5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo

Nedávno som uviedla svoju recenziu na knihu Moderný nordic walking autorky Lucie Okoličányovej, zakladateľky nordic walkingu na Slovensku. Keďže sama tomuto športu holdujem, nedalo mi aby som ju neoslovila. Verím, že náš ľudsky najprirodzenejší spôsob pohybu dokáže osloviť nejedného z vás. Táto najjednoduchšia a najprirodzenejšia forma aktivity, ako sa udržať fit má navyše preukázateľne pozitívne výsledky pri rôznych chorobách.Ak teda s prichádzajúcimi slnečnými lúčmi uvažujete o aktívnejšom pohybe a doteraz ste s paličkami ešte nechodili, možno vás Lucia presvedčí, aby ste to aspoň skúsili. A ak už paličky dôverne poznáte, bude to pre vás zas niečo povzbudzujúce.

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo
Lucia so svojou partiou

Lucka, ako ste sa vy dostali k nordic walkingu? Spomínate si na svoje začiatky?

Ako bývalá výkonnostná športovkyňa som mala problémy s pohybovým aparátom. Dvakrát operované koleno, brnenie do rúk z krčnej chrbtice, ale ani hrudná a drieková neboli v poriadku. Poctivo som chodila na fyzioterapiu, ale chýbala mi akčnosť, väčší pohyb. Až som v Kanade, v roku 2008 videla ľudí rýchlo, vzpriamene, športovo chodiacich s palicami. Začala som pátrať a zistila, že je to nordic walking. U nás v tom čase neznámy pojem. Urobila som si kurzy v zahraničí a walkovala. A veľmi mi to pomáhalo. Pridali sa priatelia, známi a aj im nw pomáhal. A tak som s kolegom Adrianom Kašperom v roku 2013 založila Slovenskú asociáciu nordic walking.

Ste prezidentkou Slovenskej asociácie nordic walking, ktorá nedávno oslávila svoje 10. výročie. Ako ste to oslávili? 

Oslavu sme vymysleli netradične, celoročne. Keďže máme mnoho podujatí počas celého roka, oslavujeme na rôznych miestach. Je to celoročný žúr. Veď je čo oslavovať.

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo
Lucia Okoličányová

Výkonný výbor Svetovej akadémie moderného nordic walking vo Fínsku v roku 2022 rozhodol o založení národnej akadémie moderného nw – Akadémia moderného nw Česko. Stali ste sa jedinou národnou trénerkou na svete, ktorá vedie akadémie moderného nw v dvoch krajinách – Čechy a Slovensko. Čo pre vás tento záväzok znamená?

Najmä obrovské nasadenie a záväzok nesklamať vedenie Svetovej akadémie moderného nw. Je to náročná úloha infiltrovať sa na český trh, z titulu, že som Slovenka a ešte aj žena. Odolávala som tejto ponuke tri roky. V Čechách ma poznajú, moja kniha Moderný nw bola vydaná aj v českej mutácii. Veľa českých inštruktorov/riek chodí na naše podujatia, ja osobne som viedla aj workshopy v Čechách, či bola pozvaná na hosťovanie. Budem potrebovať veľkú trpezlivosť a pokoru, ale to bolo na začiatku aj u nás na Slovensku. Teraz je to o to ťažšie, že v Čechách je veľké množstvo nw štýlov aj klubov a panuje akýsi zbytočný rešpekt pred moderným nw.

Kristína Ježovičová: Čítanie je ako zákonom schválené nazeranie do cudzích okien

Ako vidíte tento šport na Slovensku a v Čechách v porovnaní s inými krajinami?

Úprimne musím skonštatovať, že sme sa ako Slovensko dostali na špičku svetového nw. Na svetových kongresoch bola moja technika vyhodnotená ako najlepšia na svete a som jedna z piatich trénerov Svetovej akadémie moderného nw (nedá sa to vyštudovať, Akadémia si trénerov vyberá na základe dlhoročného pozorovania a následne vás doškolí). Svoju prácu robím zo srdca a s 200% nasadením. Veľmi ma to baví a podľa mňa sú preto výsledky na Slovensku, aké sú.

Vo vašej knihe ma zaujal príbeh z Poľska, kde ponúkli nordic walking ako alternatívu na hodiny telesnej výchovy. Stretli ste sa s niečím podobným i na Slovensku alebo v Čechách? 

Na Slovensku sú mnohé naše inštruktorky/ri povolaním učiteľky/lia a na viacerých základných školách sa už nw využíva k rozpohybovaniu detí a tínedžerov, dokonca aj v materských škôlkach. Čiže podpora ide priamo zo škôl, nie od štátu. V tomto máme žiaľ oproti svetu obrovské rezervy. Aj nový zákon o športe, ktorý sa v týchto dňoch schvaľuje nerieši Šport pre všetkých, alias Rekreačný šport. A ten je základom v každej vyspelej spoločnosti…

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo

Vaša asociácia organizuje rôzne workshopy a kurzy. Čomu sa venujú, komu sú venované a kde sa možno na takýto kurz prihlásiť?

Okrem rôznych typov lekcií a kurzov celoročne organizujeme aj rôzne podujatia, workshopy, akcie. Sú buď víkendové, alebo aj týždňové. Vždy sú o nordic walkingu a zdravom pohybe, strave, v zime pridávame školu bežeckého lyžovania, prednášky od horských záchranárov, fyzioterapeutov/tiek, atď. Najbližšie ideme zdolať ferratu na Martinské hole, v lete na týždeň na Balaton, na jeseň do Toskánska aj Vysokých Tatier. Robíme aj online workshopy, pre tých, ktorí sa nemôžu na viac dní uvoľniť z domu či práce. Harmonogram akcií je vymyslený vždy do poslednej minúty. Všetko sa dá nájsť na našom webe.

Môžeme sa na nejaký takýto kurz tešiť aj v Nitre? Ako je na tom s nw Nitra? Kam by ste nasmerovali záujemcov z nášho mesta, či okresu?

V Nitre pôsobia naše dve certifikované inštruktorky, Silvia Žbodáková a Silvia Sórádová. Chodia v parku v centre Nitry, ale aj na Dražovský kostolík, hore na Zobor, či do Topoľčianskeho zámku. Na nw nepotrebujete žiadny extra terén ani les. Chodí sa kdekoľvek a kedykoľvek, aj v zime.

Aké ďalšie aktivity vaša asociácia pripravuje?

Včera som sa vrátila z diabetologického kongresu v Bardejove, kde som školia lekárov a lekárky, pozajtra odchádzam do Prahy na pracovné stretnutie s prezidentkou Svetovej rady moderného nw, Tiinou Arrankoski, ktorá prilieta z Fínska. Následne na to vediem v Bratislave kurz Sprievodca nw, a podujatie Wings for life, kde som dohodla, že nw bude zastúpený prvý krát v histórii. Pokračujem na moje májové Dolaďovačky techniky v Trenčíne a Kolárove, kde všetkým tým, ktorí už boli na našom kurze doladím techniku upozorním a odstránim zlozvyky. V polovici mája robíme s kolegyňou fyziotrénerkou Líviou Levárskou online workshop k zdravému aktívnemu pohybu aj dýchaniu a taktiež školím fyzioterapeutov/ky z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. V Bratislave robíme Krokovačku so Slovenskou spoločnosťou všeobecného praktického lekárstva, kde sa ľudia stretávajú so svojim lekárom/kou vonku v prírode pri chôdzi a nie v ambulancii. Koncom mája školím fyzioterapeutov/ky v Trenčianskych Tepliciach. A posledný májový víkend som na Štrbskom Plese, kde vediem našu novinku, kurz Relax (dýchanie, mindfulness, sprítomnenie sa) a v Poprade máme walkerské podujatie pre seniorov a seniorky. No a medzitým vediem a administrujem celú asociáciu, keďže máme vyškolených už 140 inštruktorov/riek, ktorí vedú kurzy po celom Slovensku, ale aj v Čechách, či Rakúsku. To bol stručný prehľad na máj. Kalendár si pripravujem vždy v novembri na nadchádzajúci rok, nakoľko podujatí máme veľké množstvo.

Okrem nw existujú aj rôzne modifikácie tohto športu ako je napríklad nordic running, winter nordic walking, BungyPump a podobne. Ktorá z nich je najviac úspešná u nás a prečo?

V Tatrách v zime chodíme so snežnicami (winter nordic walking), to je veľmi populárne, keďže je to niečo iné, nové, zábavné. A beh s palicami (nordic running) vyhľadávajú najmä športovejšie založení ľudia, nakoľko je náročnejší ako samotný beh.

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo
Lucia

Čo je zvyčajne hlavnou motiváciou ľudí, ktorí začnú či ktorí sa venujú nw?

Jednoznačne zdravie, či to fyzické, alebo psychické. Ľudské telo je stroj vyrobený na pohyb, nie na sedenie, našťastie si to čím ďalej uvedomuje viac ľudí.

Čo by ste odporučili tým, ktorí uvažujú začať s týmto športom? 

Neváhajte, príďte si to vyskúšať. Jednoznačne s certifikovaným inštruktorom/kou, nakoľko nw má svoje zásady. Nie je to turistika v uvoľnenom a zhrbenom postavení, je to fyzioterapia. Ak sa ho naučíte správne, získate z chôdze obrovské množstvo zdravotných benefitov.

Mnoho starších ľudí pri rozhodovaní o športe ovplyvňujú rôzne problémy s pohybovým aparátom. Ako to je v prípade nw? Je tento šport vhodný? Čo môže očakávať začiatočník so zdravotnými problémami? A čo by ste odporučili?

NW nemá kontraindikácie, je vhodný absolútne pre každého od 5 rokov, vrátane pacientov/tiek. Nezávisle na váhe, ochoreniach, kondícii, počasí. Naučíme vás, ako držať aktívny postoj pri chôdzi, ako rotovať a ako zapájať aj vnútorné svaly. Tempo a náročnosť vždy prispôsobujeme, máme aj seniorské aj postcovidové lekcie.

A čo deti? V akom veku je možné s nw začať? Čo deťom tento šport prináša?

Deti zvládnu nw od 5 rokov. NW nie je len o chôdzi, ale aj množstve cvičení a hier s palicami. Pri poruchách učenia u detí sa nw využíva efektívne, nakoľko pri ňom prepájate obe mozgové hemisféry.

Je tento šport finančne náročný?

Nie, stačia vám len nw paličky.

Čo je podľa vás najväčším benefitom tohto športu?

Každý si z nw zoberie čo potrebuje. Niekto blahodárne účinky na stres z pobytu v prírode, niekto rozpumpuje lymfatický systém, iný kardiovaskulárny, neurologickí, či reumatickí pacienti iné, seniori sa radi socializujú, športovci si zamakajú s paličkami na kruhovom tréningu, či pri behu. Je toho veľmi veľa. A super je to, že vždy aktuálne čo potrebujete.

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo
Vyskúšajte 🙂

Niekomu sa môže zdať chôdza nudná. Ako to vidíte vy?

Nech si príde vyskúšať nw. Je tam toľko vecí, ktoré sa musí človek naučiť ovládať, od smerovania chodidiel, cez kolená, správne nastavenie panvy, brucha, lopatiek, hlavy. Pohyb rúk ide z ramena, lakte nekrčíme, vpredu paličky mačkáme, vzadu vypúšťame. Zapájame vyše 90% svalov tela. Toto sa učí 3 – 4 mesiace, ak má niekto super techniku vedzte, že makal rok a pol až dva.

Komu by ste určite tento šport neodporučili?

Nie je taký človek, dokonca aj autisti, ľudia s Downovým syndrómom, vozíčkar (tlačí ich asistent, zapájajú hornú polovicu tela), nevidiaci, transplantované srdiečka, onkologickí pacienti/ky, atď. praktizujú nw.

Čo vám osobne tento šport priniesol?

Spevnenie vnútorných svalov a zrušenie operácie chrbtice, vynechanie tretej operácie kolena, obrovské množstvo inšpiratívnych ľudí, spoznanie nádhernej prírody a miest nie len na Slovensku.

Poviete nám nejaký vtipný príbeh, ktorý ste zažili vďaka nw?

Na lekciu nw mi raz prišiel starší manželský pár. Pani naladená na lekciu. Pán o francúzskych barlách, neveriacky krútil hlavou, že nás počká na lavičke. Nakoniec sa ku nám pridal, nahradil barle paličkami a prehováral nás, aby sme lekciu predĺžili. Paličky si po lekcii zakúpil, barle zahodil do kontajnera a odišiel v technike nw!

Máte nejaký športový sen?

Áno mám. Verím, že keď budem už fakt stará, nebude na Slovensku človek, ktorý by nepoznal nw. A ešte sa teším na to, ako budem (tiež už fakt stará) sedieť na letisku na ceste na svetový kongres, kde budem prednášať o mojej celoživotnej láske, nw.

Lucia Okoličányová: Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo
Nordic walking

Prezradím na vás, že ste aktuálne Slovenka roka 2022 v kategórii šport. Čo to pre vás znamená?

Pre mna to veľa znamená, keďže hlasovala verejnosť.

Čo robíte, ak práve „nepaličkujete“?

Riešim s deťmi ich životy. Sú to tínedžeri a je to pre mňa neskutočne obohacujúce obdobie života. Veľa sa rozprávame, cestujeme, chodíme do divadla, na výstavy a trávime spolu čas.

Máte nejaké životné motto?

Ži a nechaj žiť!

Čo by ste odkázali našim čitateľom?

Aby sa hýbali, akokoľvek, nemusí to byť len nw. Pohyb je zdravie, sedenie je choroba. A my sa, žiaľ, hýbeme žalostne málo.

Pýtala sa Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x