Na pozvanie predsedu zdravotníckeho výboru poslanca OĽANO Mareka Krajčího sa dnes na pôde Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnilo pracovné stretnutie širokej odbornej obce k téme očkovania v lekárňach.
Rokovanie bolo zorganizované v súvislosti s novelou zákona o liekoch, ktorý je aktuálne zaradený na rokovaní aktuálnej schôdze parlamentu. Novela zákona mala, okrem iných oblastí liekovej politiky, umožniť očkovanie špecifických skupín obyvateľstva a ochorení priamo v lekárňach. Takýto návrh nakoniec nebol do národnej rady predložený, keďže chýbali odpovede zainteresovaných na mnohé otázky.
Z tohto dôvodu prišla aktivita predsedu zdravotníckeho výboru zvolať všetky zúčastnené strany a na základe ich výstupov predložiť do národnej rady pozmeňujúci návrh, ktorý by očkovanie v lekárňach zaviedol. Rokovania sa zúčastnili poslanci zdravotníckeho výboru, zástupcovia ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej lekárnickej komory, Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, Národného centra zdravotníckych informácií, vzdelávacích inštitúcií, hlavných odborníkov pre všeobecné lekárstvo, primárnu pediatriu a ďalších odborníkov.
„Chcem v prvom rade poďakovať všetkým odborníkom za účasť na dnešnom rokovaní. Vyzerá, že sme našli zhodu naprieč celou odbornou obcou, ktorá umožní zaviesť očkovanie do lekární. Zhoda sa našla pri dobrovoľnom očkovaní dospelých občanov proti chrípke“, hovorí Marek Krajčí a dodáva: „Umožnením očkovania v lekárňach vieme uľahčiť cestu pacienta, ktorý sa dobrovoľne rozhodol dať sa zaočkovať a tým zvýšiť zaočkovanosť našej populácie proti chrípke. Tá je jednou z najnižších v Európskej únii.
Nájdenú zhodu pozitívne hodnotí aj Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory, ktorý sa spolu s kolegami podieľal na príprave konceptu očkovania v lekárňach a návrhu rozsahu certifikačnej prípravy farmaceutov.
Ján Klimas, dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave dodal, že akreditovaná certifikačná príprava určená farmaceutom zabezpečí dostatočné teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré budú garantovať bezpečnosť a prispejú k zvýšeniu podielu zaočkovanej populácie.
Výsledok rokovania okomentovala aj poslankyňa zdravotníckeho výboru Eva Horváthová: „Záleží nám na bezpečnosti pacienta a na zjednodušení jeho cesty k vakcinácii. Preto oceňujeme dohodu na zadefinovaní dospelej populácie a očkovaniu proti chrípke, s dôrazom na dostatočné a kontinuálne vzdelávanie farmaceutov pri poskytovaní tohto výkonu a ústretový krok zo strany ministerstva zdravotníctva.“
Praktickým výsledkom pracovného rokovania, ktorému predchádzala takmer dvojročná príprava legislatívy, bude pozmeňujúci návrh k rokovanej novele zákona o liekoch, ktorú predložia poslanci zdravotníckeho výboru na nadchádzajúcej schôdzi národnej rady.
„Novela zákona o očkovaní v lekárňach zavádza ďalšie vzdelávanie farmaceutov, ktorí budú očkovanie v lekárňach vykonávať. Poslanci prediskutovali aj otázky nevyhnutnej funkcionality eZdravia pri zázname očkovania do liekovej knižky pacienta. Očkovanie teda bude bezpečné a oveľa dostupnejšie pre širokú populáciu. Plná implementácia legislatívnych zmien v praxi sa odhaduje najskôr počas budúcoročnej chrípkovej sezóny.“ uzatvára Marek Krajčí, predseda zdravotníckeho výboru.
(ts, arch)