Obvinení z akcie Daniari budú stíhaní na slobode. V pondelok o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR, keď zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý piatich obvinených na začiatku júla nevzal do väzby. TASR o tom informovala Ivana Nittmannová z tlačového oddelenia NS SR.
„Senát 2T NS SR na dnešnom verejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR proti rozhodnutiu ŠTS z 3. júla 2021, ktorým obvinených PaedDr. Ladislava S., Ing. Radoslava U., Ing. Tatianu K., Ing. Magdalénu C. a Františka H. nevzal do väzby,“ spresnila Nittmannová. Doplnila, že obvinenie im bolo vznesené pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy.
„V zhode s rozhodnutím sudkyne pre prípravné konanie ŠTS ani senát Najvyššieho súdu nezistil dôvody preventívnej väzby ani u jedného zo štyroch obvinených a u Františka H. ani dôvody kolúznej väzby,“ uviedla s tým, že vo vzťahu k obvinenej Tatiane K. prokurátor vzal sťažnosť späť.
V rámci policajnej akcie Daniari, ktorá sa konala na prelome júna a júla, bolo celkovo obvinených 14 osôb. K rozsiahlej trestnej činnosti malo podľa prokurátora ÚŠP dochádzať v území, ktorý spadal pod DÚ Nitra. Prokurátor ďalej informoval, že celkovo ide o 111 daňových prípadov v zdaňovacích obdobiach rokov 2012 až 2018. Celková výška uplatňovaných nadmerných odpočtov DPH bola vyše 18 miliónov eur.
Do podvodov s uplatňovaním si nadmerného odpočtu DPH bolo podľa prokurátora zapletených 24 daňových subjektov vrátane vedúcich pracovníkov Daňového úradu (DÚ) v Nitre či vysokých funkcionárov finančnej správy (FS). Úplatky sa pre týchto pracovníkov pohybovali v tisícoch eur. Dodal, že pri domových prehliadkach sa našli aj drahé kovy i kamene, zrejme ide o diamanty a zlatú tehlu.
Ladislav S., František H., Vladimír U. a Ivan F. mali v priebehu rokov 2012 až 2018 v Nitre a na iných miestach založiť alebo prevziať obchodné spoločnosti, ktoré boli ako platitelia DPH registrované na území SR.
Riaditeľ Daňového úradu Radoslav U. bol riaditeľom Daňového úradu v Nitre od roku 2012.Podľa obvinených zo strany úradu neboli záujmové subjekty zaraďované a vyberané na kontroly. Na takúto „neochotu“ kontrolovať firmy poukazovali aj zamestnanci daňového úradu. Podľa nášho zdroja to malo fungovať tak, že napríklad bol do Nitry delimitovaný daňový subjekt z iného mesta s dodatočne podanými daňovými priznaniami a vysokým nadmerným odpočtom, ktorý už v pôvodnom meste mal byť kontrolovaný. Keď kontrolóri zistili, že firma je tzv. nekontaktná, na základe toho im vedúci vystavil poverenia na vykonanie daňovej kontroly. Vzápätí však kontrolóri dostali email, v ktorom bolo oznámené, že sa platobné poukazy na vyplatenie nadmerného odpočtu rušiť nebudú. Kontrolóri sa teda dohodli, že kontrolu zrušia. Všetko sa to malo diať na základe príkazu riaditeľa DÚ v Nitre.
Obvinené nitrianske kontrolórky Tatiana K. a Magdaléna C. si zasa nevykonávali svoje povinnosti pri daňovej kontrole takým spôsobom, že v rámci výkonu daňovej kontroly urobili iba ústne prejednanie so zástupcom firmy, v dôsledku čoho došlo k vyplateniu nadmerných uplatnených odpočtov a to aj napriek tomu, že firma podala dodatočné daňové priznania s odstupom štyroch rokov v jeden deň, dokonca bola zmenený pôvodne vykázaná daňová povinnosť na rozsiahle nadmerné odpočty.
Zdroj: TASR/redNN