Verejný ochranca práv sa v uplynulom roku zaoberal podnetmi, s ktorými sa naňho a na jeho predchodkyňu pani prof. Patakyovú obrátilo vyše 600 obyvateľov miest a obcí východného Slovenska.
Podnet smeroval na cyklicky sa opakujúci hluk z helikoptér. Obyvatelia sa v priebehu niekoľkých rokov obracali na štátne orgány na úseku kontroly a dohľadu nad leteckou činnosťou, no podľa ich slov bezvýsledne. Verejná ochrankyňa práv ešte pred koncom funkčného obdobia, v marci 2022, v preskúmavaných podnetoch dala za pravdu obyvateľom obcí, keď konštatovala, že orgány kontroly sa síce danou vecou zaoberali, avšak neboli dostatočne efektívne a v konečnom dôsledku neposkytli dotknutým občanom včasnú a reálnu ochranu základných práv.
Orgán štátneho zdravotného dozoru – v tomto prípade ministerstvo dopravy – síce vykonal štátny zdravotný dozor a uložil prevádzkovateľovi zdroja hluku a vibrácií pokutu, toto opatrenie však nebolo dostatočne efektívne.
„Daný prípad som nechal v mojom funkčnom období stále ako otvorený a budem ho sledovať. Kolegyne z odboru ochrany práva na súdnu a inú právnu ochranu a práva na ochranu životného prostredia a kultúrneho dedičstva Kancelárie verejného ochrancu práv sa preto prípadu venujú intenzívne aj v týchto dňoch. Z ich zistení vyplýva, že je potrebné, aby som ako verejný ochranca práv žiadal naďalej od ministerstva dopravy uskutočnenie adekvátnej hlukovej štúdie. Táto štúdia môže zabezpečiť kvalifikované zistenia pre ďalší postup. Práva obyvateľov v oblasti životného prostredia sú pre mňa dôležité. Preto sa budem zasadzovať za ochranu obyvateľov pred environmentálnymi vplyvmi a rizikami ohrozujúcimi ich zdravie. Nielen znečistenie ovzdušia a vody, ale aj expozícia obyvateľov hlukom z leteckej výcvikovej činnosti môže poškodiť zdravie a blahobyt obyvateľov Slovenskej republiky. Tento prípad nie je jediný na Slovensku. Aktuálne mám na stole na posúdenie podnet v obdobnej veci, ktorý sa týka hluku z vojenských vrtuľníkov,“ konštatuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
(ts, freepik)