Ľadové víno patrí medzi vinármi k tým vyhľadávaným. Nie je na bežnú konzumáciu, zato má špecifickú chuť, ktorá poteší každé vinárskeho fajnšmekra.
Vyznávači ľadového vína vlani „utreli nos“, táto sezóna im je ale však opäť naklonená. Vinárom z Topoľčianok zaprialo vytúžené mrazivé počasie, a tak sa vybrali do viní aby zozbierali úrodu pre svoje vo svete už preslávené ľadové víno. Labužníci sa teda už môžu tešiť na ďalší skvelý mok
Mráz a počasie spravili výbornú prácu, teraz sú na rade vinári
„Na zber hrozna na ľadové víno je potrebné, aby teploty vonku boli tri noci po sebe nižšie ako -7 stupňov,“ prezradil Miloš Ševčík, výrobný riaditeľ Château Topoľčianky. A keďže „teploty“ na zber priali, zberači vyšli do viníc. „Vonku bolo okolo -10° C, čo je priam ideálne, lebo pri nižšej teplote zamŕza v bobuliach cukor, čo sa odráža na kvalite ľadového vína. Optimálny zber je tak v druhej polovici decembra, ale počasie si nevyberieme. Na takéto sme čakali pomerne dlho, veď teploty v ostatných dňoch neboli vôbec priaznivé. Verím, že úrode bude dobrá, lebo hrozno je dobré a zdravé“ netají Ševčík.
„Teplá a suchá jeseň hrozno ochránila a jeho zdravotný stav bol dobrý. Áno, aj úroda bola dobrá, teda asi taká po minulé roky. Pozberali sme asi 8-9 tisíc ton hrozna, z ktorého by mohlo byť okolo 2-tisíc litrov ľadového vínka. Sladkosť hrozna je tiež dobrá, pretože bobule boli dobre zamrznuté,“ konštatuje spokojne výrobný riaditeľ Château Topoľčianky. V ľadovom víne sa prelína veľa chutí po sušenom ovocí ako figy, ďatle či marhule, a celé to dotvára harmónia cukru. Ľadové víno nie je na bežné pitie, ale skôr na vychutnanie si tohto skvelého moku, ktorého jedna 0,375 l fľaša sa predáva za viac ako 15 eur.
Agro: Francúzskym vinohradníkom hrozí pre mráz historicky slabá úroda
Úspechy ja na medzinárodnom poli, super ale prišiel vo Viedni
O kvalite ľadového vína z Topoľčianok hovorí aj skutočnosť, že na medzinárodných veľtrhoch pravidelne získava zlaté či strieborné medaily, vrcholom bol úspech na festivale vín v Paríži v roku 2018, ktorý je jedným z najprestížnejších vo svete. Vinári z Topoľčianok sa však môžu pochváliť aj úspechmi na tohtoročných výstavách. Na jar žali úspech na prestížnejšej vinárskej súťaži vo Francúzsku – Vinalies Internationales v Paríži, ktorá má už vyše dvadsať ročnú tradíciu a je organizovaná Úniou francúzskych enológov. Z prihlásených viac ako 4100 vín z 39. krajín udelila porota vínam z Topoľčianok dve zlaté a päť strieborných medailí. Okrem získaných ocenení získal naozaj vysoké ohodnotenie – 90. bodov, Tramín červený, slamové víno 2019.
ZLATÁ MEDAILA
Tramín červený, slamové víno, 2019
Rizling rýnsky, slamové víno, 2018
STRIEBORNÁ MEDAILA
Alibernet, slamové víno, 2018
Devín, slamové víno, 2019
Rizling vlašský, ľadové víno, 2018
Chardonnay, bobuľový výber, 2020
Devín, výber z hrozna, 2020
Export šumivých vín z Európskej únie v roku 2020 klesol, prvýkrát za desaťročie
Ešte väčší úspech dosiahli na prestížnej, ba dokonca najväčšej svetovej súťaží vín Austrian Wine Challenge (AWC) Vienna, kde sa prihliada na šesť najvyššie hodnotených vín od jedného vinára. Na zisk troch hviezdičiek je treba dosiahnuť 546 bodov, čo znamená, že každé jedno víno musí mať v priemere aspoň 91 bodov. Vinári z Topoľčianok ich tam poslali 11, z toho osem získalo vo svojej kategórii zlatú medailu a tri striebornú. Vo Viedni sa zúčastnilo 44 krajín z celého sveta, z ktorých malo zastúpenie 1641 výrobcov a tí zaslali 12 525 vín.
ZLATÁ MEDAILA
Tramín červený, neskorý zber, 2019
Dunaj, výber z hrozna, 2017
Cabernet Sauvignon, výber z hrozna, 2018
Rizling vlašský, ľadové víno, 2018
Rizling rýnsky, slamové víno, 2018
Devín, slamové víno, 2019
Tramín červený, slamové víno, 2019
Alibernet, slamové víno, 2018
STRIEBORNÁ MEDAILA
Rizling vlašský, výber z hrozna, 2018
Tramín červený, akostné odrodové víno, 2018
Nitria, výber z hrozna, 2016Úspech však vinári z Topoľčianok zožali aj na domácej pôde, keď na Národnom salóne slovenských vín sa medzi 100 najlepších dostalo až deväť ich produktov.
CHÂTEAU TOPOĽČIANKY V NÁRODNOM SALÓNE VÍN SR 2021:
– Rizling rýnsky, slamové víno, sladké, 2018
– Devín, slamové víno, sladké, 2019
– Rizling vlašský, cíbebový výber, polosladké, 2017
– Rizling vlašský, výber z hrozna, polosuché, 2018
– Tramín červený, neskorý zber, polosuché, 2020
– Tramín červený, výber z hrozna, suché, 2019
– Alibernet, neskorý zber, suché, 2020
– Sekt 1933 Grand Rosé, sekt V. O., dry
– Noirsecco Classico, Brut, 2017
Jozef Uhlárik