Píše Lucia Balagová
Viete čo všetko sa dnes dá učiť on-line? Maľovanie ikon je v skutočnosti písaním. Nie je to umenie, v ktorom ide iba o farby a materiál. Chceli by ste to vyskúšať? Žiaden problém.
Príležitosť nahliadnuť na kurz tvorby ikon s ruskou umelkyňou a ikonopiscom Elenou Stažuk je nezvyčajným zážitkom. Vždy som obdivovala ikony v drevených kostoloch na východnom Slovensku a oslovili ma tiež ikony v chrámoch Gruzínska. Chcela som teda spoznať techniku a pozadie ich tvorby, prípadne si to aj vyskúšať. Rusky som sa učila ešte na strednej škole a celkom ma potešilo, že s touto príležitosťou oprášim aj znalosti jazyka. Tvorba ikon s Elenou je medzinárodný on-line projekt ikonopiseckej školy, ktorú vedie. Na jednom on-line kurze sa stretne naraz aj viac ako 200 ľudí.
Slovo ikona je gréckeho pôvodu. Grécke slovo “eikon” označuje “obraz”, “portrét”. Podľa ikonopiscov sa však ikona nemaľuje ale píše. Prečo? Nuž, ikona je totiž Božím slovom, ktoré je „zapísané“ prostriedkami výtvarného umenia. Pri “písaní” ikon neexistuje tvorivá sloboda, ale existuje kánon (pravidlo), ako má tá-ktorá ikona vyzerať.
Tvorí sa pomerne komplikovanou technikou. Základom je, že ikona sa píše na drevo. Výber dosky je veľmi dôležitý. Ako nám hovorila Elena, je rozdiel medzi drevom stromu čerešne, buka, duba a podobne. Doska sa špeciálne ošetruje a upravuje.
Prvou kapitolou – po výbere dosky – je výber predlohy na ikonu. Dôležité je počúvať svoje srdce a rozpoznať, ktorá ikona je tvorcovi blízka. Technicky zaujímavý je už samotný spôsob „nanášania“ predlohy na dosku. Spočiatku máte len základné obrysy podobajúce sa na obrázok prváčika, a pritom pracujete hodiny.
Ďalšou zaujímavosťou sú používané farby, respektíve práškové pigmenty, ktorých spojivom je žĺtková emulzia. Farby sa musia nanášať stále v tenkých a rovnomerných vrstvách. Ešte zaujímavejšia je technika používania 23 ¾-karátového zlata. Postup tvorby ikony prebieha v niekoľkých krokoch a je dôležité myslieť na to, že medzi určitými krokmi je potrebný aj niekoľkohodinový odstup. Farby musia dobre zaschnúť a vyzrieť. Okrem špeciálnych farieb a zlata sa používajú aj rôzne laky.
Ako som už spomenula, pri tvorbe ikon existujú pravidlá. Takže aj každá farba má svoju symboliku. Dôležité je vedieť i to, že význam sa môže meniť vzájomnou kombináciou. Zvláštne postavenie má farba čierna. Dalo by sa povedať, že na ikone nerozprávajú farby, ale ich súzvuky. Používanie farieb je teda ako komponovanie hudby.
Nákup samotného materiálu na tvorbu ikon je pomerne drahá záležitosť a myslím, že by ste mohli mať aj trochu problém všetko zohnať. Kompletné vybavenie je však v cene kurzov. Základný kurz trvá 4 mesiace, obsahuje 5 modulov, celkovo 88 hodín výuky. Kurzom prevádzajú viacerí ikonopisci. Výsledkom tohto kurzu je jedna vaša ikona. Ako ste už mohli pochopiť, len teórii je venovaný celý jeden modul. Je potrebné spoznať významy a symboliky farieb, používaných materiálov a postupy. Pokiaľ ide o technické prevedenie on-line kurzu, oceňujem výborné technické zabezpečenie prenosu a perfektné prezentačné schopnosti.
Ako spomínala Elena, pri rozhodnutí vytvoriť ikonu je dôležité povedať si dôvod, prečo alebo pre koho chcete ikonu napísať. Môže to byť radosť, alebo narodenie dieťaťa, ako pomoc ľuďom so závislosťami, pre vlastnú rodinu na upevnenie vzťahov a podobne. Pri diskusii v skupine odznelo veľmi veľa zaujímavých dôvodov a možností, ktoré ľudí k myšlienke tvorby ikony doviedli. A žiaden z nich nebol dekoratívny.
Maľovanie ikon je veľmi náročná cesta a ikonopiscom sa určite nemôže stať každý. No skúsenosť je to veľmi zaujímavá. A zdá sa, že čím je svet chladnejší a technokratickejší, tým viac ľudí zároveň hľadá aj duchovné hodnoty. Človek má totiž popri rozume aj srdce a cítenie.
Vedeli ste, že?
Na Slovensku pôsobí Spolok ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda:http://siscms.sk/index.html