Nové vedenie mesta chce z tržnice urobiť „nový mestský priestor pre 21. storočie, cez deň trhovisko, večer podujatia, kultúra a miesto stretávania sa“. Hlavný architekt Viktor Šabík v roku 2019 povedal, že cieľom je vytvoriť zmysluplnú kombináciu predaja a služieb. V kamenných prevádzkach, ktoré sú po obvode tržnice, má prevládať gastronómia a služby, ktoré poskytujú malí remeselníci. Avizoval tiež, že do presklenej budovy chcú dostať kultúru. Novinkou má byť výťah. „Bude sa riešiť v ďalších fázach. K presnému termínu sa dá len ťažko vyjadriť, pretože ten závisí od viacerých faktorov, samozrejme, hlavne od financií,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Mimochodom, titulom Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 sa bude pýšiť Trenčín. Ministerstvo kultúry (MK) SR to oznámilo na základe rozhodnutia hodnotiacej komisie. Kandidatúru na titul EHMK 2026 ohlásilo osem slovenských miest, do finálového kola výberu postúpili tri z nich, a to Trenčín, Nitra a Žilina.
O tom, čo sa má na tržnici udiať a o tom, ako nájomníci dostali výpoveď z priestorov písala zaujímavý článok Miriam Hojčušová z mynitra.sme.sk.
Prinášam vám v ho v plnom znení, originál článku nájdete tu.
„Sme potrestaní tým, že je pandémia, lockdown, a teraz toto, takýto darček k Vianociam,“ hovorí kaderníčka Slávka, ktorá má už osem rokov prevádzku na mestskej tržnici.
Sídli v prenajatých priestoroch na poschodí presklenej budovy, ktorú mesto nazýva obchodným centrom. Musí ju opustiť. Rovnako ako kaderníčka Martina a majiteľka nechtového štúdia Ha. Začiatkom decembra dostali výpoveď z nájmu, výpovedná lehota je tri mesiace. Odsťahovať sa musí aj bistro Panda, ktoré je na prízemí. Takéto riešenie radnica avizovala už dávnejšie, no majiteľ Bin hovorí, že mu to oznámili až v októbri. „Čítali sme, že má Panda z budovy odísť, ale o nás sa nikdy nehovorilo. Dozvedeli sme sa to až v októbri, bol to šok,“ zhodli sa kaderníčky.
Hovoria o zlom načasovaní
Mesto už v roku 2019 informovalo, že prízemie presklenej budovy, kde je teraz ázijská reštaurácia má slúžiť pre potreby kultúry či napríklad kongresov. Primátor Marek Hattas predložil na novembrové zastupiteľstvo materiál, podľa ktorého bude na prízemí klientske centrum nového prevádzkovateľa MHD (v inom materiáli sa spomína aj zázemie pre vodičov) a na poschodí mestské Kreatívne centrum.
Bude tam dočasne
Hovorca radnice Tomáš Holúbek povedal, že priestory v presklenej budove dá mesto upraviť. Začne sa búracími prácami na poschodí, kde sa nasťahuje Kreatívne centrum. Má tam byť dočasne, dva roky. Viacerých to prekvapilo, pretože pre KC sú určené objekty v bývalých kasárňach pod Zoborom a bývalé kino Palace na Radlinského (čaká ich rekonštrukcia). K dispozícii má aj poschodový dom v susedstve. Poslanci pred časom schválili jeho kúpu od súkromného vlastníka. „Dom na Radlinského ulici sa využíva, momentálne tam sedia pracovníci Kreatívneho centra,“ povedal hovorca Tomáš Holúbek. Podľa informatívnej správy, ktorá bola predložená na zastupiteľstvo, bude mať Kreatívne centrum svoje kancelárie aj v historickej budove na tržnici. Priestory sú teraz prázdne.
V presklenej budove, kde sú nájomníci, má byť podľa Holúbeka „väčšia miestnosť aj na výstavy a podobne“. Hovorí sa aj o prednáškach a workshopoch. „Ide iba o dočasnú formu, ktorá má nateraz priblížiť Kreatívne centrum obyvateľom, preto sa zvolili priestory v centre mesta,“ dodal hovorca. Dočasne vraj znamená na dva roky. Dovtedy majú byť hotové priestory v kasárňach.
Majú obavy
„S nájomcami sme osobne komunikovali o možnostiach využitia voľných priestorov v kamennej budove na poschodí (historická budova na tržnici – pozn. red.) a reštaurácii Panda sme ponúkli priestory v pripravovanej gastrozóne,“ informoval Holúbek.
Gastrozóna bude na prízemí kamennej budovy, kde má teraz kanceláriu aj dopravca.
Podľa nájomníkov to však také jednoduché nie je. „Ponúkli nám priestory v budove oproti, ale tri sa tam nezmestíme. Žijeme v neistote,“ hovorí kaderníčka Martina, ktorá je na tržnici už jedenásť rokov. Dievčatá sa medzi sebou bavili, že by tam išla Martina a Ha. Čo bude so Slávkou? V historickej budove sú vraj k dispozícii väčšie priestory, ako má teraz. „Sú aj drahšie. A človek môže platiť len taký prenájom, čo utiahne, aby aj zarobil. Nie sú svadby, stužkové, oslavy, plesy,“ reagovala Slávka.
Nájomníčky hovoria, že priestory bude treba upraviť a potom ich musí schváliť hygiena, čo môže trvať aj mesiac. Majú strach, že prídu o tržby. Aj preto nechápu, prečo ich mesto o svojom zámere neinformovalo skôr.
Vraj má zmeniť sortiment
„Keby som to vedel v lete, išiel by som na Mostnú, do novostavby. Ale povedali mi to len pred vyše mesiacom. Koncom februára mám vraj odísť. Ale urobiť novú reštauráciu netrvá mesiac ani dva. Je to veľmi náročné, to nie je ako robiť kancelárie,“ povedal Bin z reštaurácie Panda. Dodal, že priestor, ktorý mu ponúkli v historickej budove, je malý. „Poradili mi, nech zmením sortiment a nech tam predávam len polievku. No ako potom zaplatím desať-dvanásť ľudí?“ Pýta sa tiež, kde nájde nemalé peniaze na prerábku priestorov. Musí v nich byť napríklad lapač tukov, odsávanie. „Ja som investoval už do tohto, platím tu tisíc eur mesačne,“ povedal o súčasnej reštaurácii, ktorá funguje sedemnásť rokov. Uvažuje, že rozbehne petíciu.
Priestor pre 21. storočie
Nové vedenie mesta chce z tržnice urobiť „nový mestský priestor pre 21. storočie, cez deň trhovisko, večer podujatia, kultúra a miesto stretávania sa“. Hlavný architekt Viktor Šabík v roku 2019 povedal, že cieľom je vytvoriť zmysluplnú kombináciu predaja a služieb. V kamenných prevádzkach, ktoré sú po obvode tržnice, má prevládať gastronómia a služby, ktoré poskytujú malí remeselníci. Avizoval tiež, že do presklenej budovy chcú dostať kultúru. Novinkou má byť výťah. „Bude sa riešiť v ďalších fázach. K presnému termínu sa dá len ťažko vyjadriť, pretože ten závisí od viacerých faktorov, samozrejme, hlavne od financií,“ povedal Holúbek.
Časť poschodia je nevyužitá
Z prenájmu priestorov v presklenej budove má mesto ročne okolo 13-tisíc eur. Časť poschodia je nevyužitá. Dôvodom je vzduchotechnika, ktorá je nevhodná pre reštauráciu. Vône z kuchyne cítiť v celej budove. Poslanci, s ktorými sme hovorili, podporujú zámer revitalizácie tržnice. Keď sa však dozvedeli, že nájomníci z presklenej budovy nie sú doriešení, boli zaskočení.
Myslia si, že sa s nimi malo rokovať skôr.
„Aby to nedopadlo ako v Lipe, že sme vypovedali nájomné zmluvy a nemali sme nič pripravené,“ poznamenal na zastupiteľstve poslanec Pavol Obertáš.
Zmení sa aj nádvorie
Mestská tržnica je národnou kultúrnou pamiatkou, výnimkou je presklená budova z roku 2005. Oba objekty má prepojiť premostenie na úrovni prvého poschodia. Odobrili to už pamiatkari. V historickej budove sú v akútnom havarijnom stave najmä okná. Do konca tohto roka má byť zo sedemdesiatich obnovených štrnásť.
Riešiť treba tiež kotolne, elektroinštalácie a zdravotechniku, „pretože veľká časť nebytových priestorov je bez dostupnej vody, čo znižuje ich využiteľnosť“ aj príjmy z nájmu. Píše sa to v správe o revitalizácii tržnice, ktorú dostali v novembri poslanci.
Obnova čaká aj prestrešenie nádvoria, pribudne tam sieť proti holubom a nový náter. Mesto nakúpi nové predajné stoly s tienením a úložným priestorom. Ich novým rozmiestnením chce zabezpečiť viacúčelovosť nádvoria. Na jeho okraji už nemajú v novom roku parkovať autá, namiesto nich tam vraj budú mobilné gastro prevádzky. „Investičné aktivity revitalizácie mestskej tržnice sú pripravované a realizované postupne, podľa získaných dotácií a finančných možností mesta,“ píše sa v správe.
Poslanci sa s tým stotožnili a schválili výpovede z nájmu pre štyroch spomínaných nájomcov. Za hlasovali osemnásti, nikto nebol proti, Ján Vančo zo Starého mesta sa zdržal. Nájomníci hovoria o zlom načasovaní: „Roboty je menej a menej. Covid sa ťahá už dva roky a zrazu sa dozviete, že musíte odísť. Čakajú nás pekné Vianoce.“
Svoj názor mi môžete napísať na redakcia@nitranoviny.sk
Hena Ďurovová