Slovensko sa stáva vinárskou veľmocou. Svedčia o tom mnohé trofeje, ktoré dosiahli naši vinári na viacerých významných celosvetových súťažiach. Tohtoročná sezóna sa skončila väčšinou zozbieraného hrozna vo viniciach, začala sa však iná – predajná. Na pultoch sa môžu dávať do predaja mladé vína. A milovníci dobrého zlatistého moku sa vraj majú na čo tešiť.
Podľa zákona je možné uvádzať mladé vína na trh a predávať ich až od prvého novembrového pondelka, ktorý tentokrát vyšiel na siedmy deň mesiaca. Po dvoch pandemických rokoch sa vrátila pod Zobor krásna tradícia, pri ktorej dvaja duchovní požehnávajú novú úrodu vína a aj takto, s Božou pomocou, mu želajú úspech medzi konzumentami. Nitrianski vinári zvykli nechať požehnať nové mladé vína medzi prvými na Slovensku, a tejto tradícii zostali verní aj tentokrát.
Dajú sa očakávať svieže a s vysokým alkoholom
Veľké suchá ovplyvnili aj prácu vinárov, pre ktorých to tiež nebol ľahký rok, vysoké teploty mali však aj svoje pozitíva. „Tento ročník bol naozaj komplikovaný v tom, že bol poznačený suchom, takže celková úroda bude asi o 20% nižšia, ale na druhej strane, pri suchu má tendenciu rásť cukornatosť hrozna,“ vysvetľuje vinár Karol Šebo. „Napríklad Rizling vlašský z Nitry dosahoval cukornatosť až 25 stupňov normalizovaného muštomeru, čo je naozaj veľmi vysoká hodnota,“ dodal Šebo.
Tohtoročné mladé vína sa teda dajú očakávať svieže a s vysokým alkoholom. „To je dobré aj pre červené vína, lebo tie potrebujú vyššiu cukornatosť hrozna a svedčí im aj vyšší alkohol,“ uviedol spokojne nitriansky vinár, podľa ktorého tohtoročné mladé víno bude mať určite vyššiu hladinu alkoholu, čo bude najmä u červeného vína istý benefit. Aj nitrianski vinári sú zaskočení vysokými cenami energií, čo budú musieť, chtiac-nechtiac, premietnuť i do cien ich produktov.
Ako mladé sa môžu predávať vína iba dva mesiace
A prečo si v Nitre uchovávajú tradíciu požehnávania mladého vína? „Víno by sa určite predávalo aj tak, ale podpora z tých „najvyšších miest“ je pre vinára vždy dôležitá, a tak sa každoročne snažíme túto tradíciu zachovávať,“ dodal na záver Karol Šebo. Zaujímavosťou pre „nevinárov“ určite je, že mladé vína sa ako „mladé“ môžu predávať iba dva mesiace, teda do konca decembra. „To, kedy sa má mladé víno ponúkať zákazníkovi je presne zadefinované v zákone, ale je na každom vinárovi aké odrody si na to vyberie,“ skonštatoval Marek Závracký zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy oddelenia kontroly vín.
„Po ochutnaní terajšieho mladého vína sa dá povedať, že tento vinohradnícky rok bol aj napriek veľkému suchu úspešný. Mladé víno predznamenáva aký ročník vína z hľadiska kvality bude, ale i to, aký je kto vinár. Mladé víno berieme do Vianoc, po nich sa už ukazujú pevnejšie ročníky a pevnejšie odrody. Vinár vie, koľko mladého vína má ponúknuť na trh, lebo podľa zákona sa má mladé víno nafľaškovať najneskôr do konca roka,“ uzavrel Marek Závracký.
Prirodzene, na požehnaní mladých vín nechýbali ani zástupcovia cirkvi, ktorí žehnali bielemu vínu Sauvignon Blanc, ružové Rulandské modré s príznačným názvom Sahara a červené Dorfelder, ktoré tiež pochádza z vinohradníckeho honu Sahara. Požehnať mladé vína prišli do Nitry evanjelický farár Milan Bartko a katolícky kňaz Martin Pavúk. „Verím, že aj to tohtoročné bude kvalitné,“ povedal Martin Pavúk, ktorý, ako nám priznal, má rád jemnejšie sladšie červené talianske vína, pretože v Ríme istý čas pôsobil, ale dá si i biele.
Dodo Púchovský