Štátny tajomník Ministerstva financií SR Ľuboš Jančík sa v utorok zúčastnil pravidelného stretnutia ministrov financií Európskej únie v Bruseli. Na rokovaní Rady Ecofin sa členským štátom po štyroch rokoch podarilo dosiahnuť dohodu o sadzbách dane z pridanej hodnoty.
Členské štáty Európskej únie dosiahli dohodu o kompromisnom návrhu v prípade sadzieb dane z pridanej hodnoty. Najdôležitejšie aspekty, ktoré prináša, sú väčšia flexibilita pri uplatňovaní znížených sadzieb a najmä umožnenie jednoduchšieho prístupu k zmenám legislatívy v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania na jednotnom trhu EÚ.
Návrh dáva napríklad možnosť členským štátom zaviesť dve znížené sadzby DPH vo výške nie menej ako 5 percent, no najviac na 24 položiek. Krajiny EÚ si budú môcť okrem toho zaviesť aj jednu super zníženú sadzbu vo výške menej ako 5 percent a jednu takzvanú „nulovú sadzbu“, avšak len na vybrané položky. Ide najmä o potraviny, zdravotnícke pomôcky či lieky. Návrh zároveň reflektuje ukončenie znížených sadzieb pre environmentálne škodlivé produkty v súlade so Zelenou dohodou EÚ.
Podľa členských štátov predstavuje zavŕšenie niekoľkoročnej práce a je zároveň dostatočne vyvážený. „Veľmi si vážim obrovské vynaložené úsilie a osobne si myslím, že by malo byť korunované úspechom,“ zdôraznil štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík v Bruseli a zároveň návrh podporil.
Slovensko rovnako privítalo pokrok dosiahnutý slovinským predsedníctvom v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí, pričom obzvlášť vyzdvihlo dosiahnutie všeobecnej pozície Rady k návrhu nariadenia o prevode prostriedkov. „Chcem zdôrazniť, že vzhľadom na protikorupčné pozadie našej vlády, sme naďalej odhodlaní pracovať na silnejšom a efektívnejšom rámci dohľadu pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu,“ povedal štátny tajomník MF SR Ľuboš Jančík, ktorý zároveň privítal aj balík opatrení pre rozvoj jednotného kapitálového trhu (CMU).
Slovensko v tomto smere vyzdvihlo dve kľúčové opatrenia, ktorých prijatie je nevyhnutné pre naplnenie cieľov – zvýšenie finančnej gramotnosti a potrebu harmonizácie vnútroštátnych zákonov o solventnosti.
TASR o tom dnes informoval Tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.