Na svete je veľa ľudí, ktorí trpia nejakou úchylkou. Zrejme nikto nepochybuje o tom, že isté „zvláštnosti“ mali aj známi a slávni ľudia. Je treba poznamenať, že niektorí z nich ich mali skutočne zvláštne.
Pozorujete aj vy na sebe, že máte nejakú úchylku? Že nie? Tak vedzte, že možno nejakú aj máte, len si buď toho nie ste vedomí, alebo ju sám pred sebou zapierate. Isté však je, že vás vaša úchylka viac či menej ovplyvňuje. Tak, ako ich majú obyčajní ľudia, tak ich majú aj známe a slávne osobnosti. My sme sa pozreli na niektorých významných svetových vedcov, ako boli Einstein, Edison, Darwin či Tesla, ktorí rozhodne netrpeli „obyčajnými“ úchylkami.
Keď videl na zemi kobylku, zohol sa a zjedol ju
Albert Einstein – vraví sa o ňom, že nikdy nebol normálnym dieťaťom. Nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia. Predložil teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistiky mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektronického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku. Neskôr jeho sláva prekonala všetkých vedcov v histórii. Na jeho počesť ňom pomenovali fotochemickú jednotku EINSTEIN, chemický prvok einsteinium a tiež planétku 2001 Einstein. Slávny vedec mal problémy s rečou, nevedel sa správne vyjadrovať a aj v dospelosti sa správal prinajmenšom neštandardne. Vraj keď videl na zemi kobylku, zohol sa a zjedol ju. Zdá sa, že celý život v ňom driemala duša (neprejaveného) dieťaťa.
Žil v celibáte a vraj nadviazal ľúbostný pomer s holubom
Nikola Tesla – vravel o energii v takých súvislostiach, že ich dodnes nedokážeme plne pochopiť. Srbský vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov , ktorého patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov na striedavý prúd (elektrická energia), vrátane motorov na striedavý prúd, umožnili začiatok etapy zvanej Druhý priemyselná revolúcia. Bol vynálezcom rádia. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – Tesla (T). Po jeho verejnom predvedení bezdrôtovej telekomunikácie v roku 1893 a po výhre v tzv. „Vojne prúdov“ bol široko rešpektovaný ako najvýznamnejší elektrotechnický inžinier v Amerike a svojho času bol v USA pravdepodobne slávnejší ako ktorýkoľvek iný vynálezca alebo vedec v histórii.
Vedec svetového významu – takým bol náš Štefan Anián Jedlík zo Zemného
Hoci bol Tesla veľký vedecko-technický génius, nemal výraznejšie podnikateľské schopnosti, často sa zadlžoval a mal právnické problémy v uznaní viacerých svojich patentov, pričom sa dostal do konfliktov s inými vynálezcami a podnikateľmi, predovšetkým s Thomasom Alva Edisonom a s Guglielmom Marconim. Neskôr sa navyše zaoberal vizionárskymi, no ťažko zrealizovateľnými a drahými projektmi, ako bola napr. bezdrôtová distribúcia elektriny. Kvôli všetkým týmto faktorom sa dostal do finančných problémov, utiahol sa do ústrania. V súkromnom živote mal svoje zaužívané rituály. Začal pracovať o tretej ráno a končil až o jedenástej večer. To viedlo k tomu, že sa ako 25-ročný úplne zrútil. Keď sa však dal do poriadku, pokračoval vo svojom samovražednom režime. Žil v celibáte, no vraví sa, že nadviazal ľúbostný pomer s holubom… Zomrel 7.1.1943 pomerne chudobný a zabudnutý v jednom z newyorských hotelov vo veku 86 rokov.
Hodiny posledného súdu sú rovnako blízko k polnoci ako vlani
Kto uňho chcel pracovať, musel pred ním zjesť tanier polievky
Thomas Alva Edison – podľa historika Paula Israela bol voľnomyšlienkar, vynikal podnikavosťou, pracovitosťou a cieľavedomosťou. Američan (* 11.2.1847 – † 18.10.1931) bol celosvetovo jeden z najproduktívnejších a najvýznamnejších vynálezcov. Pod jeho menom je vedených viac než 1 692 patentov, ďalšie tisíce zaregistrovali jeho firmy. Medzi jeho najznámejšie vynálezy patrí fonograf a žiarovka, ktorú zdokonalil. Najslávnejšie jeho vynálezy vznikali v rokoch 1876 – 1883 v meste Menlo Park v štáte New Yersey, ktoré bolo v roku 1954 premenované na Edison. Bol dvakrát ženatý, z každého manželstva mal tri deti. Spoločne so svojou druhou manželkou je pochovaný v Glenmonte vo West Orange, v miestach, kde strávil podstatnú časť svojho života. V deň, keď mal pohreb, 21.10.1931, boli na jeho počesť v USA zhasnuté všetky žiarovky.
Edison používal pri pracovných pohovoroch neobvyklú metódu. Tí, ktorí uňho chceli pracovať, museli pred ním zjesť tanier polievky. Tých, ktorí si do nej dávali soľ bez toho, aby ju čo i len ochutnali, automaticky odmietal. Nechcel mať vo svojom tíme nikoho, kto bude mať priveľa predpokladov… Taktiež nepovažoval spánok za dôležitý. Preferoval polyfázický spánok, ktorý vraj skutočne prináša pozoruhodné výsledky. Táto téma je však stále v štádiu výskumu.
Všade so sebou nosil hrebeň a vlasy si česal aj stokrát denne
Charles Robert Darwin – záujem o prírodné vedy sa rozvinul počas štúdia medicíny (ktoré nedokončil) a neskôr teológie na univerzite v Camridge. Britský prírodovedec (* 12.2.1809, Shewsbury, Spojené kráľovstvo – † 19.4.1882, Downe), ktorý sa zapísal do dejín ako pôvodca teórie evolúcie prirodzeným výberom. Päť rokov na lodi Beagle (1831 – 1836 a jeho popis tejto cesty z neho urobilo známeho geológa a populárneho autora. Vlastné biologické pozorovania ho inšpirovali k štúdiu transmutácie druhov (premena jedného druhu na iný) a tak v roku 1838 rozvinul svoju teóriu prirodzeného výberu. Keďže si plne uvedomoval, že reakcie na tak „kacírsku“ myšlienku budú mimoriadne negatívne, zveril sa so svojou prácou iba najbližším spolupracovníkom.
Fakty o Kryme: V roku 1954 Chruščov daroval Krym Ukrajine, prezrádza Ľubomír Sim (VIDEO)
Jeho kniha O pôvode druhov (orig. názov: „On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or The Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life“), ktorá vyšla 24.11.1859 a ktorá vyvolala debaty na celom svete dokazovala, že evolúcia zo spoločného predka je základným vedeckým vysvetlením pestrosti prírody. Hlbokým prejavom uznania Charlesovi Darwinovi je i miesto jeho posledného odpočinku: je pochovaný vo Westminsterskom opátstve blízko Johna Herschela a Isaaca Newtona. Otec evolučnej teórie podľa viacerých vedcov, ktorí analyzovali jeho život, trpel miernou formou obsedantno-kompulzívnej poruchy a dokonca aj epilepsiou. Bol priam posadnutý svojimi vlasmi, všade so sebou nosil hrebeň a česal sa aj stokrát denne. Svoje myšlienky diktoval asistentke, ktorá ich musela stále dookola prepisovať, až kým nemali ten správny šmrnc.
Bol doslova závislý na nikotíne a kokaíne, mal srdcovú arytmiu
Sigmund Freud – bol 3. najcitovanejším psychológom 20. storočia. Rakúšan (* 6.5.1856, Příbor – † 23.9.1939, Londýn), ktorý bol lekárom, psychológom a psychiatrom, univerzitný profesor neuropatológie vo Viedni (1902-1926), zakladateľ psychoanalýzy. Dokázal, že v nás drieme nebezpečná sila, potláčaná slušnou výchovou a zákonmi civilizácie. Vybíja sa v zločinoch a zvrhlostiach, duševných chorobách alebo v ťaživých snoch. Upozornil na seba tým, že odhalil sexuálne tajomstvá, pretože podľa jeho teórie Oidipovského komplexu je ľudské správanie rozhodujúcou mierou ovplyvnené sexuálnymi silami. Ako hlavný pohon určil „Libido“ (chuť, túžba, žiadostivosť, pohlavný pud), ktorá je protikladom k „Smrteľnému pudu“.
Slováci pozor! Vedeli ste, že kráľovná kozmetiky Estée Leuder má slovenské korene?
Otec psychoanalýzy, ktorý by vedel aj v tom, aký koláč sa rozhodnete upiecť, nájsť sexuálny podtón. No ako sa ukázalo, aj jemu by sa „šikla“ pomoc psychoterapeuta. Bol totiž doslova závislý na nikotíne a kokaíne, i keď vedel, že fajčenie mu spôsobuje srdcovú arytmiu. Pokúšal sa prestať, no mal také problémy so srdcom a abstinenčné príznaky, že sa radšej vrátil k svojmu zlozvyku. Až do konca života neprestal fajčiť, a to napriek tomu, že sa celkovo podrobil 33 operáciám čeľusti a úst, pretože trpel rakovinou.
Najvyšší cirkevní hodnostári vôbec nie sú takí „svätí“. TOTO sú najväčšie škandály cirkvi a pápežov
Najlepšie nápady mu vraj prichádzajú na um tesne pred utopením
Dr. Yoshiro Nakamatsu – bol známy tiež ako Dr. NakaMats. Japonský vynálezca (* 26.7.1928), ktorý o sebe tvrdí, že je držiteľom svetového rekordu v počte 3572 patentov „vynálezov“. Zatiaľ čo jeho tvrdenie o „svetovom rekorde“ bolo v niekoľkých článkoch médií popísané ako záznam o patentoch, niekoľko ďalších zdrojov neuvádza Nakamatsu medzi najplodnejšími vynálezcami sveta. Medzi skoré vynálezy Nakamatsu patrí Shoyu Churu Churu, sifónové čerpadlo používané v domácnosti na prepravu sójovej omáčky z veľkých nádob do menších nádob na varenie a podávanie. Medzi jeho patentované vynálezy patria aj skákacie topánky s listovými pružinami na podrážkach, „Cerebrex“ kreslo, stolička, ktorá údajne zlepšuje duševné funkcie, ako sú výpočty a myslenie, ochladením hlavy a zahriatím nôh.
Fakty o Kryme: V roku 1954 Chruščov daroval Krym Ukrajine, prezrádza Ľubomír Sim (VIDEO)
Medzi ďalšie „vynálezy“ patria napríklad zdvíhač záchodovej dosky, kondóm so zabudovaným magnetom, ktorý údajne „zlepšuje citlivosť“, pretože „elektrická energia sa vytvára v cievach v ženských orgánoch, cigaretový prístroj na údajne „aktiváciu mozgu“, „Parochňa na sebaobranu“ – pás a závažie sú pripevnené k parochni. Nositeľ hojdá parochňou a udrie útočníka, či Love Jet – produkt na vylepšenie sexuálneho života, ktorý vytvoril kvôli obavám z klesajúcej pôrodnosti Japonska. V rozhovore z roku 1995 vysvetlil, že účelom afrodiziaka bolo „zachrániť Japonsko“. Nakamatsu prišiel na to, že najlepšie nápady mu prichádzajú na um tesne pred utopením. Odkysličený mozog mu vraj fungoval na plný plyn, preto vynašiel vynález, ktorý mu umožnil tento stav zažívať pravidelne. Áno, kľúčovú úlohu v ňom opäť zohrala voda.
Jozef Uhlárik