4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

M. Vetrák, L. Kyselica, K. Čekovský: Európska komisia dáva za pravdu hnutiu OĽANO

Európska komisia vo svojej správe o stave právneho štátu dala vo viacerých oblastiach za pravdu návrhom, ktoré v minulosti prinieslo hnutie OĽANO. Správa sa venuje viacerým oblastiam, medzi ktorými sú justícia, boj proti korupcii, či sloboda prejavu a mediálna oblasť.

Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák zdôraznil, že Európska komisia hodnotí celkový stav právneho štátu na Slovensku pozitívne. „Je určite lepší ako za Fica, či Pellegriniho. Strašenie opozície o rozvrate právneho štátu sú výmysly, čo konštatuje aj nezávislý orgán.“

M. Vetrák, L. Kyselica, K. Čekovský: Európska komisia dáva za pravdu hnutiu OĽANO

Z odporúčaní, ktoré EK do správy zapracovalo je podľa Vetráka dôležité prehodnotiť odvolávanie členov Súdnej rady bez udania dôvodu a zlepšiť kontrolu majetkových priznaní. „Presadila to ministerka spravodlivosti Kolíková. Odvolávanie bez udania dôvodu na jeseň prehodnotíme. Rovnako nám záleží na zlepšení v oblasti kontroly majetkových priznaní, vrátane zriadenia úradu na ochranu verejného záujmu,“ uzavrel Milan Vetrák.

Európska komisia tiež v správe kritizuje zneužívanie paragrafu 363 generálnym prokurátorom. Ide o stanovisko, ktoré plne korešponduje s názorom hnutia OĽANO. Slovensko je z hľadiska nadužívania tohto paragrafu európskym unikátom, konštatuje poslanec Lukáš Kyselica. „Ide o to, aby sme nastavili stav podobný štandardným európskym krajinám a prokuratúram. Pri mimoriadnom opravnom prostriedku je preto nutné oklieštiť právomoci generálneho prokurátora.“

Lukáš Kyselica upozorňuje aj na odporúčania v oblasti boja proti korupcii. „Nahlasovateľov korupcie musíme nielen ochraňovať, ale aj odmeňovať. Preto treba zaviesť nárokovateľnú odmenu za nahlásenie korupčného správania. Odmena by tvorila podiel zo sumy, ktorú oznamovateľ pre štát zachráni.“

Dôležitú časť správy EK tvorí aj hodnotenie slobody slova a mediálneho prostredia. Predseda mediálneho výboru parlamentu Kristián Čekovský vyzdvihol, že Slovensko spolu s Českou republikou naďalej tvorí ostrov slobody slova v rámci V4 a svoje postavenie stále zlepšuje. ,,EK vo svojej správe pozitívne hodnotí schválenie mediálneho zákona, ktorým sa zvyšuje transparentnosť vlastníctva a financovania médií,” zdôraznil Čekovský s tým, že EK vyzdvihla aj nezávislé postavenie kontrolného orgánu médií, teda Rady pre vysielanie retransmisiu. ,,Tomu pomohli aj opatrenia, ktoré sme zaviedli, vrátane verejného vypočutia kandidátov do rady, či povinnosť on-line prenosov z rokovaní RVR.”

EK v správe odporúča odpolitizovať fungovanie RTVS a kontrolného orgánu verejnoprávneho média – Rady RTVS. „Pripravených máme niekoľko opatrení. Jedným z nich môže byť zvýšenie počtu členov Rady RTVS o ľudí volených mimo parlamentu. Uvažujeme tiež o zavedení verejného vypočutia kandidátov do Rady RTVS. No a v šuflíku mám pripravený návrh na zriadenie nezávislej Etickej komisie RTVS. Takýmito krokmi už dva roky zlepšujeme mediálne prostredie na Slovensku,” uzavrel Kristián Čekovský.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články