastávame zdržanlivé stanovisko a zachovania statusu quo, nakoľko patrí k výkonu poslaneckého mandátu navrhovať vlastnú zákonnú úpravu. Poslanci sú pri výkonne svojho mandátu slobodní a v kontakte s voličmi a majú priamo možnosť vnímať podnety a riešiť prípadné individuálne problémy. Rovnako nesú priamu zodpovednosť smerom k voličom na rozdiel od vlády, ktorá je „iba“ výkonnou mocou a svoju legitimitu odvodzuje práve od dôvery, ktorú získala v Národnej rade od poslancov.
Záver
V súčasnej dobe začíname byť svedkami nových trendov predstaviteľov výkonnej moci, ktorí rezignovali na svoje prísľuby, ktoré uvádzajú vo vlastnom PVV a zároveň pri výkone verejnej funkcie kompletne rezignovali na dodržiavanie stanovených zákonných pravidiel vedenia legislatívneho procesu. Uvedená situácia je možná len na základe toho, že neexistuje žiadna brzda pri výkonne ich moci v tejto oblasti. Do určitej miery je možné chápať ako „brzdu a protiváhu“ právomoc prezidenta SR a Ústavného súdu, avšak v určitých prípadoch môže dôjsť aj k obídeniu takéhoto mechanizmu.
Nakoniec v tejto súvislosti je dobré spomenúť fenomén, ktorý sa objavuje vo verejnej diskusií napríklad aj pri novele Trestného zákona, ktorej cieľom je zaviesť nový trestný čin šírenia nepravdivej informácie. Tento trestný čin má mať základ v koncepcii v tzv. brániacej sa demokracie, čo znamená, že demokratická spoločnosť má právo obmedzovať/trestať určité správanie lebo ohrozuje samotnú demokraciu ako takú. V tomto naratíve je potrebné sa pozrieť aj pohľadom brániacej sa demokracie na absenciu dodržiavania zákonných garancií v legislatívnom procese. My ako adresáti právnych noriem v demokratickom a právnom štáte, máme právo a nárok v zmysle platnej legislatívy na zákonný, predvídateľný a transparentný legislatívny proces. Z tohto dôvodu je na mieste uvažovať v intenciách brániacej sa demokracie aj pred zhubnou formou legislatívneho procesu, ktorá v konečnom dôsledku porušuje všetky písané pravidlá ale aj nepísané princípy, ktoré majú platiť v demokratickom právnom štáte.
Z týchto dôvodov je potrebné začať odbornú ale aj verejnú diskusiu o potrebe kontroly skráteného legislatívneho konania, ktorého dôvodnosť bude ochraňovať nezávislý orgán.
Pôvodný text aj s odkazmi nájdene na pravnelisty.sk.