4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

Migrénu môžu spúšťať rôzne faktory, odborníci odporúčajú zapisovať si ich

Existujú mnohé faktory, ktoré môžu byť spúšťačmi migrény. Odborníci upozorňujú, že ich eliminácia môže výrazne pomôcť migréne predchádzať. Odporúčajú preto všímať si ich a zaznamenávať. Využiť k tomu pacienti môžu aj mobilnú aplikáciu.  
      „Ak si je pacient vedomý momentov, ktoré bolesť spúšťajú, úprava životného štýlu a denného režimu dokáže frekvenciu atakov zredukovať,“ uviedli odborníci.
Spúšťačmi môže byť napríklad stres, alkohol, nedostatočný spánok či nedostatočný pitný režim alebo zmena počasia a atmosférického tlaku.

Pacientom s migrénou môže pri zaznamenávaní pomôcť mobilná aplikácia Migréna kompas, ktorá umožňuje nielen vedenie denníka, ale aj zaznamenávanie atakov a monitorovanie ich intenzity či prehľad užívaných liekov proti bolesti. Pomáha pacientovi lepšie ochoreniu porozumieť a prispieva tiež k tzv. adherencii, teda kontrole dodržiavania liečby. Ak si pacient vedie tzv. migrenózny denník, umožní lekárovi poznať svoje individuálne potreby a pomáha tak pri diagnostike. Aplikácia je dostupná zdarma pre používateľov operačných systémov iOS a Android a je v slovenskom jazyku.

Migréna je neurologické ochorenie, ktoré výrazne zasahuje do kvality života pacienta. Medzi jej znaky patrí pulzujúca bolesť hlavy, ktorá môže trvať niekoľko hodín až dní, nevoľnosť, zmätenosť, či citlivosť na svetlo a zvuky. Až 80 percent pacientov zažíva pred migrenóznym atakom tzv. auru, ktorá sa vyskytuje vo forme „zábleskov“. Periodicita záchvatov migrény sa pohybuje od štyroch do 15 dní v mesiaci. „Život komplikuje nielen migréna, ale aj pridružené ochorenia, tzv. komorbidity migrény. Veľmi častou je epilepsia či skleróza multiplex, vyskytujú sa aj psychické poruchy ako depresia alebo bipolárna porucha. Výnimkou nie sú ani ekzém, astma, potravinové alergie a senná nádcha,“ priblížil Peter Valkovič, prednosta II. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
      Liečba závisí od diagnózy, pridružených ochorení, očakávaní pacienta a vplyvu atakov na dennú aktivitu. Akútna liečba tlmí pomocou analgetík bolesť mierneho charakteru. Ak nestačí, alebo sú záchvaty časté je vhodné uvažovať o preventívnej (profylaktickej) terapii. Odborníci aj pacienti sa však zhodujú, že univerzálny recept na lepšie zvládanie ochorenia a zaradenie sa do bežného života neexistuje.

Zdroj: TASR

Foto: zdravie.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články