5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Máte doma predškoláka? Zamerajte sa na jeho oči!

Píše Eka Balašková, šéfka Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne

Pomôže vám v tom Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, konkrétne jej Krajské stredisko v Nitre. Toto stredisko pred pár rokmi, vďaka daru futbalistov M. Stocha a Š. Seneckého, získalo ako prvé na Slovensku prístroj PlusOptix.

Vďaka tomuto prístroju mohli pracovníčky KS ÚNSS pod vedením Mgr. Petry Ajdariovej, rozbehnúť dlhodobý program Zdravé oči už v škôlke.

Ako funguje vyšetrenie/skríning

Táto forma vyšetrenia je bezkontaktná a teda bezbolestná. Dieťa vám sedí na kolenách, pozerá sa do prístroja a ten v priebehu krátkeho času „zoskenuje“ jeho oči. Drobec si vyšetrenie v podstate ani neuvedomí, lebo pracovníčky KS sú maximálne empatické, navyše sedí s osobou, s ktorou sa cíti bezpečne, a tak veľakrát pracovníčka, aby zaujala jeho pozornosť s ním debatuje tak, že dieťa si ani neuvedomí, že vlastne prebieha vyšetrenie.

Na čo je toto vyšetrenie dobré

Cieľom vyšetrenia je, odhaliť niektoré očné vady, ktoré sa dajú liečiť/korigovať len do určitého veku (6r). Správnou liečbou/korekciou sa dá očné ochorenie odstrániť. Vyšetrenie je veľmi dôležité, lebo vaše dieťa vám nevie povedať, že nevidí tak, ako by malo. To, ako ono vidí, je preň prirodzené, takže nevie povedať, že má problém. Za všetky reakcie rodičov použijem len slová jednej mamičky: „Naša Terka pred pár rokmi absolvovala toto vyšetrenie. Pani Ajdariová nás nasmerovala k očnej lekárke a tá Terezke predpísala dosť silné dioptrie. Keď jej pani doktorka merala, aké dioptrie potrebuje, keď si nasadila okuliare, prvé čo povedala, bolo – Jeeej, mami, aké je to tu všetko pekné!“ Odvtedy ráno prvé, čo urobí je, že si nasadí okuliare.“

Prečo už v predškolskom veku?

Ako som uviedla vyššie, s účinnou liečbou niektorých očných ochorení je nutné začať pred dovŕšením šiesteho roku veku dieťaťa. V minulosti tieto deti často končili u očného po tom, ako si prešli problémami s čítaním a písaním, čo malo za dôsledok preradenie do „osobitných“ tried, (v tom čase sa tak hovorilo triedam, v ktorých sa vyučovali mnohokrát deti s ľahším mentálnym postihnutím); v horšom prípade mávali záchvaty bolesti hlavy.

Ako dieťa si pamätám, že k nám do školy (pre zrakovo postihnutých) prišli v 3. ročníku deti, ktoré takmer nevedeli čítať. V mieste ich bydliska niekomu napadlo, že dieťa treba skúsiť vziať k očnému a tam sa zistilo, že problém je v zlom zraku. Lenže v tomto veku už je väčšina očných vád nekorigovateľných. PlusOptix ich odhalí včas. Čím skôr, tým je výsledok liečby pozitívnejší a preto pripomínam, že vyšetrenie je vhodné už pre deti od 6. mesiacov.

Máte predškoláka?

Dožadujte sa vo vašej škôlke tohto vyšetrenia. Ak riaditeľ/riaditeľka nebudú vedieť, kam sa obrátiť, môže kontaktovať vedúcu nitrianskeho Krajského strediska ÚNSS, s ktorou sa dá dohodnúť na vycestovaní do vašej škôlky. Netvrdím, že to bude behom mesiaca, lebo aj tu, ako vo väčšine prípadov, sú na vycestovanie veľmi potrebné finančné prostriedky, ale Mgr. Ajdariová je maximálne ústretová.

Nie je to finančne nedostupné?

Nakoľko program Zdravé oči už v škôlke je financovaný žlto-červeným reťazcom, ani rodičov, ani škôlke z toho nevyplývajú žiadne výdavky.

Kontakt na Mgr. Ajdariovú – 0905 469 649; ajdariova@unss.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články