Nitrianskeho podnikateľa a oligarchu Smeru-SD Norberta Bödöra zatkla NAKA na začiatku augusta 2020 a odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe. Síce sa už niekoľkokrát pokúšal dostať sa na slobodu, súd mu však ani raz nevyhovel.
Norbert Bödör sa dostal za mreže po prevalení obrovských úplatkov v kauze Dobytkár. Dostať sa von spoza mreží kolúznej väzby sa mu nepodarilo ani teraz, keď jeho žiadosti v stredu senát 9T Špecializovaného trestného súdu opäť nevyhovel. Rozhodnutie však ešte nie je právoplatné, lebo o sťažnosti bude rozhodovať Najvyšší súd. Stanovisko k nemu zaujali vo videu aj jeho obhajcovia Marek Para a Pavol Gašpar, ktorý je synom tiež ešte nedávno väzneného expolicajného prezidenta Tibora Gašpara.
Obhajcovia sa podľa § 363 domáhali preskúmania dôvodnosti obvinenia
Senát 9T Špecializovaného trestného súd bol v zložení doktor Giertli, doktor Hrubala a doktor Šutka. „Úrad špeciálnej prokuratúry má proti Norbertovi Bödörovi jediný, a aj to extrémne slabý dôkaz v podobe nepriamej výpovede, teda výpovede z počutia, iného spolupracujúceho obvineného, ktorému navyše prokurátor za jeho výpoveď poskytol rozsiahle výhody,“ konštatuje v úvode vyhlásenia právnik Marek Para. Tieto výhody, okrem iného, spočívali v prepustení z väzby. „Pre absurdnosť obvinenia sme v prospech Norberta Bödöra riadne a včas uplatnili dôvodný návrh podľa § 363 Trestného poriadku, ktorým sme sa domáhali preskúmania opodstatnenosti jeho obvinenia, lenže prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry s cieľom znemožniť generálnemu prokurátorovi posúdiť opodstatnenosť obvinenia, napriek naším výhradám ukončil vyšetrovanie a 3.8.2021 podal obžalobu na súd,“ pridáva Para, podľa ktorého senát 9 T od podania obžaloby, teda 3.8.2021, až do 15.12.2021, teda viac ako štyri mesiace, nevykonal žiadny úkon a ani nevyhlásil termín hlavného pojednávania, čo bolo hlavným dôvodom podania žiadosti o prepustenie Bödöra z väzby.
Nitriansky podnikateľ a oligarcha Norbert Bödör zostáva za mrežami
„Práve 15.12.2021 senát 9T zamietol žiadosť o prepustenie z väzby s odôvodnením, že za štyri mesiace od posledného rozhodovania o väzbe sa nič také dôležité, čo by odôvodňovalo prepustenie z väzby nezmenilo,“ hovorí ďalej Marek Para a dodáva, že senát 9T prostredníctvom predsedu senátu Jána Giertliho vlastné omeškanie použil ako dôvod ďalšie trvanie väzby. „Keďže logicky, ak sa nič nekoná, tak sa nič dôležité v prospech Norberta Bödöra ani zmeniť nemôže. Táto železná logika znamená, že ak súd rok nebude konať, tak sa rok v konaní nič nezmení a Norbert Bödör bude väznený naďalej,“ prízvukuje oligarchov obhajca, podľa ktorého dôvody väzby po tak dlhom čase predstavujúcom celkovo rozsah 18 mesiacov dávno pominuli.
Poslanci NR SR žiadajú riaditeľa SIS o zverenie dôkazov o manipuláciách trestných konaní (video)
Senát 9T ostal nečinný, čím vedome a cielene porušil právo na obhajobu
Marek Para sa nevie ubrániť dojmu, že senát 9T chce ich sťažnosť proti zamietnutiu žiadosti o prepustenie Norberta Bödöra úmyselne pozdržať a postúpiť Najvyššiemu súdu v omeškaní. „A to až v roku 2022 tak, aby docielil príslušnosť doslova spriateleného senátu 5T, ktorého riadiacim predsedom je voči nášmu klientovi zaujatý doktor Juraj Kliment,“ myslí si Para.
„Senátu 9T pritom generálny prokurátor postúpil aj návrh podľa §363 za účelom jeho použitia v ďalšom konaní. Náš mandant sa preto domáhal, aby sa jeho návrhol zaoberal aspoň súd, keď už to bolo znemožnené generálnemu prokurátorovi. Napriek skutočnosti, že generálny prokurátor upozornil senát 9T, že môžu spôsobiť vážny zásah do práva na obhajobu, lebo návrhu podľa § 363 je možné rozhodnúť len do 17.12.2021, senát 9T ostal nečinný, čím vedome a cielene porušil právo na obhajobu nášho klienta. Aktivita justičných orgánov by sa nemala sústrediť iba na behanie po lesoch s otázkami na divú zver, kam je možné najlepšie umiestniť kamery tak, aby čo najviac poškodili pánovi Bödörovi, ale v situácii, keď nemajú voči nemu žiadny relevantný dôkaz, a výrazne, teda skoro päť mesiacov v konaní meškajú, ho musia bezpodmienečne prepustiť z väzby na slobodu,“ dodáva na samý záver videa druhý z Bödörových obhajcov Pavol Gašpar.
Jozef Uhlárik