4.2 C
Nitra
nedeľa, 17 novembra, 2024

Ministerstvo pripravuje komplexný systém krízového riadenia v sociálnych službách

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v spolupráci s odborníkmi z praxe pripravuje metodiku pre krízové riadenie sociálnych služieb v pandemickej situácii. Jej cieľom je vytvoriť taký súbor opatrení a postupov, ktoré v čase krízovej situácie zaistia bezpečné poskytovanie sociálnych služieb. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Michaela Slivková Kirňaková. Odborný dokument poslúži všetkým organizáciám a inštitúciám, ktoré pracujú alebo spolupracujú v oblasti sociálnych služieb. Už na ňom pracuje pracovná skupina.

Ministerstvo pripravuje komplexný systém krízového riadenia v sociálnych službách
Foto: ilustračné


       „Počas leta sa pripravujeme na príchod potenciálnej tretej vlny pandémie. Druhú sa nám v zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) podarilo zvládnuť výborne práve preto, že sme situáciu nepodcenili,“ poznamenal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
      Pracovnú skupinu vedie riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti rezortu práce Ján Hudák. „V súčasnosti nemáme na Slovensku žiadne ZSS, ktoré by malo pozitívneho zamestnanca alebo klienta na ochorenie COVID-19. K zlepšeniu situácie výrazne pomohlo očkovanie v zariadeniach,“ podotkol.
      Ako vyčíslil rezort, k piatku dostalo prvú dávku vakcíny 40.810 ľudí v ZSS (99,88 %), druhou dávkou bolo zaočkovaných 40.522 ľudí (98,62 %) z tých, ktorí MPSVR požiadali o skupinovú formu očkovania.
      „Aj keď COVID-19 ustúpi, skôr či neskôr príde iná pandémia. Preto potrebujeme mať stanovené jednotné postupy, ktoré nám pomôžu rýchlo a efektívne zvládnuť krízové situácie najmä v súvislosti s poskytovaním sociálnych služieb v prípade akejkoľvek krízovej situácie,“ dodal Hudák.
      Slivková špecifikovala, že metodika pre krízové riadenie sociálnych služieb v pandemickej situácii sa zameria na rôzne oblasti poskytovania sociálnych služieb, napríklad na hygienicko-epidemiologickú a zdravotnú starostlivosť, psychologickú intervenciu, vzdelávanie zamestnancov a manažmentu, ale aj opatrenia pri zaistení bezpečného pohybu osôb či uzatvorenia pobytových foriem.  
      Pracovnú skupinu tvoria stáli a prizvaní členovia. „Prihlásiť sa však môže každý poskytovateľ sociálnych služieb so skúsenosťami, ktoré mu dokázali pomôcť pri prekonaní COVID-19 v zariadení,“ dodala hovorkyňa.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články