Rakovina pľúc je u Slovákov hlavnou príčinou úmrtí a druhou najčastejšou rakovinou, hneď po rakovine hrubého čreva. U Sloveniek je toto ochorenie na štvrtom mieste v rebríčku častých onkologických diagnóz. Pripomenul to Národný onkologický inštitút (NOI) na sociálnej sieti pri príležitosti mesiaca boja proti rakovine.
Na Slovensku ochoreniu v minulom roku podľahlo až 2146 ľudí. „Približne 90 percent úmrtí spôsobených malígnym, teda zhubným ochorením pľúc, zapríčiňuje práve fajčenie, zodpovedá za úmrtie jedného z desiatich dospelých. Priemerný fajčiar môže dokonca stratiť až osem rokov života v porovnaní s nefajčiarom,“ upozornil NOI.
Veľké riziko predstavuje podľa NOI tiež pasívne fajčenie, to znamená vdychovanie cigaretového dymu nefajčiarmi, ktorí sú v zadymenom prostredí. Medzi ďalšie príčinné faktory môžu patriť rôzne chemikálie vonkajšieho prostredia, ako napríklad azbest, radón, arzén a tiež znečistené ovzdušie. Určitú rolu môže zohrávať aj dedičnosť.
„Väčšina pacientov nemá príznaky rakoviny pľúc, až kým sa nenachádzajú v pokročilom štádiu. Pokiaľ je však odhalená v skorých štádiách, pacient má veľkú šancu na vyliečenie. Realita je však taká, že mnohí z nás ignorujú prvotné príznaky,“ poukázal NOI. Medzi prvotné prejavy ochorenia patrí pretrvávajúci kašeľ, zmena charakteru chronického kašľa u fajčiarov, pocit dýchavičnosti alebo sipot pri činnostiach, pri ktorých predtým tieto problémy neboli, chrapľavý hlas, vykašliavanie krvi, strata chuti do jedla alebo nechcené chudnutie, opakované zápaly priedušiek, bolesť na hrudníku, chrbte alebo pažiach.
Zdroj: TASR
Foto: Archív NN