S novým kabátom nová chuť na obhajobu primátorského kresla? Aj takto by sa dala postaviť otázka smerom k súčasnému primátorovi Nitry Marekovi Hattasovi, ktorý sa rozhodol, že pôjde zabojovať o pozíciu prvého muža pod Zoborom opäť, tentokrát v kabáte Tím Kraj Nitra.
Marek Hattas pred takmer štyrmi rokmi porazil vtedajšieho primátora Jozefa Dvonča o 5932 hlasov (Hattasa volilo 12 385 Nitranov, čo bolo 42,28%, kým Dvonča 6453 Nitranov, čo bolo 22,03% – pozn. red.). Po suverénnom víťazstve ale teraz niet ani chýru ani slychu, pretože pod Zoborom sa stále viac hovorí o potrebnej zmene na primátorskej stoličke. Facebookový profil Hatastrofa sa v statuse zameral na pridelené dotácie z mestského rozpočtu na rok 2022 pre cieľovú oblasť kultúra a kreatívny priemysel. A vraj to mnohým vyrazí dych.
Niekomu sa ušlo hojno, inému klasika nič
Jozef Dvonč bol jediný primátor, ktorý vydržal viac ako jedno volebné obdobie. Od roku 1996 mala Nitra šiestich primátorov. Jozef Dvonč bol primátorom od roku 2006 až do roku 2018, teda tri volebné obdobia. Pred ním primátorovali v Nitre Silvester Štefanka, Vladimír Libant, Jozef Prokeš a Ferdinand Vítek, ktorí sedeli na primátorskej stoličke iba štyri roky. „ZA ĽUDÍ!!! …ale len za tých „našich“! Pred pár dňami mesto zverejnilo pridelené dotácie z mestského rozpočtu na rok 2022 pre cieľovú oblasť kultúra a kreatívny priemysel. Mnohým tento zoznam vyrazil dych!“ píše sa v statuse hneď na začiatku. V prvej 15-tke najvyšších dotácií sa totiž umiestnili až tri akcie, ktoré sa pravidelne konajú – kde??? „Na Hideparku! Na mieste, ktoré je úzko spájané s pánom primátorom a jeho priateľmi. Festival FLAAM, Vanlife Meet festival a Hidepark 2022 si z rozpočtu mesta ukrojili až 14 500 eur,“ vyčísľuje profil Hatastrofa a podotýka, že tieto podujatia sú riadne organizované akcie, na ktorých usporiadatelia vyberajú vstupné od návštevníkov.
„Festival FLAAM je podľa tejto schémy a priradených prostriedkov tretia najdôležitejšia kultúrna akcia roka v Nitre!! Vysokými dotáciami boli „odmenené“ aj niektoré spriatelené podniky – napríklad kníhkupectvo Na vŕšku, ktoré síce dlhé roky patrí ku koloritu Nitry, avšak výška podpory je v porovnaní s inými projektami do očí bijúca. Naopak, s nulou skončilo viacero umelcov, organizácii, či združení, ktoré dlhé roky úspešne pôsobia v Nitre a vychovávajú naše deti, osoby ocenené mestom Nitra a Nitrančanmi za svoju tvrdú prácu. Za všetkých spomenieme folklórny súbor Zobor, Slovenskú poľnohospodársku univerzitu, Nitriansky hudobný spolok, Súkromné konzervatórium Nitra, tanečnú školu N Dance Company, či dlhoročnú členku umeleckého súboru DAB, herečku Gabrielu Dolnú. Jednoducho, na ich činnosť „nevydalo“ ani euro,“ prezrádza profil Hatastrofa.
Ďalší príklad delenia na „našich“ a „tých ostatných“ v Nitre
„Po HACKATONE zo začiatku volebného obdobia, na ktorom sa za neuveriteľných 100 000 eur z mestského rozpočtu štyri dni zabávalo niekoľko „vyvolených“ pod rúškom „kreatívnej práce“ pre oživenie námestia a pešej zóny, či povolenie pre kamarátov z podniku Lifehouse postaviť si bez výberového konania a nájomného stan na námestí počas Vianočných trhov v roku 2019, je toto ďalší príklad delenia na „našich“ a „tých ostatných“ v Nitre,“ konštatuje na záver profil Hatastrofa, ktorý v diskusii pod statusom ponúka aj zoznam hlavných podporených projektov, pričom všetky tieto informácie sú verejne dostupné na úradnej tabuli mesta. Nuž po športovcoch krvácajú v meste pod Zoborom aj niektorí umelci, ktorí nie sú v obľube primátora Hattasa. Bude zaujímavé sledovať, ako sa jeho „štedrosť“ začne prejavovať pred voľbami, lebo vtedy sa peniaze rozdávajú najviac a najlepšie. Alebo žeby ľudia už neboli slepí a hluchí a vybrali si niekoho, kto na nich bude myslieť celé štyri roky a nie iba pár mesiacov? A to rovno pred voľbami?
Jozef Uhlárik