Píše Eka Balašková, predsedníčka ZO Únie nevidiacich a slabozrakých v Komárne
Ak tipujete, že vás pozývam do okresu Komárno, bingo, dobrý tip! Veľa ľudí síce tvrdí, že tam nemôže byť nič zaujímavé, lebo veď čo už sa dá vidieť na nedoziernej rovine. Omyl, vážení! Poďte na malú ochutnávku toho, čo sa v priestore medzi Dedinou Mládeže, Čičovom, Komárnom, Kravanmi nad Dunajom a Bajčom oplatí vidieť. Lebo viete, ako to je s tým stokrát počutým, ale raz videným.
Lodný mlyn na Malom Dunaji v Kolárove
Kedysi bolo takýchto plávajúcich stavieb na juhu Slovenska niekoľko. Toto je jediná pôvodne zachovaná. Dostanete sa k nej po najdlhšom krytom drevenom moste v Európe. Ak budete mať šťastie, čo s najväčšou pravdepodobnosťou mať budete, lebo tam to žije, okrem iného môžete navštíviť tamojšie múzeum vodného mlyna, ale na pódiu v areáli sú často rôzne kultúrne podujatia.
www.vodnymlyn.sk
Veľkolélsky ostrov, Zlatná na Ostrove
Je súčasťou CHKO Dunajské luhy. Ostrov je ukážkou toho, ako to v prírode vyzeralo pred tisíckami rokov a je jedným z mála ostrovov, ktoré odolali úpravám dunajských brehov v rámci výstavby vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Keďže Nagymarosský stupeň sa nakoniec nerealizoval, toto územie bolo revitalizované a je krásnym miestom pre váš relax.
V jeho susedstve nájdete ekofarmu, ktorá zaujme hlavne agroturistov. Ak ste však z mesta, tu máte jedinečnú „šancu“ ukázať vašim deťom, že cesta mlieka a syrov na váš stôl sa nezačína v regáloch obchodu.
A prečo sa ostrov volá Veľkolélsky? Aj to sa dozviete – ak ho navštívite.
Komárňanský okres je raj rybárov
Ak ste nadšencom športového rybolovu, určite ste o tom už minimálne počuli. Ak ste „sviatočný“ rybár, tak možno neviete, že si môžete skvelo zachytať napríklad na súkromnom revíre v Zemianskej Olči. Je tu samozrejme aj možnosť stravovania a ubytovania sa. Nezabúdajte však na to, že športový rybár má zásadu chyť a pusti späť – dnes už naozaj väčšinou nie sme odkázaní na to, aby bol rybolov vecou prežitia rodiny. Pre rybu na tanier preto šup do supermarketu. Okolo niekoľkých prejdete aj cestou za ďalším rybárskym miestom – Zväzová voda Slovenského rybárskeho zväzu Komárno – Mŕtve rameno Váhu. Tu tiež môžete pobudnúť niekoľko dní, o stravu a ubytovanie sa vám postarajú aj tu.
Ostaneme ešte pri vode
A toto miesto by ste v Komárne veru nemali obísť – je to sútok našich dvoch najväčších riek, Váh a Dunaj. Ten je „na skok“ od pevnosti, o ktorej ste už ale určite počuli a v tomto článku vám chcem predstaviť miesta menej propagované.
Kelemantia pri Iži
Bola starorímska pevnosť, jediná v tomto úseku Dunaja, vysunutá na jeho „slovenskom“ brehu. Hoci vykopávky zo začiatku minulého storočia, ale aj zmienky cestovateľov z 18. a 19. storočia svedčia o jej pôvode v staroveku, v dochovaných antických správach sa nespomína. V posledných rokoch sa tu podarilo vybudovať múzeum v prírode s informáciami v štyroch jazykoch.
Pláž v Kravanoch nad Dunajom
Je „multifunkčné“ miesto vhodné pre rybárov, ale aj pre kúpania a bronzu chtivých turistov. V rámci pláže je zaujímavá zvonica, ale aj novo vybudovaná rozhľadňa. Milovníci vína si v okolí Kravian prídu na svoje v miestnych vínnych pivničkách.
Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove
Nie je až taká neznáma, ale málokto asi vie, že býva otvorená aj pre verejnosť. Síce len v pracovných dňoch a kvôli súčasnej „pandemickej“ situácii je nutné si návštevu dohovoriť vopred, ale priznajme si, koho nefascinujú všetky tie planéty, hviezdy, súhvezdia a všetky tie nebeské telesá? Takže ak budete mať cestu z Nových Zámkov do Komárna, nezabudnite sa zastaviť aj tu.
Trio termálnych kúpalísk
Termálne kúpaliská nájdete v Patinciach, Komárne a najnovšie aj v najmladšom meste Slovenska – Nesvadoch. Momentálne je to kvôli covidu ešte dosť komplikované, ale ak máte problémy s pohybovým aparátom, vaše kosti sa vám za ich návštevu poďakujú.
Neskočíte aj do Komáromu?
Samozrejme nemusíte, ale keď už budete tu, previezť sa po Monoštorskom moste (nazvanom podľa priľahlej pevnosti na maďarskej strane) cez Dunaj a šup späť po Alžbetinom moste. Prečo sa oplatí tieto dva mosty „prebehnúť“? Ten Monoštorský je most s najvyšším pylónom na Dunaji a do užívania bol odovzdaný pred ani nie pred rokom. Alžbetin most na našej strane pokračuje sklopným mostom, ktorý sa dvíhal, keď z lodeničiarskeho bazéna potrebovala vyplávať veľká loď.
Cyklistický raj
Okres Komárno má výlučne nížinný charakter a preto je veľmi vhodný na turistiku aj pre starších ľudí s pohybovými problémami. V Komárne, Kolárove a Hurbanove pred nedávnom „naskočili“ na módnu vlnu zdieľaných bicyklov a tak môžete niektoré z vyššie zmienených miest navštíviť na dvoch kolesách.
Špecifická gastronómia
Čím je špecifická? Dokonalým splynutím chutí slovenskej a maďarskej kuchyne. Tak, ako na bryndzové halušky idete na Liptov, na tatarčene pirohy na Šariš, na pečeného zubáča, Šomlói halušky (ktoré haluškami v pravom slova zmysle vôbec nie sú), sumčí perkelt s tvarohovými rezancami vám budú najviac chutiť práve na terase čárdy niekde na brehu Váhu či Dunaja.