5.4 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Martina Kamenská: Nechovajte sliepky na balkóne

Organizácia na ochranu zvierat, Humánny pokrok, vyrazila na infostánkové turné ku kampani Zákaz klietok. Jeho najbližšou zastávkou je práve Nitriansky kraj, mesto NITRA. Infostánkové turné môžete navštíviť dnes 27. a v sobotu 28.8. v čase od 12:00 do 19:00 na Svätoplukovom námestí. Pár otázok na činnosť organizácie, ktorá akciu pripravila, som položila kampaňovej manažérke Humánny pokrok Martine Kamenskej.

Martina Kamenská: Nechovajte sliepky na balkóne
Martina Kamenská

Prečo vznikla vaša organizácia a čo je dôvodom, že sa zamerala na chov sliepok v klietkach?

Naša organizácia Humánny pokrok vznikla kvôli zvieratám, ktoré patria k najpočetnejším a najzanedbávanejším skupinám. Poslaním našej organizácie je brániť slobodu zvierat a budovať svet bez krutosti. Obzvlášť sa to dá povedať o tzv. hospodárskych zvieratách a zvieratách žijúcich na kožušinových farmách. Preto sme sa zamerali aj na sliepky chované v klietkach. Na Slovensku žije v krutom klietkovom chove drvivá väčšina sliepok a zároveň tvoria najpočetnejšiu skupinu zvierat, ktorá trpí na Slovensku.

Prečo považujete chov sliepok v klietkach za nehumánny?

Klietkový chov sliepok je tou najhoršou  legálnou možnosťou chovu sliepok na vajcia, pretože sliepky strávia celý svoj život natlačené v malých špinavých klietkach, z ktorých sa dostanú až cestou na bitúnok. Žiadny tvor by pritom nemal prežiť celý život za mrežami klietok. Predstavme si, že by tam svoj život strávil človek. Nie je to šťastný život. Jedna sliepka má v klietkovom chove životný priestor iba o veľkosti hárku papiera formátu A4, ktorý jej neumožňuje ani len si roztiahnuť krídla. Sliepky sú vnímavé, zvedavé a inteligentné tvory, ktoré chcú ako aj ľudia skúmať svet. No v klietke im to nie je umožnené. Sliepka v klietke nemôže robiť nič, čo je pre ňu prirodzené a dôležité.

Oslovujete aj aktívne producentov – chovateľov – sliepok, firmy, ktoré ich spracovávajú na mäso?

Producentov vajec sme samozrejme oslovili a komunikujeme s nimi, keďže sa snažíme nájsť to najlepšie možné riešenie pre sliepky. Takisto komunikujeme aj s Úniou hydinárov Slovenska, ktorá zastrešuje ako produkciu vajec, tak aj mäsa.  

Ako sa chová táto hydina na Slovensku – skúsenosti?

Nosnice, a teda sliepky chované na vajcia, sú na Slovensku chované v najnižších možných štandardoch, ktoré sú legálne. Keďže sú klietkové chovy tou najhoršou legálnou možnosťou chovu, krajiny Európskej únie sa od tohto chovu odvracajú a väčšina sliepok v EÚ je chovaných v podstielkovom, voľnovýbehovom a ekologickom chove. Vo viacerých krajinách EÚ ako Česko, Rakúsko, Nemecko, Luxembursko, ale aj v belgickom Valónsku, je klietkový chov dokonca zakázaný alebo tam ako vo Švajčiarsku kvôli reguláciám neexistuje.

Sliepky chované na mäso, brojlery, nie sú chované v klietkach, ale najčastejšie v uzavretých priemyselných halách na podstielke. Aj v takomto chove sú sliepky na seba obvykle natlačené a nemajú prístup k voľnému výbehu. Tieto sliepky sú šľachtené a chované tak, aby už za 42 dní nadobudli vhodnú veľkosť a išli na porážku. Keďže ich kosti nestíhajú rásť tak rýchlo ako ich telo, neraz sa im zlomia končatiny a sliepky nie sú schopné ani sa pohnúť a zahynú od smädu alebo hladu. Zvyšné sliepky sú následne zabité nehumánnymi spôsobmi.

Martina Kamenská: Nechovajte sliepky na balkóne

Ste vegetariáni? 🙂

Mnohí naši členovia a členky sa kvôli zvieratám stravujú rastlinne alebo prevažne rastlinne  z etických alebo environmentálnych dôvodov.

Čo hovoríte na chov sliepok (dnes je to moderné) v záhradách uprostred mesta, na balkónoch a podobných raritách?

Sliepky potrebujú vhodné životné podmienky a to dostatok priestoru, v ktorom môžu vykonávať svoje potreby. Pre sliepky je bežné, že sa prehrabávajú v zemi a hľadajú si potravu. Takisto sa pravidelne kúpu v prachu, aby si udržali zdravé perie. Ich najhlavnejšia potreba okrem potreby spánku, jedla a pitia, je potreba stavať si hniezdo. Preto chov sliepok v záhradách uprostred mesta, na balkónoch  nepovažujeme za vhodné, pokiaľ sliepkam neposkytnú potrebné podmienky pre život. No určite je potrebné ešte podotknúť, že na balkónoch je nemožné kontrolovať teplotu a zvieratá sú tam často vystavené slnku a vysokým teplotám, čo je pre ne nebezpečné. Na balkónoch je takisto častokrát problematické zabezpečiť bezpečnosť zvieraťa pred pádom z neho.

Pýtala sa Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články