Na Slovensku sa každoročne schváli približne 100 klinických skúšaní. Pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa klinických skúšaní o tom na sociálnej sieti informoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý zabezpečuje národnú reguláciu v tejto oblasti.
„Klinické skúšanie je výskum lieku na človeku – dobrovoľníkovi. Zároveň je to jedna z najdôležitejších etáp vývoja lieku a overuje sa v ňom, ako účinkuje v ľudskom tele a či je pre pacientov bezpečný,“ vysvetlil ústav. Ako vysvetlil, vďaka takýmto skúšaniam možno lepšie porozumieť rôznym ochoreniam a nachádzať spôsoby, ako ich bezpečne a účinne liečiť.
ŠÚKL sa aktívne podieľa aj na klinických skúšaniach v rámci Európskej liekovej agentúry. „Štátny ústav bol dvakrát navrhnutý ako spravodajský členský štát a trikrát sme sa ako krajina prihlásili a následne nás vymenovali za spravodajský členský štát,“ upozornil vedúci oddelenia klinického skúšania liekov Lukáš Slovák. Spravodajský členský štát vypracováva posudky klinických skúšaní pre krajiny Európskej únie.
Medzinárodný deň sa pripomína na výročie pokusu škótskeho lekára Jamesa Linda. V roku 1747 skupinu 12 námorníkov trpiacich na skorbut rozdelil do šiestich skupín a každej podával inú terapiu. Najúspešnejšie výsledky dosiahol v skupine námorníkov, ktorej podával citróny a pomaranče, keďže skorbut je zapríčinený nedostatkom vitamínu C.
(tasr)