Internetom sa opäť šíri výzva na odopretie výkonu mimoriadnej služby, ktoré je možné vykonať len do konca januára.
S výzvou sa spájajú rôzne nepresné alebo nesprávne informácie a mnohí dodnes nevedia, akým spôsobom túto výzvu vnímať a či má vôbec význam zaoberať sa ňou. Keďže do konca januára zostáva už len niekoľko dní, AK Gajdoš prináša analýzu tejto problematiky z pohľadu práva a platnej právnej úpravy.
Podľa Čl. 25 ods. 2 Ústavy SR: „Nikoho nemožno nútiť, aby vykonával vojenskú službu, ak je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním.“ Ústava tak každému zaručuje právo odoprieť vojenskú službu, ak je to v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním. „Háčik“ je však v tom, že občania majú právo platne odoprieť výkon vojenskej (mimoriadnej) služby len v januári a tiež len v čase bezpečnosti, t.j. keď nie je krízová situácia. Na vyhlásenia doručené v čase od februára do decembra alebo v období krízovej situácie sa neprihliada, t.j. akoby ani neboli podané.
Ak občan platne odoprie výkon mimoriadnej služby, toto odopretie platí „natrvalo“ (do jeho späťvzatia) a takýto občan v budúcnosti nemôže byť povolaný vykonávať vojenskú službu. Odopretím výkonu mimoriadnej služby však nemožno chápať odmietnutie pomoci Slovensku. V prípade vojny alebo vojnového stavu môžu byť takýto občania povolaní do výkonu alternatívnej služby, ktorou môže byť napr. poskytovanie zdravotnej starostlivosti, sociálnej pomoci, záchranné práce, zásobovanie obyvateľstva a pod., nie však do výkonu vojenskej služby. Každý by sa mal preto zamyslieť, či vojenská služba nie je v rozpore s jeho svedomím alebo náboženským vyznaním. Ak tento rozpor existuje, potom odporúčame využiť ústavné právo odoprieť výkon vojenskej služby, a to bez zbytočného odkladu.
Já občan: Česi sa už vážne chystajú na mobilizáciu! Dotkne sa mužov aj žien od 18 do 60 rokov!
Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej vojenskej služby je preventívny úkon a platí po celý život občana – po celú dobu brannej povinnosti, preto nepovažujeme za opodstatnené zaoberať sa otázkou, či tento rok nastane situácia, pre ktorú by na Slovensku reálne vznikla povinnosť mimoriadnej služby. V každom prípade, ak nastane reálna povinnosť mimoriadnej služby, odoprieť ju už nebude možné.
Naposledy bolo možné platne odoprieť výkon mimoriadnej služby pred 3 rokmi v januári 2020. V januári 2021 a 2022 to nebolo možné, pretože bol v súvislosti s Covidom vyhlásený núdzový stav a teda nebola splnená podmienka „bezpečnosti“. Ministerstvo obrany uvádza, že občanom, ktorí podali vyhlásenie v rokoch 2021 a 2022 bolo oznámené, že sa naň neprihliada. Pre úplnosť uvádzame, že platne odoprieť výkon vojenskej služby mohli v posledných dvoch rokoch len občania, ktorým vznikla branná povinnosť v priebehu predmetného roka. Ide o občanov, ktorí v danom roku dovŕšili 19 rokov alebo si v danom roku prihlásili trvalý pobyt v Slovenskej republike. Na takýchto občanov sa totižto nevzťahuje podmienka doručenia vyhlásenia v januári.
Podľa Ministerstva obrany SR boli počty vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby v posledných rokoch nasledovné:
Január 2022 – 1443
Január 2021 – 85
Január 2020 – 343
CHCEM ODOPRIEŤ VÝKON MIMORIADNEJ SLUŽBY, AKO TO MÁM UROBIŤ ?
V januári a v čase bezpečnosti doručte písomné vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby okresnému úradu v sídle kraja (podľa trvalého bydliska, napr. pre celý Nitriansky kraj je to Okresný úrad Nitra, Štefánikova 69, 949 01 Nitra). Vzor vyhlásenia je možné stiahnuť aj z nižšie uvedeného webu ministerstva. Podpis musí byť úradne osvedčený (na matrike / pred notárom).
Nezabudnite, do konca januára vám zostáva už len niekoľko dní!
VZOR: Vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby nájdete TU.
V prípade záujmu o konzultáciu nás neváhajte kontaktovať.
JUDr. Juraj Gajdoš, advokát
+421 902 288 706
gajdos@akgajdos.com
(zdroj: fb AK Gajdoš)