Na slovenských zdravotníkov sa v poslednom čase sype pomerne veľa kritiky, prípad z novozámockej nemocnice je však jasným príkladom toho, že neraz spravia aj veci, za ktoré ich je treba naozaj pochváliť. Tímu lekárov a aj ostatnému zdravotníckemu personálu sa totiž podarilo niečo, na čo môžu byť právom hrdí, pretože takéto prípady zaznamenali vo svete asi len štyri. Pre lekárov aj medicínu na Slovensku je to preto veľký úspech.
Lekári v novozámockej nemocnici zachránili tehotnú Katarínu Mészárosovú, ktorej po pôrode zlyhávali orgány. Jej problémy však začali už pred pôrodom, navyše stav tehotnej ženy mohol skomplikovať, a zrejme aj skomplikoval, Covid. Našťastie, prežila ona i jej novonarodené dieťa, dcérka Nely. O zázraku lekári hovorili aj vtedy, keď Nelkinej mame po piatich týždňoch zabrali liečba a špeciálna dialýza. Dnes je síce už zdravá, stále je však pod dohľadom lekárov. O vzácnom prípade zachránenej mamičky a bábätka, o ktorom informovala aj RTVS, bude tím novozámockých lekárov prezentovať po celom svete na medzinárodných kongresoch. Najbližšie už budúci rok v Bruseli.
Katarína bola niekoľkokrát de facto na „druhej strane“
Katarína mala už druhé bezproblémové tehotenstvo, lenže všetko sa zvrtlo na jednej gynekologickej prehliadke, kde si lekár všimol, že jej zožltli oči. Katarína prekonala doma niekoľko dní pred pôrodom Covid, lenže v deň, keď ju prijali do nemocnice pre žltšie oči a kožu, začala rodiť. „Narodilo sa nám dievčatko. Avšak na ďalší deň sa stav ešte skomplikoval. Pridružili sa bolesti brucha a výrazne sa zhoršili laboratórne parametre,“ prezradila gynekologička Judita Koprdová z FNsP Nové Zámky.
Rebel zo Šiah Martin HUDEC: Odsúhlasiť si vyšší plat po nástupe do funkcie je HULVÁTSTVO
Katarína začala zlyhávať pečeň, po nej aj obličky, cievny systém a zrážanie krvi. Mladá mamička dostala Preeklampsiu, závažnú komplikáciu tehotenstva, ktorá spôsobuje sťahovanie ciev. Tú u Kataríny skomplikoval pravdepodobne aj Covid. V podstate nepretržite zasahoval celý tím odborníkov, medzi ktorými nechýbal hematológ, internista či chirurg.
Mnohí ľudia cítia podľa psychiatra Karola Turčeka obavu o zdravie svojich blízkych
„Operácie boli dve, boli to potom desiatky litrov krvných derivátov, niekoľko hodín pľúcnej ventilácie, desiatky hodín podpory krvného obehu a desiatky hodín dialýzy kvôli obličkám a aj kvôli pečeni,“ uviedol Karol Hajnovič, riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch. „Dočisťovali sme krv od toxických látok, ktoré telo vyprodukovalo,“ doplnil Štefan Krbila, primár Kliniky anesteziológie a internej medicíny v novozámockej nemocnici. „Pacientka bola počas hospitalizácie niekoľkokrát, de facto, na druhej strane,“ priznal Hajnovič. O život spolu s mamou však bojovala aj trojkilová Nely, ktorá mala po ťažkom pôrode cisárskym rezom problémy s dýchaním. „Stav sa postupne zlepšoval, upravoval, a mohli sme ju po 10 dňoch odovzdať do starostlivosti otca. Pre mňa je to taký malý zázrak,“ prezradila primárka neonatologickej kliniky Klaudia Demová.
Slováci sa často sťažujú na prácu zdravotníkov, s ktorou majú nie dobré skúsenosti
Neskutočná vďaka všetkým lekárom a zdravotníkom
O malom zázraku však lekári hovorili aj vtedy, keď liečba a špeciálna dialýza po piatich týždňoch zabrali aj samotnej Kataríne, ktorá je dnes síce už zdravá, stále však pod dohľadom lekárov. „Keď tu ležíte a ste v takej bezmocnosti, všetci sa tu o vás starajú, tak je to neskutočný pocit vďaky, ktorý pociťujete,“ priznala dojatá Katarína Mészárosová.
Takto sa to robí! V Novej Vsi nad Žitavou začínajú PLATIŤ za odpad IBA podľa REÁLNEHO množstva
„Doteraz bolo celosvetovo publikovaných len niekoľko prípadov zlyhania pečene a následne takéhoto vážneho stavu u tehotnej pacientky v súvislosti s Covidom. My sme našli tri či štyri kazuistiky veľmi podobné tomuto prípadu,“ dodal na záver riaditeľ novozámockej nemocnice Karol Hajnovič, ktorý môže byť na tím svojich lekárov a zdravotníkov právom pyšný.
Tí sa tam totiž, podľa jeho slov, nestretávali pri Kataríne iba počas ich pracovnej služby, ale aj mimo nej a radami prispievali k postupnému zlepšovaniu jej zdravotného stavu, ba nápomocní boli aj pred operáciami či počas nich. „To, že je dobre sme začali tušiť až pred koncom jej hospitalizácia na klinike Anesteziológie a intenzívnej medicíny, kedy začala pacientka de facto sama „fungovať“ a umúdrili sa jej aj obličky a začali filtrovať krv,“ priznal riaditeľ novozámockej nemocnice, podľa ktorého si všetci vtedy výrazne vydýchli a boli šťastní, že to dobre dopadlo.
Dodo Púchovský, RTVS