5.4 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Martin ČEPČEK k zákonu o hazarde: Úplne ma obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon

Píše Martin Čepček, politik, poslanec NR SR

Hazard je problémom Slovenska, množstvo rodín bolo zničených „vďaka“ závislosti na hazarde ročne ide o 2,5 miliardový biznis.

Martin ČEPČEK k zákonu o hazarde: Úplne ma obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon
Martin Čepček na zastupiteľstve v Nitre

Namiesto toho mnohé rodiny čelia exekúciám pre závislosť na automatoch a hazardných hrách. Nehovoriac o nefunkčných rodinných vzťahoch, rozbitých manželstvách, ekonomických problémoch, kriminalite, závislostiach, nákladnej liečbe a o deťoch, mladých chlapcoch a dievčatách, ktorí sú ohrození najviac. Vedeli by o tom rozprávať psychiatri, lekári, učitelia, sociálni pracovníci, finanční poradcovia, pracovníci charity, polície, cirkvi…

Členom petičného výboru som sa stal úplne náhodou. Oslovil ma známy, že či by som nešiel do petičného výboru. Ja som neváhal, neviem, či to bola odhodlanosť, alebo skôr odvaha, sám neviem. Jednoducho som povedal áno, čo som neskôr aj trochu ľutoval, keďže to obnášalo aj urážky a útoky a aj nedorozumenia v rodine. Ďalej mi prekážala medializácia, na ktorú som nebol zvyknutý a ani moja rodina. Vtedy platil zákon o hazardných hrách s účinnosťou od 1.1.2013, podľa ktorého zakázať hazardné hry bolo možné len na základe petície, ktorú podpíše 30% obyvateľov nad 18 rokov. Dovtedy bolo možné zakázať hazard všeobecným záväzným nariadením mesta. Už tu vidno, že zákon bol prijatý tak, aby bolo veľmi ťažko hazard zakázať.

Prvú petíciu sme zbierali v deň parlamentných volieb 5. marca 2016 podpísalo ju 18 000 ľudí. Od tejto petície pribudlo v Nitre 177 hracích prístrojov, čo predstavovalo 820 automatov a 46 prevádzok , kde sa prevádzkujú hazardné hry. V prepočte to bolo 106 automatov na 10 000 obyvateľov, pričom priemer Slovenska bol 72,8 automatu.

Petícia sa rozbehla v marci  2019, počas druhého kola prezidentských volieb, dobrovoľníci ponúkali hárky na podpis pred volebnými miestnosťami. Našim cieľom bolo zohnať 270 dobrovoľníkov a vyzbierať aspoň 25 000 podpisov, hoci stačilo 24 000, ten zvyšok bola rezerva v prípade chybovosti. Medzi prvými ju podpísal aj primátor a vedenie mesta. Napriek tomu, že okrem našej petície tu prebehli aj dve kontra petície, tá naša bola úspešná. Mestské zastupiteľstvo v Nitre až na druhýkrát prijalo VZN, kde zakázalo hazard na svojom území. Okresný prokurátor neskôr napadol spôsob sčítania podpisov na meste. 

Martin ČEPČEK k zákonu o hazarde: Úplne ma obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon
Martin Čepček

Po parlamentných voľbách…

Ako sme sľúbili, tak sme chceli svoj sľub aj splniť. Najprv bolo potrebné, aby sa táto téma dostala do programového vyhlásenia vlády, čo sa po upozorneniach aj stalo. Ešte pred tvorbou zákona o hazarde sme sa ja a Šípoš stretli neskoro večer na ministerstve financií s ministrom Hegerom, kde sme mu predstavili zámer. 

Pôvodná dohoda bola, že spoločne pripravíme zákon a pod zákonom budú ako predkladatelia podpísaní dvaja aktivisti proti hazardu Šípoš, Čepček, za stranu Za Ľudí Hattas a za Sme rodinu Lukáč. Dohodli sme si spoluprácu a začali pracovať. Mal som svoju verziu zákona, no po tom, čo som sa dozvedel, že aj Hattas na zákone pracuje, som si vypýtal jeho verziu, keďže s hazardom som mal viac skúseností a oslovil som aj  ľudí, s ktorými som na petícii spolupracoval, aby sa na zákon pozreli a pripomienkovali ho.

Zákon musel byť dobre napísaný, keďže hazardná lobby by bola schopná využiť čokoľvek. Pôvodnú verziu som zásadne doplnil a dopracoval. V Hattasovom zákone chýbali veľmi dôležité a zásadné veci, napríklad jeho verzia vôbec neriešila mestá ako Bratislava a Košice, čo by bol obrovský problém. Všetky mestá by boli oslobodené od petície, iba tieto dve mestá by mali povinnosť petície, keby chceli zakázať hazard na svojom území. Ďalej sa dopĺňali a vyšpecifikovali niektoré opatrenia. Moju verziu, teda finálnu verziu zákona, som poslal predsedovi poslaneckého klubu OĽANO Šípošovi. Neskôr som sa cez aplikáciu dozvedel, že ma úplne obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon. Samozrejme, sa mi to nepáčilo, ohradil som sa proti tomu a žiadal som dodržať pôvodnú dohodu.

Kontaktoval som kolegu Hattasa, predsedu klubu i iných významných ľudí z nášho klubu. Nakoniec zákon podpísalo 32 ľudí a jediným viditeľným predkladateľom bol práve Hattas.

Celá moja aktivita vyšla na psí tridsiatok.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články