S vypustením sonografie zo skríningu rakoviny prsníkov súhlasia rezort zdravotníctva aj viacerí odborníci. Nie je podľa nich odporúčaná ako skríningové vyšetrenie u bezpríznakových žien a spája sa s vysokou falošnou pozitivitou. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu. Zmenu má priniesť novela zákona týkajúca sa preventívnych vyšetrení, ktorú do parlamentu predložila poslankyňa hnutia Sme rodina Zuzana Šebová.
„Jednoznačne odporúčaným vyšetrením v rámci skríningu žien v bežnom riziku pre vývoj rakoviny prsníka je mamografické vyšetrenie. Ultrazvukové vyšetrenie môže mať svoj význam v rámci doriešovania mamograficky hustej žľazy alebo zistených mamografických abnormalít, alebo u žien s príznakmi ochorenia prsnej žľazy,“ uviedli v spoločnom stanovisku rezort zdravotníctva, prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Stanislav Špánik, riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková, hlavná odborníčka ministerstva pre rádiológiu Viera Lehotská a predsedníčka Sekcie mamárnej diagnostiky Slovenskej rádiologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej komory Jana Slobodníková.
Upozornili, že samostatne uskutočnené ultrazvukové vyšetrenie môže u bezpríznakových žien viesť k nadvyšetrovaniu, vzhľadom na opakované kontroly onkologicky nepodozrivých zmien (cysty a nezhubné nehmatné zmeny), ktoré vedú podľa nich k potenciálnemu poškodeniu a nadmernej úzkosti žien. „Súčasne predstavujú záťaž zdravotného systému,“ skonštatovali.
Poukázali, že samotné ultrazvukové vyšetrenie neodporúčajú ako preventívnu metódu rakoviny prsníka používať ani Európska rádiologická spoločnosť a Európska spoločnosť pre zobrazovanie prsníkov. Väčšina odborníkov podľa ich slov neodporúča rutinný skríning karcinómu prsníka u mladých asymptomatických žien pod 40 rokov, pretože nie je efektívny a nevedie k poklesu mortality.
Návrh Šebovej je podľa odborníkov a rezortu zdravotníctva v súlade s medicínskymi odporúčaniami. Má podľa nich zabezpečiť väčší prístup k medicínsky správne indikovaným rádiologickým vyšetreniam. Upravuje podľa ich slov i ďalšie potrebné zmeny nielen v oblasti onkologických skríningov, ale aj starostlivosti o pediatrických pacientov.
S novelou sa nestotožňuje Sme rodina. Predseda hnutia Boris Kollár avizoval, že dá Šebovej pokyn, aby návrh stiahla. Poslankyňa vyhlásila, že návrh stiahne, pretože nebol podľa jej slov dostatočne odkomunikovaný s odbornou ani laickou verejnosťou.
(tasr, freepik)