Držitelia exemplára vlka dravého musia zaslať ochranárom oznámenie o držbe a spôsobe jeho nadobudnutia do 31. decembra. Informuje o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojom webe.
„V rámci prechodného ustanovenia vyhlášky sa umožňuje doterajším držiteľom chránených živočíchov, ktoré do účinnosti vyhlášky (do 31. mája 2021) chránenými neboli, ponechať si v ich držbe bez toho, aby potrebovali požiadať o výnimku na ich držbu Ministerstvo životného prostredia SR,“ uvádza ŠOP s tým, že držitelia však musia písomne oznámiť ich držbu.
Vzťahuje sa to podľa ochranárov na mŕtveho aj živého vlka, na akúkoľvek jeho časť alebo výrobok, alebo tovar vyrobený z jeho častí. Držbu vlka nie je potrebné oznamovať v prípade, že majiteľ nadobudol exemplár od roku 2016 do 31. mája 2021 a disponuje záznamom o ulovení/úhyne vlka dravého od ŠOP, hovoria ochranári.
Záznam o držbe vlka sa pred rokom 2016 nevyhotovoval, pripomína ŠOP. Preto, ak majiteľ vlka nadobudol ešte predtým, je potrebné, aby písomne oznámil držbu a spôsob nadobudnutia vlka, dodávajú ochranári.
„Ak držiteľ nadobudol exemplár vlka dravého od tretej osoby, napríklad kúpou, darom alebo akýmkoľvek iným spôsobom v období do 31. mája 2021, je potrebné písomne oznámiť držbu,“ uvádza ŠOP.
V oznámení majiteľ uvedie meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu, počet a charakter exemplárov, napríklad koža či lebka, ktoré má v držbe, údaje o spôsobe nadobudnutia exemplára, ako ulovenie, kúpa alebo dar, a to vrátane dátumu a miesta ulovenia/úhynu, a adresu, kde sa nachádza, približuje ŠOP.
Vlk dravý sa tento rok stal chráneným živočíchom. Lov vlka sa definitívne skončil 1. júna. Spoločenská hodnota vlka je 3000 eur. Na jednotlivé odstrely udeľuje výnimku ministerstvo životného prostredia.
Zdroj: TASR
Foto: sk.wikipedia.org NN