4.2 C
Nitra
pondelok, 18 novembra, 2024

MUDr. Peter Visolajský: Treba ľudí, ktorí prekonali covid, naháňať do očkovania?

Nedostatočné počty zaočkovaných rizikových doháňame očkovaním mladých, ktorí covid-19 už prekonali, a vymýšľame si pravidlá navyše, čím napätie v spoločnosti zbytočne rastie, píše sa v článku na postoj.sk.

MUDr. Peter Visolajský: Treba ľudí, ktorí prekonali covid, naháňať do očkovania?
foto: ilustračné, freepick

Ako uviedol ďalej MUDr. Peter Visolajský na svojom fb profile, podľa neho sú priority na najbližšie týždne sú absolútne jasné. Na to, aby sme dobre zvládli tretiu vlnu, musíme mať zaočkovaných ideálne všetkých rizikových (najmä starších) ľudí. Na túto skupinu musíme zamerať všetko svoje úsilie aj za cenu, že očkovanie detí, mladých dospelých a, samozrejme, rekonvalescentov pôjde na druhú koľaj. Štúdie nateraz hovoria, že ľudia, čo covid citeľne prekonali, majú dobrú imunitu. Treba ich napriek tomu naháňať do očkovania?, položil logickú otázku.

„Na Slovensku je už vyše 700-tisíc ľudí, ktorí mali dokázateľne ochorenie covid-19. Väčšina z nich si ním prešla počas druhej vlny. Následne dostali potvrdenie o prekonaní ochorenia od svojho obvodného lekára a na 180 dní boli zbavení povinnosti testovať sa či ísť do karantény po strete s pozitívnym. Takéto rozhodnutie Úradu verejného zdravotníctva sa opiera o ich postinfekčnú, teda po-covidovú imunitu.

V týchto dňoch sa však uvedené výnimky končia, lebo pre väčšinu z nich už uplynula lehota 180 dní, ktorú určil Úrad verejného zdravotníctva. Tým sa rekonvalescenti (tí, čo mali ochorenie a prežili) na Slovensku dostávajú na úroveň neočkovaných ľudí, teda ľudí bez imunity voči koronavírusu,“ píše sa v článku Očkovanie/Vyžadovať ho aj od tých, ktorí covid už prekonali?.

MUDr. Peter Visolajský: Treba ľudí, ktorí prekonali covid, naháňať do očkovania?
Foto: ilustračné, freepick

Podmienky sa však zhoršujú aj pre ľudí, ktorí ochorenie prekonali len nedávno (menej ako 180 dní) a chcú vycestovať do zahraničia. U nich už podľa aktuálnych nariadení nestačí len potvrdenie o prekonaní ochorenia, ale musia byť aspoň dva týždne po prvej dávke očkovania.

Naša spoločnosť je témou očkovania rozdelená, agresivita narastá. Nie je správne, aby sme ľuďom, ktorí sa pýtajú a kladú legitímne otázky, odpovedali hrubou silou a príkazmi bez vysvetlení. Takýto postup je kontraproduktívny a očkovaniu môže v konečnom dôsledku ublížiť. Skúsme sa teda pozrieť na to, čo hovoria aktuálne vedecké poznatky.

Naozaj sa máme na covidových rekonvalescentov pozerať, akoby sa s vírusom nikdy nestretli a bez očkovania by nemali žiadnu ochranu? Predstavujú takíto ľudia z pohľadu ďalšej vlny riziko pre seba alebo pre druhých? Nakoľko je potrebné týchto ľudí ochrániť aj očkovaním?

Tieto otázky sú legitímne a na Slovensku si ich kladie množstvo ľudí, ktorí toto ochorenie prekonali. 

Poznatky vedy o imunite po prekonaní covidu hovoria jasne

Viaceré štúdie presvedčivo hovoria, že prekonanie infekcie s jasným priebehom a ideálne aj tvorbou protilátok znamená veľmi slušnú ochranu pred ďalším ochorením v trvaní minimálne päť, šesť, sedem, respektíve dvanásť mesiacov, a to do značnej miery aj proti novým mutáciám, informuje postoj.sk.

Samozrejme, pri koronavíruse platí, že treba rozlišovať aj vek. Súčasné poznatky hovoria,  že imunita získaná prekonaním ochorenia je lepšia u ľudí do 65 rokov. Zároveň sa ukazuje, že bezpečnejšie sa môžu cítiť tí ľudia, ktorí mali nielen pozitívny PCR test, ale aj im boli relevantne zistené protilátky v krvi.

Ukazuje sa, že úroveň ich ochrany je na podobnej úrovni ako po očkovaní (u ľudí vo veku do 65 rokov).

Vynára sa tu celkom logická otázka: Ak sa spoliehame na imunitu získanú vakcínou AstraZeneca či Sputnik V, ktoré na živom nerizikovom adenovíruse prinesú jeden kľúčový antigén nášmu imunitnému systému, nemala by podobne dobre fungovať aj imunita, ktorú získame tým, že náš imunitný systém zvládol boj s celým koronavírusom a kompletnou sadou jeho antigénov?  

Trestať tých, čo si chorobu už pretrpeli, a podporovať tým odpor k vakcínam sa nielenže nepatrí, ale nie je na to vskutku ani dobrý dôvod. Funkčné opatrenia sú vždy spoľahlivejšie ako ťažko realizovateľný perfekcionizmus.

Komunikácia vlády a odborníkov voči ľuďom musí byť fér. Ide o nové ochorenie, ktoré môže byť smrteľné a ktoré má množstvo dlhodobých následkov.

Dnes je isté, že každý obyvateľ našej krajiny si zanedlho buď prejde covidom, alebo sa zaočkuje. Iná alternatíva v podstate neexistuje.

Priority na najbližšie týždne sú absolútne jasné. Na to, aby sme dobre zvládli tretiu vlnu, musíme mať zaočkovaných ideálne všetkých rizikových (najmä starších) ľudí. Na túto skupinu musíme zamerať všetko svoje úsilie aj za cenu, že očkovanie detí, mladých dospelých a, samozrejme, rekonvalescentov pôjde na druhú koľaj.

Až po zaočkovaní rizikovej populácie budeme môcť pustiť ekonomiku, udržať plne otvorené školy a postupne zaočkovať mladšie ročníky, prípadne aj rekonvalescentov, u ktorých však stačí jedna dávka. Túto cestu si vybrala Veľká Británia a doterajšie výsledky napriek delta vlne hovoria, že to je správna cesta.

Celý článok si môžete prečítať na postoj.sk.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články