Prvý december mal byť dňom D pre naše „choré“ zdravotníctvo. Niežeby dostalo nejakú ozdravnú kúru, ale práve naopak, malo dostať doslova ranu z milosti. Ak by sa totiž posledným novembrovým dňom nedohodla vláda s Lekárskym odborovým zväzom, tak by sa zrejme naplnili vyhrážky lekárov, z ktorých chcelo viac ako dvetisíc odísť z našich nemocníc a ambulancií. Čo by sa potom dialo na Slovensku si dokáže predstaviť len málokto, všetci ale vedeli, že bude zle-nedobre.
Predstavitelia lekárskych odborov sa síce pokúšali presvedčiť vládu a aj Slovákov, že im nejde o ich platy, ale že chcú „iba“ zlepšiť stav v našom zdravotníctve, čo však podmieňovali splnením ôsmich bodov. Keď sa už-už zdalo, že sa s vládou dohodnú, všetko stroskotalo na – platoch lekárov. Tým sa totiž to, čo im ponúkala vláda a minister financií málilo, a tak si vzali za rukojemníkov pacientov s tým, že veď im ide v prvom rade o nich. To, že im ide „v prvom rade“ o pacientov, veril lekárom iba málokto, lebo v posledných dňoch už sa už nehovorilo o ničom inom iba o výške ich platov. Požiadavky lekárov nahnevali ministra financií natoľko, že napísal siahodlhý status, kde si „vylial svoje srdce“ a lekárom poriadne „vysvetlil“, že ich nátlaku už ustupovať nemieni. Hoci sa lekárski odborári s vládou napokon dohodli, na stranu Matoviča sa postavili aj Slováci, ktorí v diskusných príspevkoch pod jeho statusom lekárov vôbec nešetrili. Mnohí totiž mali s nimi nedobré skúsenosti, ktoré nie raz skončili smrťou ich milovaných.
Nemorálne a neetické správanie zdravotníkov
„H…o, keď sa im nepáči, tak nech padajú do fabriky za 800 v hrubom robiť… lekár je poslanie a nie povolanie… 11 000 ľudí ročne je obeťami zdravotníkov podľa ÚDZS… nemajú dodnes ani len podmienku, lebo zabiť môžu. Nech sa Visolajský vyjadrí na to, ako na jeho oddelení zabili Sebinka… A vy hejteri nepíšte, nemá to význam,“ napísala dosť tvrdo Dagmara Kompanová, ktorá tiež prišla o dieťa vinou zlej práce lekárov. „O vraždách svojich detí by vedeli hovoriť rodičia z iniciatívy Obete zdravotníctva!! A o praktikách ktoré prerazili ľudské dno… vyhrážky, podvody, falošné posudky, úplatkárstvo… nemorálne a neetické správanie páchateľov zdravotníkov!! Týmto rodičom zabili deti na vyliečiteľné a bežné choroby… len kvôli pocitu bohorovnosti… a štandardu na Sk BEZTRESTNOSTI!! A toto je totálna pravda, a všetci to vieme, len STRACH v ľuďoch je zakorenený! Aj do 10 rokov trvajú konania týchto vrážd!!“ pokračovala v tvrdej kritike Kaja Očkovská, ktorej vnúčik Sebinko zomrel v nitrianskej nemocnici po zlyhaní dvoch lekárok a dvoch zdravotných sestier.
„Nezodpovední neurochirurgovia vo FN NITRA nám usmrtili syna. Tento rok súd rozhodol: FN NITRA je vinná za smrť nášho syna. Lekára žiadneho neobvinili. LEKÁRI NEMAJÚ ŽIADNU ZODPOVEDNOSŤ?! Znalci zistili vážne pochybenia po operácii, oneskorenú liečbu… Primár a prednosta neurochirurgie operovali nášho syna Ivka!!!“ pridal ďalšiu trpkú skúsenosť s lekármi Oľga Markovičová. „Bohorovnosť hovien pracujúcich vo FN Nitra na detskom oddelení mi pred 6-timi rokmi zabila moje milované dieťa. Visolajský sa nikdy nepostavil za toto krásne dieťa, ktoré zabili jeho kolegyne na jeho oddelení!!!!!!! Hnus, odpad ľudskej spoločnosti všetky biele plášte, ktoré pristupujú k pacientom ako k môjmu synčekovi. Nehádžeme všetkých lekárov do jedného vreca, ale som zásadne proti tomu, aby sa hovná, ktoré majú na svedomí pacientov, dotovali z našich daní,“ skonštatovala poriadne tvrdo Dominika Sebinková, ktorá prišla v nitrianskej nemocnici o svojho prvorodeného synčeka Sebastiánka.
Tlak LOZ na zvýšenie platov lekárov sa nepáči ani doktorovi Radoslavovi Čičalovi
Lekári si zaslúžia vyššie platy, ale nie všetci rovnako
„Igor, toto čo si napísal si uvedomujú mnohí, ale nepochopiteľne držia, držíme hubu. Prečo??? Lebo čo keď už zajtra budem potrebovať lekára, teda zo strachu a toto nie je normálne. Nikdy ma ani vo sne nenapadlo, že by k takejto situácii mohlo dôjsť. Nehovoriac o jej načasovaní, kedy Slovensko a svet čelí kríze, a hneď za našimi hranicami je vojna. Je to bezcitné a cynické. Neviem, v ktorej inej krajine ako na Slovensku sa to stalo????? Je to na zaplakanie a mňa sa najviac dotklo, že výpovede dali lekári, ktorí majú liečiť deti. Teraz sme sa dozvedeli, že došlo k DOHODE, lepšie povedané k ZHODE. Vďaka Bohu za to kvôli chorým ľuďom, ale mnohí tam cítia z toho smútok, strach a zápach, lebo vedia že toto od LOZ nebolo v určitých požiadavkách vôbec fér, a ja si to myslím tiež,“ uviedol v diskusii Peter Vons. „Nečítalo sa to ľahko, ale dala som to celé… Je to pravda, že bežne brali úplatky za operácie, to vie každý… Stretla som sa aj s aroganciou lekára, ktorý vyštudoval za úplatky a viete čo??? Myslím, že by ste takýchto „lekárov“ mali nechať odísť, keď im inde dajú viac… A tým ostatným potom zvýšiť platy…,“ myslí si Magduš Pytelová Dubovská.
„V tejto situácii, akej čelíme, je to priveľké sústo od LOZ. Obracia sa žalúdok aj mne. Lekári si zaslúžia vyššie platy, o tom niet pochýb, ale nie všetci rovnako. Máme svoje skúsenosti, o arogancii niektorých ani nehovorím. Dúfam, že keď dostali pridané, sa to zmení. Klobúk dole pred kvalifikovanými slušnými lekármi, ktorí pomohli nejednému z nás, alebo našej rodine,“ skonštatovala Marta Kubalová. „Mne sa to stalo BB, ako slobodná mamička som chcela pre môjho syna to naj naj čo bolo v 90-tch rokoch len v BB. Veľký pán doktor, ale malo to háčik, o ktorom som sa dozvedela až na mieste – 10 tisíc korún, povedala vrchná, že inak ani neurobí on očnú kontrolu, nieto aby ho operoval. Tak som sa vrátila aj so synom domov,“ napísala svoju skúsenosť Stana Kovalská. „Ja mám takú istú skúsenosť s onko pacientom (otcom), ktorý, bohužiaľ, nežije kvôli štrajku v 2009… Doslova nás v Martine poslali do riti, aj na to, aby sa s nami rozprávali, sme museli Štefánikov do obálky poskladať, a ďalej bolo, no čo chcete, jeho prognózu to nemení… Žiadna chemoterapia, žiadne ožiare, nič, no čo už, kus, a to nejdem písať o dolnokubínskej nemocnici…,“ opísal svoj zážitok Viktor Slovík.
Zvýšenie platov lekárov podporuje Smer-SD, ktorý sa počas jeho vlády správal ináč
To, čo ukazuje naše zdravotníctvo je na hanbu
„Absolútny súhlas. Pred pár dňami v prešovskej ambulancii som sa stretla s vyjadrením zdrav. sestry, ktoré mi zastavilo rozum. Na neurologické oddelenie prišla bežná pacientka, ktorá sa chcela len objednať. Pani sestrička jej asi 5 minút vysvetľovala, že to nie možné, lebo majú plno, že možno po pol roku. Odporučila jej zavolať po pár mesiacoch, alebo sa prípadne obrátiť na iných lekárov, ktorých jej odporučila. Pacientka naďalej naliehala na objednaní v ich ambulancii. Pani sestrička pokračovala naďalej, že jej nevie inak pomôcť. Tak zrazu pacientka povedala, že je zdravotníčkou v tej istej budove, zrazu pani sestrička zareagovala úplne inak a vyjadrila sa nasledovne: Naozaj? Tak to poďte poďte, zdravotníci majú výnimku, zostala celá červená a zahapkaná, lebo bola plná ambulancia ľudí, a pani sestrička nevedela ani čo povedať. A takto sa pani zdravotníčke našiel termín ihneď. Tak toto už čo je za systém? Zdravotníctvo by malo fungovať rovnako pre všetkých hádam, nie? Tak ako platí odvody zdravotník, tak isto ich platí aj zamestnanec mimo zdravotníctvo. To, čo ukazuje naše zdravotníctvo je na hanbu,“ pohoršuje sa Martina Fedorková.
„Moja sestra zomrela ako 44-ročná… zomrela na rakovinu v pokročilom štádiu… jej lekárka jej dlhé mesiace tvrdila, že simuluje, že je zdravá… neposielala ju na žiadne odborné vyšetrenie… keď mala sestra neznesiteľné bolesti, bolo už neskoro, špecialisti už pomôcť nedokázali… Moju, už zosnulú mamku, keď sa cítila slabšia a menej jej chutilo jesť, sme presvedčili, aby išla do nemocnice na infúzie, trocha zosilnieť… Po dlhej dobe sme využili možnosť, aby išla do nemocnice sanitkou… Vodič sanitky napriek tomu, že bol upozornený, že sa jej ťažšie zdvíha noha po schodoch, zvolil nastupovanie do sanitky zboku. Pri nastupovaní si mamka kvôli ,,nerovnosti“ na schodíku zranila členok, do živého, do kosti… až po vykríknutí od bolestí jej vodič sanitky umožnil nasadnúť do sanitky zozadu, čo bolo omnoho pohodlnejšie… bolo už ale neskoro, po hlbokej rane na členku sa na druhý deň v nemocnici mamka nedokázala bez pomoci ani sama posadiť na posteli… do týždňa v nemocnici zomrela… Kvôli týmto veľmi bolestivým skúsenostiam si o to viac vážim zodpovedných poctivých ľudí, lekárov, zdravotníckeho personálu v našom zdravotníctve…“ pridal svoj smutný príbeh Milan Kuriak.
Dve lekárky a dve sestry uznal súd vinnými za smrť malého Sebastiánka
Profesor Juraj Šteňo bojuje ako lev za zvýšenie platov
Igor Matovič síce vo svojom statuse, kde opisoval odovzdanie úplatku lekárovi, ktorý mal operovať jeho otca, meno lekára „motivátora“ neuviedol, jeho sestra Zuzana Belicová ho však v statuse, ktorý ale neskôr zmazala, prezradila. Malo ísť o profesora Šteňa. A práve na neho, ale aj na jeho syna, sa zo strany diskutujúcich Slovákov zniesla veľká vlna kritik. „Čosi o Nadácii zastavme korupciu od Júliusa Kovácsa: Súdruh, dnes profesor Juraj Šteňo, takže kto operuje nádory na Kramároch, hlavne Šteňovci. Profesor Juraj Šteňo v minulosti a jeho syn dnes docent Andrej Šteňo je šéfom neurochirurgickej kliniky na Kramároch, predtým tam bol dlhoročným šéfom jeho otec, obaja sú vážené osoby. Samozrejme, profesor Juraj Šteňo stále pracuje a bojuje ako lev za zvýšenie platov. Potom prišla kontroverzná operácia chlapca, zhodou okolnosti tiež z Trnavy, Lukáša Burdu. Našťastie chalan prežil, na rozdiel od Matovičovho otca, a cíti sa dobre, ale v tú dobu, pred pár rokmi, sa tam pohádalo celé neurochirurgické oddelenie. Oboch Šteňovcov dali nižšie, ale dnes už je šéfom docent Andrej Šteňo, ako pred tým jeho otec,“ uvádza v dlhom diskusnom príspevku Jarmila Šilerová.
Ľudia na sociálnej sieti často poukazujú na to, ako necitlivo sa správali zdravotníci
„Obaja chodia po diskusiách, a píše o nich aj bulvár ako ako plus 7, tu je napríklad článok o Boji profesora a jeho syna so všetkými ostatnými neurochirurgiami na Slovensku. Ale nazad keď mal Igor Matovič 22 rokov. Igor Matovič má dnes 49 rokov, keď mal 22 rokov bola operácia, čiže uplynulo 27 rokov. Dnes sa píše rok 2022, takže mínus 27 a píše sa 1995, niekedy v tom roku sa uskutočnila operácia Matovičovho otca, keď si šéf operačného tímu vypýtal 5000 korún (nevieme kto to bol), ale šéfom kliniky bol vtedy už docent dnes profesor Šteňo. Mohol mať okolo 48 rokov a mohol by v záznamoch pozrieť, kto operoval Matovičovho otca. Lekár, ktorý operoval Matovičovho otca pekne hnusne povedal, že času na operáciu je dosť a počkajú si na peniaze. Dá sa očakávať, že keď takto na hulváta chceli ľudia čo operovali peniaze od Matovičovcov, že potom to bola bežná prax, a možno nedonesieš peniaze, tak mi neoperujeme. Ďalej sa mi v tejto myšlienke nechce zachádzať, lebo toto už zaváňa kriminalitou,“ pokračuje Šilerová.
Zdravotníci detskej JIS-ky nitrianskej nemocnice pri Sebastiánkovi úplne zlyhali
To nebol ani úplatok, ale výpalníctvo
„Toto by mohla zistiť a preskúmať trebárs nadácia Zastavme korupciu. Matovič mal v tú dobu 22 rokov a študoval fakultu managementu na UK v Bratislave čiže, nedisponoval podľa jeho slov 5000 Sk. Tými disponovala jeho mama, a utekala do bankomatu. Živnosť si otvoril Igor až v roku 1997 ku koncu štúdia. Takže on úplatok nedával, ako sa nám snaží navodiť nadácia podporovaná majiteľmi ESETu. Podľa Nadácie zastavme korupciu, šéfka je pani Petková, mal Igor asi nabonzovať vlastnú matku, ako istý zlodej z Váhostavu Juraj Široký v čase hlbokého Mečiarizmu. To podľa mňa nebol ani úplatok, ale výpalníctvo. Nezaplatíš, neoperujeme, nech umrie. Je vysoko pravdepodobné, že šéfom operačného tímu bol profesor Šteňo, pán z východu, čo rozpráva v ordinácii aj po Rusínsky. Zdá sa, že možno nielen medzi sudcami máme ľudí, čo sú na peniaze a plat zo štátu sa im máli. Profesor Juraj Šteňo, dlhoročný šéf neurochirurgie na Kramároch a bojovník za vyššie platy lekárov a veľký kritik súčasnej vlády,“ píše ďalej Šilerová.
Ako sa ukázalo, hlavným bodom lekárov, z ôsmich navrhovaných, boli ich platy
„Juraj Šteňo, narodený niekedy v 48 alebo 49, čiže dnes má pán profesor 73 alebo 74 rokov, od roku 1992 bol prednostom neurochirurgickej kliniky. V čase operácie Matovičovho otca mohol mať okolo 47 rokov a bol docentom. Takže som si preťukla životopis tohto váženého pána, a čo ma zaujalo v ňom. Odkaz na životopis pripájam tu na linku Životopis Juraja Šteňa. Podľa všetkého tento pán biedu netrie, ale je plný ambícii. V rokoch normalizácie roku 1972 dokončil lekársku fakultu v Bratislave, to je v pohode, ale čo je zvláštne že v rokoch 1975 až 1979 je v Moskve, externá ašpirantúra, Burdenkov neurochirurgický ústav. Dá sa povedať, že to odštartovalo pomerne silný rast, a dovolím si povedať s pravdepodobnosťou hraničiacej s istotou súdruha Šteňa. Ďalšia zaujímavosť je toto 1985 Erlangen, Nemecko (prof. R. Fahlbusch), koho pustili len tak súdruhovia v 85 do Nemecka okrem celej rodiny Sulíkovcov,“ napísala pomerne podrobne Jarmila Šilerová smerom k Jurajovi Šteňovi.
Príbehov zlyhania zdravotníkov pri malých deťoch je na Slovensku veľmi veľa
Aj politici berú vysoké platy, a za čo?
„Neviem posúdiť odbornosť tohto človeka, keď si pozriete životopis, tak je to hotová óda, ale ak on náhodou vtedy zobral tie peniaze od Matovičovcov, potom si to s prepáčením pokazil do konca života. A to, že je tento pán súčasťou vydieračského tímu doktora Visolajského, podľa mňa riadeného Ficom, je už len čerešnička na torte. Ak takýchto profesorov máme na lekárskej fakulte, aj mne sa chce zvracať. Ak bojuje vehementne za práva lekárov, za Fica bojoval trošku menej,“ zakončila svoj dlhý diskusný príspevok .Jarmila Šilerová.
„Profesor Šteňo mi zachránil otca pred smrťou, dal mu ďalších sedem rokov plnohodnotného života. Operoval na dvakrát, operoval po inom lekárovi. Nikdy mu to nezabudnem a budem mu navždy vďačný. Nič sme nedávali, opakujem nič! Podobne sa zachoval aj profesorov syn po siedmich rokoch, ochotný, úslužný, aj keď vedel svoje, no bol mi vždy k dispozícii a trpezlivo vysvetľoval,“ bránil profesora Šteňa a jeho syna Pavol Strapáč.
„No presne ako politici, Igor. Berú vysoké platy a za čo? Keď je v parlamente „hackerský“ útok, tak si zoberú týždeň voľna. Nehovoriac že v piatok je častokrát pre nich už predĺžený víkend. A vlastne aj pondelok. Pravidlá pre nich neplatia, opatrenia porušujú a úplatky tiež stále berú, dokonca si ešte popri politike riešia aj svoj biznis. Platy a paušálne náhrady majú tiež dosť vysoké, vyššie než lekári. A ľudsky život nezachránili. Ten ich netrápi… teda pokiaľ nejde o ich vlastný, rodiny alebo kamarátov. Mal by si tú zberbu v parlamente rozpustiť,“ odkazuje šéfovi OĽaNO v diskusii MP Chan.
Dodo Púchovský