Dnešné ráno ma privítalo inverziou a už o 6:00 mi ponúklo pekné scenérie. Privstal som si, pretože ma čakal deň fotenia v prírode a na to sa vždy teším. Mojím hľadaným objektom bol včelárik zlatý.
Fotoreport
Ráno som si teda už o 6-tej balil fotobatoh s technikou. Pár záberov na rannú inverziu však muselo byť. Do ruky ešte statív, do vrecka cereálnu tyčinku 😊 a poď ho za dobrodružstvom.
V týchto dňoch sa nám na Slovensko vrátil včelárik zlatý, aby v našich končinách zahniezdil a vyletel spolu s mladými smer Afrika. Keďže prilietajú v kŕdľoch, nie je jednoduché ich fotiť. Hniezda si vyberajú na ťažko prístupných miestach. Ide o strmé svahy, múry, často ťažko dostupné na pohodlné pozorovanie. Fotenie si preto vyžaduje prípravu.
Tá začína lokalizáciou príletu a zahniezdenia. Stáva sa, že občas zahniezdi aj na rovine. Hniezdo je v podstate dutina, diera, z ktorej potom vyletuje a to v kŕdľoch. Na kríkoch posedia cca 10-12 sekúnd a už sú preč. Toto zvyknú urobiť 2 až 3krát, že sa vrátia na rovnaký ker s odstupom asi 10 minút. Medzi tým sa pária, zbierajú potravu a lietajú.
Zaujímavosťou je, že krídlami kmitajú rýchlo, ale vo vzduchu plachtia ako dravce. Toto je veľmi ťažké odfotiť, takže sa ešte o to budem pokúšať. Dnes mi to nevyšlo. Sú však mimoriadne plaché, je nutné pri pozorovaní ísť do vopred maskovaného krytu, napr. zo siete s listovým maskovaním. Zaujímavosťou č.2 je to, že samička sa pári len so samčekom, ktorý jej prinesie potravu a odovzdá jej ju do zobáčika (ide o muchy a rôzny lietajúci či lezúci hmyz).
Ďalej si pomôžem pár informáciami z Wikipédie: Včelárik zlatý alebo včelárik európsky (lat. Merops apiaster) obýva teplé a suché miesta Európy, Afriky a Ázie. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov včelárik zlatý patrí medzi najmenej ohrozené druhy, avšak negatívnym faktorom je odstrel zo športového dôvodu alebo ak je považovaný za škodcu.
Meria 27 – 29 cm s rozpätím krídel 44 – 49 cm a váži okolo 60 g. Pestré farby, dlhý ohnutý zobák a predĺžené stredné chvostové perá sú najdôležitejšie poznávacie znaky. Hniezdi na južnom Slovensku v kolóniách okolo 20, maximálne 79. Je to prísne sťahovavý druh.
Tiahne v kŕdľoch. Na hniezdiská prilieta v máji a odlieta v auguste a na začiatku septembra. V období ťahu sa vyskytuje na celom území Slovenska. Verím, že sa vám fotky budú páčiť, jeho sfarbenie je nádherné.
Autor: Mário Jarolím Šturdík