Zvolenie nového generálneho prokurátora malo priniesť na prokuratúru proces očisty, čim by sa zvýšila jej dôveryhodnosť v očiach verejnosti. Uviedol to v novom podcaste OĽANO predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Milan Vetrák. „Že prokuratúra chce vydávať zákonné rozhodnutia, to je ako keď ráno vstanete, najete sa a umyjete sa. To je úplne samozrejmé,“ uviedol k zdôrazňovaniu zo strany Žilinku, že chce len dodržiavať zákonnosť. Podľa Vetráka je prokuratúra v očiach verejnosti nedôveryhodná a v mnohých prípadoch robí nadprácu.
„Na prokuratúre sme chceli manažéra, ktorý bude robiť niečo s očistou prokuratúry, rozlúči sa s prokurátormi, ktorí majú za sebou nepoctivú robotu, bude komunikovať veci na verejnosť,“ uviedol Vetrák.
Poukázal tiež na to, že odvolávanie ministra vnútra Mikulca bolo postavené na odposluchoch, ktoré boli zmanipulované a vytrhnuté z kontextu. „Ak by sa celý odposluch zverejnil, tak by to znamenalo pravý opak toho, čo sa dostalo na verejnosť. Vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu, ktorí v minulosti bojovali proti mafii, rozbili všetky najväčšie mafiánske gangy na Slovensku, sú dnes ostrakizovaní, dávaní do väzby, zastrašovaní a označovaní za mafiánov, čo je neuveriteľné,“ povedal Vetrák.
Po dlhých rokoch už Slováci nebudú strácať slovenské občianstvo po prijatí občianstva iného štátu a tí, ktorí už oň prišli, ho budú môcť opäť získať. Zabezpečila to novela zákona o štátnom občianstve. Podľa Vetráka sa to týka asi 4 000 ľudí, ktorí žijú v zahraničí a prišli o štátne občianstvo na základe Ficovho zákona, ktorý sa začal uplatňovať v roku 2010.
Zdroj:TS