Mudr. Slavomír Šuch upozornil opäť na jednu zaujímavú štúdiu. Týka sa bežne dostupného lieku fenofibrát, ktorý by mohol byť možno súčasťou liečby ochorenia covid 19.
Účinok lieku na pacientov so spomínaným ochorením si vo svojej praxi Mudr. Slavomír Šuch všíma odvtedy, ako bola spomínaná štúdia zverejnená. „Pacientov, ktorých prijímam do nemocnice s covidom sa pýtam, čo užívajú. Ide o tzv pleiotropný účinok lieku, alebo účinok mimo svoju hlavnú indikáciu“.
Dostali ste covid? Rady MUDr. Šucha, ako sa začať liečiť
Nová (Staronová) účinná látka – liečivo – v “ neoficiálnych protokoloch “ na včasnú liečbu či prevenciu Covid – 19.
Liek fenofibrát, ktorým sa desiatky rokov liečia poruchy metabolizmu tukov v krvi a jeho bezpečnosť je osvedčená, má (zatiaľ len laboratórne) dôkazy o vysokej účinnosti pri znižovaní infekcie Sars – Cov – 2 a jej následkov.
Patofyziologické zdôvodnenie mechanizmov účinku je obsahom prílohy.
Či tento liek aj v skutočnosti a v reálnom živote ochráni jeho užívateľov pred ochorením Covid – 19 , alebo znižuje jeho následky, sa môže potvrdiť alebo vyvrátiť rôznymi cestami:
1/ Prospektívnymi štúdiami s reálnou populáciou.
2/ Metaanalýzami dát, získaných z hospitalizácií, alebo liečby pacientov s Covid – 19.
Výsledky týchto štúdií (ak sa uskutočnia) rozhodnú o zaradení lieku do oficiálnej terapeutickej schémy liečby alebo prevencie Covid – 19 . Zatiaľ ostáva v tejto indikácii v pozícii “ off label „a jeho predpis je možný len na základe pôvodnej indikácie na poruchy metabolizmu tukov v krvi človeka.
Potenciálne mechanizmy, ktorými môže fenofibrát zlepšiť liečbu infekcií SARS-COV-2. Kyselina fenofibrová, metabolit fenofibrátu, stimuluje dimerizáciu ACE2, destabilizuje RBD a má metabolické účinky, ktoré pravdepodobne znížia infekciu. Kyselina fenofibrová má protizápalové vlastnosti, ktoré pravdepodobne tlmia imunitnú odpoveď a zodpovedajúcim spôsobom zmierňujú symptómy. A nakoniec, kyselina fenofibrová inhibuje aktiváciu a agregáciu krvných doštičiek, o čom sa predpokladá, že zníži hemodynamické problémy pozorované u pacientov so SARS-COV2.
MUDr. Slavomír Šuch je lekár – internista od 1993, pôsobí v internej ambulancii a na urgentnom príjme v Martine, Trstenej a Čadci a internej jednotke intenzívnej starostlivosti v Čadci a Trstenej.
Zdroj: https://www.frontiersin.org/…/fphar.2021.660490/full
Pôvodný text: MUDr. Slavomír Šuch, fb