V týchto dňoch epidemiológovia zaznamenali prípad meningokokovej meningitídy v okrese Veľký Krtíš u dieťaťa vo veku 15 až 18 rokov.
Malo príznaky ochorenia ako bolesti hlavy, teplota 39 stupňov Celzia, hnačka, nočné potenie, bolesti hrdla. Neskôr došlo k zhoršeniu zdravotného stavu. Po prevoze do zdravotníckeho zariadenia lekári konštatovali exitus. V rodine vykonali protiepidemické opatrenia a nariadili lekársky dohľad.
Čo je to za ochorenie?
Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) MUDr. Márie Avdičovej sa viac prípadov sezónne objavuje v chladnejších mesiacoch, pretože sa obyvatelia častejšie združujú v uzavretých priestoroch. Nákaza sa totiž šíri vzduchom (kvapôčková infekcia). Časť populácie (v literatúre sa uvádza až 1 – 15%) môže byť bacilonosičmi, pričom meningokok sa u nich nemusí vôbec prejaviť a môže sa v prostredí nosohltanu vyskytovať až 16 mesiacov. Títo bacilonosiči však môžu nakaziť citlivých jedincov a vyvolať u nich ochorenie. Infekcia sa šíri vzduchom, priamym kontaktom a slinami. Nakaziť sa možno aj počas cestovania ľudí do krajín s vyšším výskytom tejto nákazy ako napr. do strednej Afriky,“ píše sa na stráne vzbb.sk.
Meningokok (baktéria Neisseria meningitidis) patrí medzi výlučne ľudské baktérie, ktoré môžu spôsobiť veľmi vážne ochorenia – najmä meningokokový zápal mozgových blán a meningokokovú sepsu (otravu krvi).
Meningokok postupuje veľmi rýchlo, prakticky do 24 – 48 hodín od prvých príznakov dochádza ku kolapsu organizmu. Toto invazívne ochorenie predstavuje pre lekárov vždy stav najvyššej pohotovosti a núdzový prípad.
Meningitída môže byť spočiatku ťažko rozpoznateľná. Ochorenie má náhly začiatok, prejavuje sa prudkými bolesťami hlavy, vysokými horúčkami, vracaním, kŕčmi až bezvedomím. Typickým príznakom akéhokoľvek zápalu mozgových blán je stuhnutie šije. U najmenších detí, ktoré nemajú ešte zrastenú fontanelu, je výrazným prejavom jej vyklenutie. Pri meningokokovej meningitíde sa objavujú na tele červenofialové škvrny v dôsledku krvácania malých ciev do kože. Pri dostatočne rýchlom zásahu lekárov, udržiavaní vitálnych funkcií a včasnom podávaní antibiotík sa pacient v priebehu 5 až 8 dní z choroby zotaví, bolesti a kŕče ustúpia. Ochorenie však môže vyústiť do sepsy (otrava krvi), príp. zanechať trvalé zdravotné následky.
Zdroj: TASR/vzbb.sk