Na Slovensku je približne 1500 odolných a plynotesných úkrytov, z toho asi jedna štvrtina sa nachádza v Bratislave. Zvyšok je relatívne rovnomerne rozmiestnený po celom Slovensku.
Tieto úkryty majú súhrnnú kapacitu pre približne 250.000 ľudí. Do tzv. jednoduchých úkrytov by sa mohlo zmestiť vyše 7,5 milióna ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa civilnej ochrany o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
Naďalej sa ráta s budovaním tzv. jednoduchých úkrytov, ktoré sa nachádzajú v rodinných domoch a iných stavbách. „V rámci celého Slovenska je takýchto ochranných úkrytov takmer 312.000 pre viac ako 7,5 milióna ľudí,“ vysvetlil dočasne poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).
Rezort vnútra priblížil, že prostredníctvom sekcie krízového riadenia, odborov krízového riadenia na okresných úradoch a dobrovoľníckych organizácií v rámci civilnej ochrany nonstop chráni životy, zdravie a majetok občanov Slovenska.
V čase vzniku mimoriadnej udalosti či vyhlásenia mimoriadnej situácie zabezpečuje varovanie obyvateľov, riadi a vykonáva záchranné práce, poskytuje núdzové ubytovanie, núdzové zásobovanie, vykonáva protiradiačné a protichemické a protibiologické opatrenia, zabezpečuje ukrytie či evakuáciu.
„Minulý rok sme na Slovensku zaznamenali 222 mimoriadnych udalostí a 102-krát bola vyhlásená mimoriadna situácia. V úvode tohto roka sme len za január zaznamenali 41 mimoriadnych udalostí,“ uviedla vedúca sekcie krízového riadenia rezortu vnútra Denisa Holubčíková. Riešili sa snehové kalamity, povodne, zosuvy pôdy, požiare aj únik nebezpečnej látky.
(tasr)