Zrušme obmedzenia pre OP, reštartujme kultúru a šport
Na Slovensku máme 2 597 515 plne zaočkovaných. Denne nám v priemere pribúda približne 5000 majiteľov Covid passu (plne očkovaní + prekonaní potvrdení PCR testom). Tretiu dávku dostalo už viac než milión občanov.
“Láskavý” omikron obdaruje v nasledujúcich týždňoch Covid passom desaťtisíce neočkovaných. Veľká väčšina bude mať ľahký priebeh. Treťodávkových bude v nemocniciach ako šafránu. Nech urobíme čokolvek, Omikronu sa nevyhneme.
Krajinami, ktoré sú dobre zaočkované, prebehol len pri miernych opatreniach pomerne rýchlo. Ak aj niektoré sprísňovali, nebolo to kvôli strachu z plných nemocníc či nebodaj úmrtí, ale z obáv z veľkých finančných škôd. Krajinám totižto nehrozil kolaps nemocníc ale štátu, keďže v krátkom čase zostalo po nakazení v karanténe veľké množstvo pracujúcich.
Výrazne infekčnejší variant šíriaci sa medzi kolegami a v rodinách zatváral a zatvára firmy, obchody, ohrozil dopravu a služby. Aj to je dôvod pre to, aby postupne všetky krajiny skracovali karanténu na čoraz menej dní. Limitom bude pravdepodobne 5-7.
Nemôžeme jednoznačne predikovať, aký priebeh bude mať omikron vlna na Slovensku. Z hľadiska plnej zaočkovanosti ani zďaleka nepatríme medzi úspešné krajiny. Musíme si odpovedať na otázku, či si môžeme dovoliť, aby aj u nás prebehla omikron vlna rýchlo, teda s extrémnym množstvom denných pozitívnych prípadov, z ktorých len malá časť skončí v nemocniciach. Občania mali rok na to, aby sa dali zaočkovať dvoma dávkami. Mnohí z nich už dostali aj tretiu.
Lekár Milan Kulkovský: Dajte milióny nemocniciam, to je odmena za očkovanie
Nemyslím si, že má zmysel venovať energiu na presviedčanie tých, ktorí stále váhajú alebo odmietajú. Štát by mal viac energie a financií venovať dostupnej liečbe – antivirotikám a monoklonálnym protilátkam. Žiaľ, mám pocit, že sa viac pozornosti venovalo pred rokom lieku na svrab a parazity, ako teraz dostupnej a najmä účinnej liečbe. Je veľký problém v tom, aby sa antivirotiká podali rizikovým osobám ihneď po obdržaní pozitívneho PCR testu? Apropo, kapacita PCR testovania je u nás žalostná a pri omikrone sa ešte viac zvýrazní.
Antivirotikum by malo byť podané do 5 dní od začiatku symptómov. Aká je prax? Mnohí čakajú na PCR test a následne na jeho výsledok aj viac ako 5 dní. Takto sa to ale vážne nemá robiť…o nedostatočnej kapacite očkovacích centier, v ktorých sa tlačia v hodinových radoch záujemcovia prevažne o tretiu dávku hádam ani netreba hovoriť. Nezvládame pokryť záujem tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať dobrovoľne, diskusia o povinnom očkovaní je aj preto irelevantná. Zbytočne dráždime hada bosou nohou.
Ako teda? Naozaj si nemyslím, že je dôvod na to, aby boli naďalej milióny občanov (plne očkovaní + prekonaní) obmedzovaní s cieľom ochrany tých, ktorí chránení ani nechcú byť. OP skupina by mala mať len minimum obmedzení.
Sem sme sa DOPRACOVALI: Lekárovi Milanovi Kulkovskému zablokovali účet na Instagrame
Mali by pre nich byť PLNE (bez limitov) otvorené nie len reštaurácie a obchody, ale aj športoviská, tribúny na športových a kultúrnych podujatiach, divadlá a kiná. Ak čo najskôr neobnovíme dôveru v štát, čakajú nás oveľa väčšie problémy než tie, ktoré priamo súvisia s pandémiou.
Informovanie ľudí musí byť priame, čo najmenej chaotické a podľa možnosti nemenné. Pravda je taká, že pre plne očkovaných a najmä tých s treťou dávkou pandémia končí, nie je dôvod obmedzovať ich tak ako tých, ktorí nie sú očkovaní. Do dvoch mesiacov pravdepodobne budeme môcť väčšinu reprofilizovaných oddelení v nemocniciach vrátiť nekovidovým pacientom, a tak skončia aj obmedzenia spôsobené starostlivosťou o neočkovaných covid pacientov…
Nie je dobré zavádzať a klamať ani s ďalšími dávkami vakcíny proti Covid-19. Ak už dnes niektoré krajiny skracujú platnosť Covid passu z 9 mesiacov na 6, znamená to len jedno.
Ak už teraz máte tretiu dávku, pred odchodom na letnú dovolenku k moru budete pravdepodobne potrebovať aj štvrtú…
Zdroj: FB Milan Kulkovský blog