Cenzúra na sociálnych sieťach nie je to isté ako štátna cenzúra, pretože v prvom prípade ide o súkromné spoločnosti. Tak znie asi najčastejšie argument obhajujúci správanie veľkých technologických firiem. Ľudia, ktorí sociálne siete využívajú, sú zákazníci, ak sa im podmienky ponúkanej služby nepáčia, môžu sa zbaliť a ísť inam. S touto argumentáciou vždy boli problémy. Keď vznikol „konzervatívny Twitter“ Parler, ostatné technologické firmy sa ho pokúsili udusiť v zárodku. Amazon zrušil sieti hosťovanie na svojich serveroch, spoločnosti Google a Apple ho vyhodili zo svojich on-line obchodov. Teraz sa však v argumentácii objavili ďalšie trhliny. Jen Psakiová, hovorkyňa Bieleho domu, oznámila, že americká vláda aktívne spolupracuje so sociálnymi sieťami na odstraňovaní „dezinformácií“.
Z problému súkromnej cenzúry sa tak stáva cenzúra štátna, píše v komentári na echoprime.cz komentátor Ondřej Šmigol.
Americká vláda podľa neho nie je jediná, ktorá spolupracuje so sociálnymi sieťami na potláčanie údajných dezinformácií. Briti priznali, že platformy venujú prednostnú pozornosť problematickým príspevkom špeciálnou skupinou štátnych úradníkov. Tá upozorňuje napríklad na teroristické príspevky či na „dezinformácie“ okolo covidu.
Zdá sa pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch bude rásť tendencia vlád dostať sociálne siete pod kontrolu. Tie tak nebudú „pískať rovinu“ alebo mať „redakčnú politiku„, ale budú sa riadiť želaniami toho, kto bude práve pri moci. Spolupráca Bieleho domu s Facebookom toto prelomila. Keby bol prezidentom stále Donald Trump, mainstreamové americké médiá by určite bili na poplach pred nebezpečným precedensom. Takto tomu ešte tlieskajú.