Spomedzi inváznych a nepôvodných druhov rastlín rozšírených v Nitre spôsobuje mestskej samospráve najväčšie problémy pajaseň žliazkatý. Potvrdzujú to skúsenosti z terénu, skonštatoval hovorca mesta Tomáš Holúbek. Podľa jeho slov ide o veľmi agresívny typ stromu, ktorý dokáže rásť veľmi rýchlo a obmedzuje inú vegetáciu. „Ak aj takýto strom odstránime, tak zo zvyšných koreňov v pôde sa čoskoro vytlačia nové jedince,“ skonštatoval Holúbek.
Pajasene žliazkaté sa do našej zemepisnej polohy rozšírili z Ázie. Podľa hovorcu mesta majú tieto stromy oveľa väčšiu vitalitu rastu a oveľa vyššie ročné prírastky v porovnaní s inými drevinami. „Ak tento strom identifikujeme na mestských pozemkoch, sme zo zákona povinní ho odstrániť, rovnako ako to musia robiť aj súkromní vlastníci pozemkov,“ poznamenal Holúbek.
Samospráva aj v prípade plánovaných intervencií na zelených plochách, akými sú ošetrenia drevín či arboristické posúdenia, sleduje, či sa niekde nerozmnožili aj tieto invazívne druhy stromov. „Ak pajaseň žliazkatý objavíme, automaticky ho vyrúbeme. Na tieto invazívne stromy sa zo zákona nevzťahuje nutnosť povolenia na výrub,“ upozornil Holúbek.
Pajaseň žliazkatý pochádza z Číny a do Európy sa dostal v 18. storočí. Je jedným z najrozšírenejších invazívnych ázijských druhov na Slovensku a tiež v Európe. Pôvodne bol pajaseň parková drevina, ktorá v súčasnosti expanduje do voľnej krajiny teplých oblastí, akou je aj južné Slovensko.
Dorastá do výšky 20 až 25 metrov, je nenáročný na podmienky, tolerantný voči suchu a soliam v pôde. Šíri sa semenami, ktoré sú vetrom roznášané na väčšie vzdialenosti, a vytváraním veľkého množstva koreňových výmladkov, z ktorých vyrastú nové stromy.
Zdroj: TASR
Foto: snaturou2000.sk NN