4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy

V stredu, 8. septembra 2021, sa v impozantnom prostredí kostola Klarisky uskutočnila záverečná promócia absolventov tohtoročného kurzu Sprievodca cestovného ruchu BKIS 2020/2021. Zároveň boli pri tejto príležitosti slávnostne uvedení do Siene slávy – Sprievodca cestovného ruchu BKIS legendárni sprievodcovia a zaslúžilí lektori tohto najstaršieho kurzu na Slovensku. Živé lektorské legendy vychovali a do sveta cestovného ruchu uviedli už niekoľko generácii vynikajúcich sprievodcov a vysoká úroveň kurzu je každoročne zárukou prílevu nových, kvalitne pripravených sprievodcov.

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy


Najstarší kurz na Slovensku má tento rok 11 absolventov


Lektorský zbor kurzu Sprievodca CR BKIS v zložení: Viera Jančušková, Helena Navrátilová, Zsolt Lehel, Dagmar Gubová, Ján Vyhnánek a Martin Záni, udelil v stredu, 8. septembra 2021, v kostole Klarisky certifikáty o úspešnom absolvovaní záverečnej skúšky, ktorou sa kurz završuje, 11 úspešným študentom. Certifikáty oprávňujú absolventov vykonávať sprievodcovskú činnosť.

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy
Slávnostná promócia kurzu Sprievodca CR BKIS v Klariskách. Foto: Archív BKIS


Kurz Sprievodca cestovného ruchu BKIS je najstarším na Slovensku, vznikol už v roku 1958 a ako jediný sa zameriava špeciálne na Bratislavu. „Väčšinou sú podobné kurzy zamerané na Slovensko alebo všeobecne na cestovný ruch,“ vysvetľuje lektor a vedúci kurzu Ján Vyhnánek a dodáva: „Keď má niekto naozaj rád históriu Bratislavy, chce sa dozvedieť viac a preniknúť do hĺbky, tak tento kurz je ideálny priestor, pretože ponúka naozaj komplexné štúdium, mapuje Bratislavu od jej vzniku až po súčasnosť, detailne sa napríklad venuje architektúre – od začiatkov gotiky až po súčasnosť a navyše ponúka aj rôzne špecifické témy.“

Ide o intenzívny kurz, ktorý ponúka až 360 vyučovacích hodín a  súčasťou celej výučby sú aj pravidelné praktické prechádzky a vstupy do kľúčových objektov – kostolov, múzeí, galérií,
do Primaciálneho paláca, synagógy, mauzólea Chatama Sofera, ale aj do mnohých objektov, kam sa bežný človek nedostane, pretože jednotlivcom sú zväčša neprístupné.            

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy
Slávnostná promócia kurzu Sprievodca CR BKIS a Sień slávy – Sprievodca CR BKIS v Klariskách. Foto: Archív BKIS


Garanciou, že študenti kurzu dostanú vzdelanie na veľmi vysokej úrovni je aj skvelý lektorský zbor. „Lektori a lektorky kurzu patria medzi tých najlepších znalcov Bratislavy, no nielen medzi sprievodcami, ale celkovo v odbornej verejnosti. Niektorí sprevádzajú už desiatky rokov, štyridsať aj päťdesiat a za ten čas si získali uznanie, takže sa na nich so žiadosťami o informácie obracajú aj pracovníci odborných múzeí alebo pamiatkových úradov,“ vysvetľuje Ján Vyhnánek. Skúsení lektori podávajú obrovský objem informácií pútavým spôsobom, teoretická a praktická časť je skĺbená tak, že frekventantov kurzu  udržuje v živom záujme.

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy

 
„Hĺbkové znalosti historických a kultúrnych kontextov nášho priestoru, ktoré absolventi svojou vytrvalou a systematickou prácou získavajú sú skutočnou hodnotou pre Bratislavčanov. Teším sa, že ich noví sprievodcovia budú môcť uplatniť na kultivovanie našej komunity poznaním svojho mesta,
o ktorom väčšina z nás vie menej, ako si zaslúži. My v BKIS sa snažíme vytvárať podmienky aj nové platformy na odovzdanie tohto poznania verejnosti,“
povedala Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS. 


Realizáciu kurzu už preverila aj pandémia a lektorský zbor i osnovy kurzu sú pripravené aj na opätovnú možnosť dištančného vzdelávania. Teoretická časť je vtedy realizovaná vo forme online prednášok či video vychádzok. Praktická časť kurzu sa v tom prípade presunie do druhého semestra.

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy

Ak aj vy patríte k zvedavým ľuďom, fascinujú vás dejiny, ale aj súčasný vývoj mesta, priťahujú vás informácie a radi prenikáte hlbšie do tém, máte skvelú príležitosť posunúť vaše záľuby ďalej a prihlásiť sa na kurz Sprievodca cestovného ruchu BKIS. Nový ročník kurzu Sprievodca cestovného ruchu BKIS 2021 – 2022 sa otvára už 25. septembra 2021.

Viac informácií o aktuálnom kurze a prihlášku nájdete na:  https://www.bkis.sk/kurzsprievodca/  

Sieň slávy – Sprievodca cestovného ruchu 2021

Súčasťou záverečnej promócie kurzu bolo aj slávnostné uvedenie zaslúžilých sprievodcov a lektorov do Siene slávy. Toto ocenenie bolo udelené dvom legendám sprievodcovského remesla.

Nestorovi bratislavských sprievodcov – Vladimírovi Plickovi (1890 – 1965) in memoriam, ktorý už v 20. rokoch 20. storočia položil základy organizovanej sprievodcovskej činnosti a stal sa jej priekopníkom v Bratislave.

Predurčil formy, obsah a úroveň popularizácie pamätihodností mesta v ich širších súvislostiach. Bol považovaný za prototyp vlastivedného sprievodcu, vyznačoval sa hlbokými vedomosťami a brilantným prednesom okoreneným humornými prvkami, osobným šarmom a kultivovaným vzhľadom. Na odkaz Vladimíra Plicku nadväzuje BKIS v dvoch rovinách – cyklom tematických prechádzok Rande s mestom a kurzom Sprievodca cestovného ruchu.

Legendárni bratislavskí sprievodcovia vstúpili do Siene slávy
Pani Mária Hatalová bola uvedená do Siene slávy  – Sprievodca CR BKIS. Foto: Archív BKIS


Druhou ocenenou za dlhoročnú odbornú a lektorskú činnosť v kurze, popularizáciu dejín mesta a budovanie pozitívneho vzťahu verejnosti k súčasnej Bratislave bola pani Mária Hatalová. Ako sprievodkyňa sa zameriavala na rusky, anglicky a nemecky hovoriace skupiny (sprevádzala pre viacero cestovných kancelárií), pôsobila ako lektorka na Bratislavskom a Devínskom hrade a na Slavíne. Zásluhou svojej erudície sa dlhé roky výrazne angažovala v štruktúrach Bratislavskej informačnej a propagačnej služby (BIPS, dnes BKIS) a podieľala sa na príprave, sprevádzaní
i hodnotení legendárnej súťaže bratislavských školákov Poznaj svoje mesto.      
Pôsobila tiež ako lektorka a členka skúšobnej komisie kurzu Sprievodca cestovného ruchu, kde prioritne realizovala lektorský výklad Bratislavského hradu, ako aj modelové ukážky peších i autobusových vychádzok.        
V súčasnosti sa dobrovoľnícky angažuje v rôznych aktivitách, súvisiacich s poznávaním histórie a prácou s ľuďmi. Ako Račianka má výraznú zásluhu na popularizácii histórie svojej mestskej časti. Zapája sa do aktivít občianskeho združenia Račiansky muzeálny spolok, ktorého cieľom je priblížiť históriu a pamiatky Rače nielen jej obyvateľom, ale i návštevníkom.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články