Výsledky analýzy 1 500 ton ukrajinskej pšenice dovezenej do Mlyna Kolárovo ukázali na jej nevyhovujúce výsledky. Mlyn dostal zákaz spracovania pšenice a jej uvedenia do krmovinárskeho a potravinového reťazca. Informoval v štvrtok poobede agrorezort. Informáciu zverejnil portál polnonakup.sk.
„Podľa usmernenia je prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho. V kontrolovanej vzorke sa totiž potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. MPRV SR spolu s podriadenými organizáciami (ŠVPS SR, ÚKSÚP) zabezpečí odber vzoriek všetkého obilia a múk z Ukrajiny, ktoré už sú naskladnené na Slovensku,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstvo. Štátna veterinárna a potravinová správa cez európsky Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RAPID ALERT SYSTEM) informuje všetky členské štáty EÚ o zdravotne nevyhovujúcej šarži.
“Minister Samuel Vlčan bude o vzniknutej situácii informovať veľvyslanca Ukrajiny Myroslava Kastrana ako aj ministrov pôdohospodárstva krajín V4, Rumunska a Bulharska na zajtrajšom spoločnom rokovaní, ktoré má byť venované ochrane trhov pred dovozom lacných komodít z Ukrajiny,” informoval agrorezort.
Mlyn Kolárovo
Mlynu Kolárovo redakcia polnonakup.sk zaslala niekoľko otázok, aby sa k vzniknutej situácii vyjadrili:
1. Ako hodnotíte výsledky analýzy ŠVPS ohľadne 1500 ton ukrajinskej pšenice vo Vašom mlyne?
2. Robíte si vlastné analýzy ukrajinskej pšenice? Ako Vám vyšli? Nikdy ste nemali problém s jej kvalitou?
3. Koľko ukrajinskej pšenice ste za posledný rok (od začiatku vojnového konfliktu) spracovali?
4. Plánujete do budúcnosti obmedziť nákup ukrajinskej pšenice?
Mlyn Kolárovo podľa firemnej webovej stránky funguje 25 rokov a ročne spracuje viac ako 120 tisíc ton pšenice, raže a špaldovej pšenice. V spoločnosti pracuje 75 zamestnancov. Podľa portálu Finstat dosiahol spracovateľ v roku 2021 tržby vo výške 33 miliónov eur. Zisk spoločnosti bol 82 tisíc eur.
Zdroj: polnonakup.sk