5.9 C
Nitra
štvrtok, 14 novembra, 2024

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Budovu, ktorá sa bude dotýkať oblakov a bude sa takmer dotýkať nebies si ľudia ešte pred niekoľkými desaťročiami nedokázali ani len predstaviť. Súčasnosť, ale najmä budúcnosť, im však ukazuje, že pri stavbe mrakodrapov nie je nič nemožné.

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!
Mrakodrapy v súčasnosti už dosahujú neuveriteľné výšky. Ten NAJ bude mať rovný kilometer. Až šesť ich dosahuje výšku nad 500 metrov. Zdroj: Blog BulldozAIR

Zaujímavé je, že hlavným a limitujúcim faktorom výškových stavieb prekvapivo nie sú konštrukčné materiály, pretože extrémne vysoké budovy bývajú nečakane ľahké. Väčšinu ich priestoru totiž tvorí len prázdnota, respektíve miestnosti, ktoré sa až potom zaplnia.

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Potvrdzuje to napríklad stavba Burdž Chalífa v Dubaji, ktorej konštrukcia tvorí len 15% a až 85% je vzduch! Použitá oceľ na ňu je však musí byť taká silná, aby udržala budovu s výškou 10 kilometrov, alebo i viac. Moderné zlúčeniny kovov ale udržia stavby siahajúce dokonca až do výšky neuveriteľných 100 kilometrov. Výšku mrakodrapov limitujú tri základné obmedzenia, ktorými sú vietor, výťahy a rozpočet. Teoreticky možno postaviť budovu s dostatočne širokými základmi vyššiu ako Mount Everest. Tie by ale podľa prepočtov museli mať rozlohu 4 100 štvorcových kilometrov, čo je približne veľkosť Trnavského kraja. Ľudí vozia v budove supermoderné rýchlovýťahy pohybujúce sa i viac ako 50 km rýchlosťou, a rozpočty dosahujú miliardy eur. Áno, aj také sú súčasné najvyššie budovy sveta.

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Lotte World Tower

Svoj mrakodrap má aj juhokórejský Soul. Jeho Lotte World Tower s výškou 554,5 m a 123 poschodiami sa radí na šiestu priečku najvyšších stavieb sveta. Výstavba sa začala v novembri 2010, dokončili ju v decembri 2016. Stojí pri rieke Hangang v rekreačnom areáli Lotte World. Architektúra stavby je založená na štíhlom kuželi s jemne zaoblenými stranami a exteriér farebných okien čerpá inšpiráciu z kórejskej keramiky. Na 1. až 6. poschodí sú obchody, kancelárie sú na 7. až 60. poschodí, od 61. po 85. poschodia sú byty, od 86. po 119. je luxusný hotel a na 120. až 123. poschodí má verejnosti prístupné vyhliadkové plošiny s výhľadom na celé hlavné mesto z vtáčej perspektívy. Medzi zaujímavosti patrí i najvyššia presklená ochodza na svete, ktorá je na 118 poschodí, a tiež najvyššie položený bazén na 85 poschodí. V tých nižších je zase veľké akvárium.

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Goldin Finance 117

Piate miesto medzi najvyššími budovami sveta patrí ďalšej stavbe v Číne, a je ním nedokončený Goldin Finance 117 v meste Tiencin, ktorého výška je 596,6 m a má 128 poschodí. Výstavba tohto mrakodrapu sa začala v roku 2008 a mala byť dokončená v roku 2014. Práce však boli v januári 2010 pozastavené, aby nakoniec pokračovali v roku 2011, pričom nový odhadovaný dátum dokončenia mal byť v roku 2021. Budova však od decembra 2019 zostala nedokončená a neobsadená. Čínska štátna stavebná inžiniersky spoločnosť, ako dodávateľ projektu, odvolala všetkých svojich pracovníkov na mieste a nechala budovu nedokončenú. Goldin Finance 117 je navrhnutý tak, aby sa podobal paličke, čo má ako svoju prezývku. Podľa skorších návrhov sa mal podobať tvaru plutvy a diamantu. Plánovalo sa tiež, že bude najvyššou budovou s plochou strechou na svete. 

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Ping An Finance Center

Štvrtú priečku najvyšších budov sveta obsadil Ping An Finance Center v čínskom meste Šen-čen, ktorý je vysoký 599 metrov a má 115 poschodí. Postavili ho za sedem rokov a otvorili v roku 2017. Náklady na jeho výstavbu dosiahli 1,5 miliardy dolárov (asi 1,27 miliardy eur). Zaujímavosťou bolo, že 15. marca 2013 bol stavebný proces dočasne zastavený z dôvodu podozrenia na použitie betónu vyrobeného z nespracovaného morského piesku, ktorý by mohol poškodiť oceľovú konštrukciu. Stavba pokračovala až po testovaní vzoriek. Budova obsahuje kancelárske, hotelové a obchodné priestory, konferenčné centrum a špičkové nákupné centrum. Na 116. poschodí je vyhliadková plošina s názvom Free Sky. Fasáda budovy je z nehrdzavejúcej ocele s hmotnosťou asi 1 700 ton a poskytuje moderný dizajn. Celková podlahová plocha budovy je 378 600 m². Budova, vrátane pódia, má podlahovú plochu 495 520 m², jej päťposchodový suterén pridáva ďalších 90 000 m². Veža s hmotnosťou 620 000 ton má osem hlavných stĺpov, ktoré tvoria nadstavbu. Rozmery stĺpov sú v rozsahu od približne 6 do 3,2 m na najnižšej úrovni do 2,9 až 1,4 m na vrchole veže.

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Abrádž al-Bajt

Tretí stupienok medzi mrakodrapmi na našej planéte patrí komplexu Abrádž al-Bajt v Mekke. Jej najvyššia budova Funduk al-Burdž (Hotel Tower) sa týči do výšky 601 metrov. Saudskoarabský hotel má zároveň najvyššiu hodinovú vežu na svete, na ktorej sú i najväčšie hodiny s priemerom 43 metrov. Rozloha jeho poschodí je 1 500 000 m², čím je najväčšia na svete. Má 120 poschodí a 95 výťahov, čím je to budova s druhým najvyšším počtom výťahov (Willis Tower ich má 120). Budovy v komplexe pomenovali po islamských symboloch – druhými najvyššími sú Zamzam a Hádžar. Zamzam je významný islamský prameň a Hagar bola služobníčka Sáry, manželky Abraháma. Tieto dve budovy sú vysoké 260 metrov. Iba o desať metrov menej majú Makám a Kibla, pričom Kibla je smer, ktorým sa modlia moslimovia. Najnižšie, 240 m vysoké Marwa a Safá sú v skutočnosti dva vŕšky nachádzajúce sa vo Veľkej mešite.

Foto č. 6

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Shanghai Tower

Druhú priečku si v súčasnosti drží Shanghai Tower v čínskom Šanghaji, ktorý má výšku 632 metrov a 128 podlaží. Podlahová plocha má rozlohu 380 000 m². Jeho cena je odhadovaná na viac ako 2,4 miliardy dolárov (asi 2,1 miliardy eur). Projektanti jej navrhli dizajn so zakrúteným tvarom, ktorý má na vonkajšom plášti uhol 120°, čím znižuje nápor vetra. Nárazy tajfúnov majú stabilizovať mohutné tlmiče, pričom najťažší z nich má 1 200 ton. V jej vnútri sú najmä kancelárske priestory, ale nechýba ani päťhviezdičkový hotel Jin Jiang International (od 84. po 110. poschodie), či vyhliadkové zóny.

Foto č. 7

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Burdž Chalífa

Najvyššou budovou sveta je od roku 2010 Burdž Chalífa, alebo aj Khalifova veža v Dubaji, hlavnom meste Spojených arabských emirátov. Jej výška je 828 metrov a má až 163 využívaných poschodí zo 189 existujúcich. Náklady na jej stavbu, na ktorej pracovalo 12-tisíc robotníkov, sa vyšplhali na 1,5 miliardy amerických dolárov (asi 1,27 miliardy eur), kompletná výstavba budovy zo skla a ocele, spolu s nákupnou promenádou s 1200 obchodmi, však stála až 20 miliárd dolárov (17 miliárd eur). S jej výstavbou sa začalo 21. septembra 2004 a slávnostne ju otvorili 4. januára 2010. Je tu tiež najvyššie postavená reštauráciu na svete, ktorá sa nachádza vo výške 422 m na 122. poschodí. Na 76. poschodí sa nachádza najvyššie položený bazén, na ďalších poschodiach nájdete hotel, 1 044 luxusných bytov, viac ako 200 obchodov či kancelárie, ktoré zaberajú 37 poschodí. Pre turistov je prístupná vyhliadková plošina, ktorá sa nachádza na 124. poschodí. Z výšky takmer 500 metrov v prípade dobrého počasia sa dá dovidieť až do diaľky 90 kilometrov! V mrakodrape premáva 57 výťahov, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 64 km/hod.

Foto č. 8

Najvyššie mrakodrapy sa týčia do neuveriteľných výšok. Ten najvyšší bude mať rovný kilometer!

Jeddah Tower

Všetky tieto mega budovy by však mal zatieniť Jeddah Tower, ktorý vyrastá v meste Jeddah v Saudskej Arábii. Nová svetová najvyššia budova sa mala stať skutočnosťou ešte v roku 2020. Veža nebude len tou najvyššou, ale aj prvou na svete, ktorá bude vysoká až jeden kilometer! Bude mať 167 poschodí s výhľadom na Červené more, a bude mať taký rýchly výťah, ktorý bude prvý svojho druhu. V mrakodrape by mali byť kancelárske priestory, ale i hotelové, rezidenčné apartmány a obchodné priestory. Prvé informácie o projekte, ktoré boli zverejnené v roku 2008 uvádzali, že návrh počítal s výškou viac než 1600 metrov. V roku 2010 ale oznámili, že výška budovy bude najmenej 1 000 metrov. Investičná firma Kingdom Holding Co. podpísala 2. augusta 2011 dohodu s firmou Saudi Binladen Group o výstavbe budovy za 4,6 miliardy rialov (cca 1,1 miliardy eur). Hlavným architektom stavby je Adrian Smith, ktorý navrhol súčasný najvyšší mrakodrap sveta Burdž Chalifa.

Najvyššie mrakodrapy sveta:

  1. Burdž Chalífa, Dubaj (Spojené Arabské Emiráty) – 828 m
  2. Shanghai Tower, Šanghaj (Čína) – 632 m
  3. Abrádž al-Bajt, Mekka (Saudská Arábia) – 601 m
  4. Ping An Finance Center, Šen-čen (Čína) – 599 m
  5. Goldin Finance 117, Tiencin (Čína) – 596,6 m
  6. Lotte World Tower, Soul (Južná Kórea) – 554,5 m
  7. One World Trade Center, New York (USA) – 541,3 m
  8. Guangzhou CTF Finance Center, Kuang-čou (Čína)  – 530 m
  9. Tianjin CTF Finance Center, Tiencin (Čína) – 530 m
  10. China Zun, Peking (Čína) – 528 m
  11. Taipei 101, Tchaj-pej (Taivan) – 508 m
  12. Shanghai World Financial Center, Šanghaj (Čína) – 492 m
  13. International Commerce Centre, Hongkong (administratívna časť Číny) – 484 m
  14. Wuhan Greenland Center, Wu-chan (Čína) – 475,6 m
  15. Central Park Tower, New York (USA) – 472 m

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články