Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja na poslednom zastupiteľstve rokovali aj o Informatívnej správe o vekovej štruktúre všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast, vrátane zdravotných sestier v týchto ambulanciách.
Ako uviedol riaditeľ Úradu NSK Peter Privalinec, situácia v tejto oblasti je v rámci kraja alarmujúca. Chýbajú všeobecné aj špecializované ambulancie, trpíme nedostatkom sestier a preto považuje za dôležité, aby kraj v spolupráci s lekárom samosprávneho kraja predložil a našiel také riešenie, ktoré prispeje k zastabilizovaniu lekárov v Nitrianskom kraji.
Poslanec Iván Farkaš považuje za dôležité riešiť to, či nás vôbec bude mať kto liečiť o päť či desať rokov. „Pred 5 rokmi, keď som navrhoval dotačnú schému na znovuotvorenie alebo otvorenie ambulancií všeobecného lekárstva alebo pediatrie, tak vtedy sme v spolupráci s vtedajším krajským lekárom a vtedajšou vedúcou odboru zdravotníctva dostali materiál a číselné vyhodnotenie vekovej štruktúry lekárov, uviedol na zastupiteľstve. „ A vtedy sme sa zhrozili, že aká je nepriaznivá veková štruktúra v týchto disciplínach, čo sa týka lekárov ale aj sestier, podotýkam. A teraz vidím na grafoch a na údajoch, že za tých päť rokov sa situácia zhoršila,“ skonštatoval a položil otázku, akým spôsobom sa tento stav dá riešiť? Upozornil, že hoci už päť rokov existuje dotačná schéma pre zriaďovateľov a lekárov ambulancií v regióne, je to stále málo.
Župan Branislav BECÍK: Zamestnanec úradu musí pracovať v PROSPECH občanov a nie vo svoj vlastný
Spomínanú dotačnú schému považuje za sklamanie aj poslanec Ján Vančo. Je sklamaný z toho, že sa o tieto dotácie hlási minimum lekárov. Poslankyňa Monika Kolejáková na margo toho uviedla, že sú pripravené kroky, ako naštartovať generačnú výmenu lekárov.
„Keď sme analyzovali pediatrov, tak 64 % ambulantných pediatrov je v dôchodkovom veku a z toho polovicu tvoria lekári nad 70 rokov života. V prípade všeobecných lekárov pre dospelých je situácia o niečo lepšia, ale tiež veľmi zarmucujúca. V ich prípade je 45 % lekárov v dôchodkovom veku a tiež viac ako polovica má viac ako 70 rokov. Že ako vyriešiť tento problém. Vyriešiť tento problém nie je v kompetencii nášho kraja,“ uviedol zasa Miklós Viola.
Poslankyňa Helena Bohátová v tejto súvislosti upriamila pozornosť na možnosti štúdia na stredných školách zameraných na zdravotníctvo. Tie má kraj v Nitre a v Nových Zámkoch, ale nie sú schopné prijímať na štúdium viac študentov, ako by možno chceli. „Viem, že výkony, ktoré sú stanovované, čo sa týka počtu prijímaných žiakov do prvého ročníka, nezávisia už od poslaneckého zboru. Pred časom sme mohli do toho hovoriť. Teraz nie. Ale mám také informácie, že aj minulý rok tu v Nitre bolo viac prihlásených študentov alebo aj študentiek, hlavne teda študentiek, ktorí chceli do 1. ročníka na zdravotníckej škole nastúpiť, ale nebolo im to umožnené, čo sa týka počtov.“ Podľa Heleny Bohátovej je teda nutné urobiť všetko preto, aby sa kapacity škôl mohli rozšíriť.
Na túto poznámku reagovala poslankyňa Monika Kolejáková, ktorá uviedla, že v nitrianskej zdravotníckej škole je priemerne 240 žiakov, môžu prijať 80, kapacitne viac nedokážu. V Nových Zámkoch majú 2- násobný počet študentov, môžu prijať 40. „Preto je vynikajúce, že sa plánuje postaviť nová Stredná zdravotnícka škola (ide o novú budovu existujúcej školy v Nitre, uviedol P. Privalinec). Bolo by dobré, keby sa dala rozšíriť Stredná zdravotnícka škola v Nových Zámkoch, má svoje pozemky. A myslím si, že toto je výzva do budúcnosti, ktorú môžeme ovplyvniť my. Pretože 90 % absolventov, ktorý vchádzajú do bakalárskeho štúdia na úroveň zdravotnej sestry, sú zo stredných zdravotníckych škôl. Dokonca viac ako 90 %. Len veľmi malé percento je z iných škôl s maturitou.“
(nn)