Vývin svadobnej módy 20. až 90. rokov 20. storočia predstavuje výstava Príbeh nevesty v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch. Majiteľka zbierky svadobných šiat Jana Mládek Rajniaková ponúka reflexie svadobnej módy v bývalom Československu a jej pretavenie do československej podoby a vtedajšieho textilného priemyslu, ktorý limitoval možnosti budúcich neviest. Výstava potrvá od dnes 28. marca do 11. mája, informovala Mária Škrabáková z múzea.
Vystavené budú svadobné šaty, pánske obleky, doplnky ako závoje, kravaty, rukavičky, topánky. Návštevníci si môžu pozrieť aj svadobné fotografie, doplnené o príbehy, ktoré zaznamenávajú osobné výpovede pôvodných majiteliek šiat. „Šaty bez príbehu, bez poznania ich nositeľky, bez rozhovoru s ňou, nemajú pre mňa hodnotu,“ povedala Mládek Rajniaková, ktorej zbierka svadobných šiat zahŕňa vyše 250 kusov.
Na výstave budú prezentované aj šaty ušité krátko po vojne z padáka. Týchto šiat sa zachovalo veľmi málo nielen v prostredí Slovenska, ale v celosvetovom kontexte. Zaujímavé sú aj šaty z blízkeho okolia Nových Zámkov, predovšetkým šaty, ktoré si v roku 1959 nechala podľa časopisu Burda ušiť budúca nevesta priamo v novozámockom salóne. Vystavené budú aj najstaršie svadobné šaty zo zbierky Mládek Rajniakovej, ručne vyšívané šaty z roku 1928. Šaty štýlovo vychádzajú z tradičného ľudového odevu podtatranskej obce Štrba, kde sa v tom čase ešte aktívne nosil ľudový odev charakteristický plisovanými dlhými sukňami. Výstavu dopĺňajú odborné texty opisujúce vývin svadobného odievania, svadobných oznámení a svadobnej fotografie.
Jana Mládek Rajniaková je vyštudovaná etnologička a zbieraniu svadobných šiat a s nimi spojených príbehov sa zaoberá od roku 2012. Väčšinu šiat dostala darom od kamarátok a známych, ktorých oslovila. Dnes ju už ľudia sami vyhľadávajú, aby jej zverili svadobné šaty. Svoju zbierku zverejňuje prostredníctvom sociálnych sietí, médií a výstav.
(tasr)