Od piatku 8. októbra bude v Nitre na Klokočine pre verejnosť otvorený ZOO Park.
Na trávnatej ploche, kde bývajú rôzne podujatia ako Klokočinský jarmok, kolotoče či cirkus sa od zajtra objavia aj zvieratá, ako napríklad slon, žirafa, ťava, suchozemská korytnačka, poník a ďalšie.
Dospelí aj deti budú môcť zvieratá kŕmiť, hladkať, prípadne sa na nich odviesť. Pre verejnosť je možné navštíviť zvieratá denne od 14:00 do 18:00 a cez víkend od 10:00 do 18:00.
Z komentárov pod príspevkom o akcii mám informáciu, že vozenie na slonovi stojí 5 eur, na poníkovi 2 eurá, kolotoč je za 2 eurá a ovocie na kŕmenie za 2 eurá, pričom vstupné do priestoru je 7 eur pre dospelého a 5 eur pre dieťa alebo dôchodcu.
Avšak situácia rozdelila ľudí na dva tábory.
Jedna časť sa teší, že deti uvidia zvieratká, druhá časť si uvedomuje, že pravidelné presuny v kamiónoch, častý ruch a kontakt zvieratá stresuje. Sú toho názoru, že ide o týranie a zarábanie na nevinných tvoroch.
Pred príchodom do Nitry boli zvieratá napríklad už aj v Leviciach, Komárne či Nových Zámkoch.
Z komentárov na sociálnej sieti vyberám názor: „Jasné, zakázali cirkus a zvieratá zostali. Tak poďme ešte čo-to na nich zarobiť, aj keď týmto spôsobom života trpia“.
A čo vy, aký je váš názor na Zoo Park?
Pôjdete pozrieť zvieratá, alebo nechcete prispievať na ich „utrpenie“?
Môj osobný názor je taký, že by sme v tejto dobe, keď sa konečne začína brať ohľad aj na zvieratá – ako napríklad zákonom „Zviera nie je vec“, úspešnou kampaňou Slobody zvierat „Stop reťaziam“ (v platnosti od 22. júna 2021), ako aj bojom o ukončenie predaja vajíčok z klietkového chovu, tak práve v tejto dobe by sme sa mali naozaj zamyslieť, či chceme byť súčasťou tohto vykorisťovania zvierat a uvedomiť si aj pozadie celej veci.
Ja osobne za tým nevidím len to, že prídem pohladkať sloníka a nakŕmim ho ovocím. Ja za tým na pozadí vidím aj drezúru, stresujúce prevážanie, nevhodné podmienky a malé klietky. Z môjho pohľadu zvieratá nežijú, ale len prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Pre mňa je to týranie zvierat pred očami verejnosti – s jej pasívnym tichým súhlasom. Vidím za tým len nemorálny zisk z tohto druhu podnikania.
Prosím, otvorme oči a prehodnoťme, či chceme byť súčasťou a príčinou tohto celého, pretože tam, kde klesne dopyt klesne aj ponuka.
Pôjdete?
Monika Uhláriková
foto: fb