Nefunguje nič, alebo nefungujeme my?( status na ktorý ma vyzvali v FB diskusii)
V tejto fáze šírenia sa tejto mutácie vírusu a pri aktuálnom nastavení spoločnosti, akékoľvek násilné vymáhanie opatrení vyvoláva opačný efekt.
Vírus teraz nerobí rozdiely. Prečo?
Chorejú neočkovaní, dva krát očkovaní, s rúškom, či bez neho, aj tí čo už boli chorí a NIKTO nemá istotu, že nebude mať ťažký priebeh ochorenia.
Kde je vedecká medicína? Všetko čo vieme, je to, že už nič neplatí, o čom sme boli presvedčení, že postačuje k ochrane pred infekciou. V dobrej viere môžeme dúfať k zníženiu pravdepodobnosti, rizika.
Jediné, na čo sa každý môže stopercentne spoľahnúť je vlastný pod sebazáchovy.
Ak ho budete počúvať a používať, potom máte šancu.
Odpoviem na otázku z diskusie, či nás ochráni respirátor, ak ho budeme my mať a vedľa stojaci „disident“ v Lidli nie. Neviem.
Nech sa chráni každý, ako sa sám chrániť chce, ale ja neviem dať žiadnu garanciu, na žiadnu metódu ochrany, že je stopercentná.
EŠTE RAZ: do nemocníc v ťažkom stave sa prijímajú:- neočkovaní,- raz očkovaní,- dva krát očkovaní,- aj tí čo už prekonali ochorenie,- aj prekonali a aj boli očkovaní,- mladí,- aj bez bez rizika- aj starí a s rizikom- ochorieť môžete aj na necovidovom oddelení či JIS, ale aj vo výťahu, či na káve.
Pomer, v ktorom sú jednotlivé kategórie prijímané do nemocnice, závisí od ich výskytu v populácii v danom regióne. Ak je očkovaných málo, prijíma sa väčšina neočkovaných.
Ak je očkovaných veľa, ich počet v nemocniciach sa zvyšuje tiež. A vakcinácia? Nič lepšie na predchádzanie ochorenia a jeho ťažkému priebehu k dispozícii ešte nemáme.
Ale: aj ľahké myokarditídy po vakcínach majú potenciál za určitých okolností mať fatálny koniec.
Potvrdzujú sa prognózy o potrebe pravidelnej revakcinácie, možno aj v skracujúcich sa intervaloch a bez výhľadu na happy end – hladiny získaných protilátok nie tak celkom korelujú s rizikom vzniku ochorenia.
Mali sme ( oni) pristupovať k pandémii inak? Svet a čas nám ukázal, že sú aj iné cesty. Švédsky model, Dánsky model…. Rozumná vláda, rešpektovanie práv a dobrovoľnosť opatrení, získavanie si dôvery autorít, obojstranná komunikácia so všetkými vrstvami spoločnosti , úcta a rešpekt k vlastným občanom, konzistencia vo vydávaní ale aj dodržiavaní opatrení atď, atď.
Aj keď pri chybnej konštrukcii lietadla nestačí vymeniť vrtuľu, aby nespadlo, niečo sme mohli robiť inak: Opatrenia mohli mať od začiatku odporúčací a nie vynucovací charakter. Apelovať bolo od začiatku treba na rozum, pocit spolupatričnosti, pud sebazáchovy a pozitívny prístup, ktoré má v sebe každý jeden človek zakorenené, aj tí provokatéri, aj zasahujúci policajti a kdesi v hĺbke pod nánosmi získanej pýchy z moci a arogancie aj vládne špičky.
Hlúposť a arogancia kvitnú na oboch stranách pomyslenej barikády.
Nedávajme im šancu.
Pôvodný text: FB Slavomír Šuch