Blíži sa čas Vianoc a mnohé gazdinky sa pustia do vypekania všakovakých sladkých dobrôt. Deti, ale aj muži, majú totiž radi sladké dobroty, medzi ktoré patria i perníky či medovníky. V tomto prípade sa však dá povedať, že okrem mlsného jazýčka si prídu na svoje aj oči, pretože pernikárky či medovnikárky sa fantáziou vedia vykúzliť naozaj nielen chutné, ale aj nádherné veci.
Naozaj veľmi chutné a krásne veci z medovníka vie vykúzliť aj Daniela Thérová z Tvrdošoviec, ktorá sa síce svojej záľube nevenuje dlho, zato jej výtvory sú skutočne krásne. Platí to najmä o tých, ktoré robí so zimnou tematikou. Jej nádherné domčeky či stromčeky od nej známi, ale i neznámi, berú doslova ako teplé rožky, takže sa stali súčasťou jej predvianočného života. A nielen toho, pretože ona svoje krásne a sladké výtvory robí v podstate počas celého roka.
TOP výtvor bola kniha na školskú stretávku
Daniela sa zdobeniu perníkov sa venuje rok. „Perníky som milovala od malička. K ich pečeniu v takej miere, ako to robím teraz som sa dostala úplnou náhodou, keď som dcérke chcela pripraviť perníčky do školy ako darček na vianočný večierok. Recept na ne mám od svojej prababky. No a vtedy, ako som to cesto rozvaľkala a vykrajovala z neho srdiečka, som sa na to pozrela a videla som, že mi z toho vzniklo slnko. Takže touto „mandalou“ sa to celé začalo,“ hovorí s úsmevom sympatická pernikárka, ktorá síce perníky piecť zvykla, ale nezdobila ich.
A keďže tento „odrazový mostík“ mal veľký úspech, perníky do školy chcel spraviť i jej syn. A odvtedy začala vytvárať aj pre ňu výnimočné veci. Vianočný košík, šálka a iné sladké výtvory sa spod jej rúk začali rozrastať o stromčeky, chalúpky a iné nádherné výtvory.
Daniela priznáva, že medzi jej nateraz TOP výtvory patrí kniha na stretávku po 40-tich rokoch. „Volala mi pani, že by chceli niečo na stretávku, že k tomu potrebujú 40 perníkov, ale že to celé nechajú na mňa. Keďže to malo byť staré, vzácne a hodnotné, čo navyše ešte získava na inej hodnote, tak na základe toho som sa rozhodla, že spravím starú knihu, ktorá predsa má svoju hodnotu, kde je už všetko zapísané. A musí byť vyslovene luxusná, aj keď je iba perníková,“ vysvetľuje pernikárka, ktorá vtedy zrejme ani len netušila, čo všetko ju pri pečení je diela čaká.
MUDr. Radoslav Čičala: Strach využívajú psychopati ako svoju živnú pôdu. Nebojte sa
„Musela som doslova navrhnúť projekt, aby mi to držalo, aby sa mi to nezbúralo a aby sa všetkých tých 40 perníkov do tej knihy zmestilo,“ opisuje Daniela ako vznikol jeden z jej najkrajších výtvorov, ktorý robila tri týždne.
Najťažšia bola práca na 5D futbalovej lopte
A čo bolo na unikátnej sladkej knihe a 40 perníčkoch k nej najzložitejšie? „Najťažší bol ten oblúk na nej. Musela som prísť na to, ako to spraviť aby to vyzeralo ako kniha. Jednak som si musela zmerať a nakresliť všetky časti, aby mi to sedelo keď to pospájam, potom som musela vymyslieť a nájsť takú formu, aby nebolo to ani moc guľaté, ani veľké a ani malé, aby to bolo, keď to upečiem, proste také, aby sa mi to podarilo,“ vysvetľuje Daniela, ktorej sa to vraj podarilo dokonca na prvý raz.
„Druhá najťažšia vec bol vrch knihy, pretože jej rozmery boli 35×35 cm s hrúbkou 1,5 cm, čo je predsa len veľké,“ opisuje ďalej pernikárka cestu za svojím unikátnym výtvorom.
Paradoxne najťažšou vecou, ktorú robila, nebola už spomínaná kniha, ale futbalová lopta. „To preto, lebo bola okrúhla s priemerom 20 cm a bola 5D. Na to, aby tá futbalová lopta vyzerala ako futbalová lopta, a pri spájaní polevy nie jedno ako spájate polevy. Čiže ja som každý deň mohla urobiť len 1 dielik. Musela som ho mať vždy tak otočenú, aby ten jeden dielik bol rovno. Nemohla som s tým pohnúť, nemohla som ju mať ani trošku otočenú, lebo keby sa mi tá poleva naklonila už by to nevyzeralo tak dobre,“ priznáva Daniela a dodáva, že lopta sa skladala z dvoch častí, a preto práca na nej bola aj časovo náročnejšia. Robila ju celý mesiac.
Nádherný Červený Kameň má čosi, čo nemá nikto. V jeho okolí nájdete ďalších šesť hradov a zámkov!
Perníky pomáhajú na tvorbu mlieka i kojencom
Aj pri futbalovej lopte si svoj budúci výtvor, ktorý bol pre malého-veľkého futbalistu, musela všetko predtým nakresliť. „To preto, aby to vyzeralo futbalovo, lebo ono to nie je jedno. Tam sú tie tvary špecifické, a tak je potrebné nakresliť si každý jeden tvar aby to vyzeralo ako lopta. Najťažšia je na tom celom tá príprava, pretože si musím premyslieť, čo budem ako robiť, a kedy to budem robiť,“ netají tvrdošovská pernikárka, ktorá chce svojimi výtvormi povýšiť človeka. A nielen toho, ktorý niečo výnimočné a originálne raduje, ale aj toho, ktorý to od srdca toho druhého dostane,“ vyznáva sa Daniela, ktorá za rok svojej práce vidí aj blahodarné psychologické účinky jej perníkov. A nielen psychologické.
„Keď som bola prvýkrát tehotná, bolo to okolo Vianoc, tak som zjedla naozaj veľa perníkov, pri tom som ale som zistila, že mám strašne veľa mlieka. Napokon som prišla na to, že perníky mi výnimočne pomáhali pri jeho tvorbe. Aj teraz zvyknem veľa piecť perníky ženám, ktoré začínajú kojiť, prípadne im odchádza mlieko, alebo ho majú málo. Mesiac až dva predtým začnú jesť aspoň jeden či dva perníky a úspech sa zväčša dostaví. Navyše, oni obsahujú takú zmes pre bábätko, že sa cíti nasýtené,“ pridáva svoju životnú skúsenosť Daniela, ktorá má osobne vyskúšané, že perníky pôsobia blahodarne na dojčiace detičky. Ostatne, odskúšala si to pri oboch svojich deťoch.
Poslanci primátorovi Šiah odklepli zvýšený plat. Ľudia sa vzbúrili, chcú mu ho ZRUŠIŤ
Lákadlom je perníkový kostol v Tvrdošovciach
Tvrdošovská pernikárka sa svojmu koníčku nechce venovať profesionálne, pretože ako priznáva, má svoju prácu a popri nej sa pečením perníkov iba zabáva. „Mám svoju klientelu od Bratislavy cez Senec, Nitru až po Nové Zámky či Komárno, čo mi úplne stačí, pretože ma to maximálne vyťažuje a nestíham už teraz,“ priznáva na záver Daniela Thérová, ktorá sa vďaka svojím perníkom stretla s mnohými dobrými ľuďmi a našla si veľa nových priateľov.
Zaujímalo nás však, či netúži spraviť z perníka niečo väčšie, napríklad nejaký kostol či katedrálu. „Mala som to v pláne, lenže mám toľko objednávok, že som sa k tomu zatiaľ nedostala. Chcela som spraviť Tvrdošovský kostol, ktorý darujem dedine, ale ako si k tomu stále neviem dostať,“ dodáva s úsmevom sympatická pernikárka, podľa ktorej tak, ako sa treba venovať chlapovi, tak sa treba povenovať aj perníkovému cestu na jej výtvory, ktoré robí neraz i týždeň, aby bolo všetko, ako sa hovorí, tip-top.
ZLATÉ PADÁKY na Becíkovom úrade končia: Odmeny si prihralo 21 zamestnancov, budú ich musieť vrátiť