A je to tu! Generálny prokurátor chce nechať preveriť nadúmrtnosť ľudí počas pandémie COVID-19. Triasť by sa mali teda všetci tí, ktorí nariadili nevyšetrovať a neliečiť ľudí v ordináciách, ale možno aj tí, ktorí nariadili rozličné „opatrenia“ na nešírenie koronavírusu.
Slováci si určite ešte veľmi dobre pamätajú na obdobie počas COVID-19 a všetko, čo sa okolo neho dialo. Vlastne aj na to, koľko ľudí zomrelo úplne zbytočne len preto, že ich mnohí lekári „vyšetrovali“ iba cez telefón. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však teraz zverejnil status, v ktorom nariadil preveriť nadúmrtnosť na COVID-19.
Maroš Žilinka možno ani len netušil, akú radosť tým u mnohých Slovákov vyvolal. A tí mu za to srdečne ďakujú a zároveň dávajú tipy na mená ľudí, ktorých by si mal všímať viac.
Chýb sa počas COVID-19 narobilo na Slovensku viac ako dosť
O nadúmrtnosti na COVID-19 písal v statuse 16. decembra minulého roku aj Peter Pažitný, ktorý pôsobí ako lektor metód ekonomického hodnotenia zdravotníckych programov na Fakulte managementu VŠE Praha, a ktorý je zároveň konzultantom sektora zdravotníctva. Spolupracuje tiež s WHO, Svetovou bankou a European Observatory na projekte HSPM (The Health Systems and Policy Monitor). A aby toho nebolo málo, bol poradcom v oblasti zdravotnej politiky pre ministrov zdravotníctva na Slovensku (Rudolf Zajac), v ČR a v Maďarsku. Je výkonným riaditeľom CEE Health Policy Network.
Nie COVID nás ničil, ale zlomyselní ľudia túžiaci po moci, myslí si doktor Slivka
Pažitný v statuse píše o evente konanom 15. decembra, na ktorom on a jeho kolegovia predstavili štúdiu Nadúmrtnosť na COVID-19 (k dispozícii TU) v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022), ktorá analyzuje nadúmrtnosť na Slovensku v porovnaní s krajinami EÚ i to koľko životov mohlo byť na Slovensku potenciálne zachránených. A aké sú jej kľúčové závery? „Vysoká nadúmrtnosť na COVID-19 je výsledkom nezvládnutého manažmentu pandémie. Pod neúspech sa podpísali najmä zanedbaná príprava, chaotické politické rozhodovanie, neskoré zavedenie tvrdého lockdownu, ale aj politizácia témy očkovania.“ Nadúmrtnosť bola vo všetkých krajinách EÚ, situácia na Slovensku však bola podľa Pažitného obzvlášť nepriaznivá.
Pravidlá, ako máme počas Covidu žiť, nám podľa doktora Bukovského diktovali psychopati
„Ak by sme postupovali ako najlepšie krajiny, od Estónska, cez Portugalsko, Nemecko až po Dánsko, tak na Slovensku mohlo byť potenciálne zachránených 12 391, 14 483, 18 476 resp. až 21 308 ľudských životov. Dáta nám zároveň ukázali, že kľúčovými faktormi zlepšujúcimi prognózu prežitia boli kontakt so všeobecným lekárom do 14 dní po potvrdení COVID-19, predpis vybraných liekov z ATC skupín, očkovanie a predošlé prekonanie infekcie koronavírusu, ale napríklad aj pohlavie,“ konštatuje Peter Pažitný, ktorý ešte dodáva: „Naopak za rizikové faktory možno považovať prítomnosť inej závažnej diagnózy (napr. onkologickí pacienti), vyšší vek, návštevu pohotovosti indikujúcu vyhľadanie ZS pacientom už v kritickom stave a tiež náhodný predpis antibiotík, ktoré neboli v odporúčaniach. Rovnako s každou ďalšou vlnou koronavírusu sa prognóza prežitia zhoršovala.“
Dodo Púchovský