Onkologické ochorenia sú dlhodobo jednou z najčastejších príčin úmrtí na Slovensku. V tlačovej správe na to upozorňuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Podľa najnovších údajov a výpočtov NCZI pribudlo najviac prípadov rakoviny kože, kolorekta a prsníka.
V dospelej populácii celosvetovo dlhodobo dominujú prípady rakoviny kože, hrubého čreva, konečníka, prsníka, prostaty a pľúc. Počet nových prípadov má podľa NCZI na Slovensku stúpajúci trend, s miernymi výkyvmi ovplyvnenými pandémiou. Okrem prvenstva iných zhubných nádorov kože s takmer 7,8 tisíca novodiagnostikovanými prípadmi v roku 2021 pribudlo 4,5 tisíca nových prípadov rakoviny kolorekta, cez 3,4 tisíca nových prípadov rakoviny prsníka a 2,8 tisíca zhubných ochorení prostaty.
Nadúmrtnosť v decembri 2022 bola druhou najvyššou za uplynulý rok
Onkologické dáta boli na Slovensku podľa NCZI dlhodobo zanedbané. Až do minulého roka sa Národný onkologický register (NOR) viedol v zastaranom systéme, ktorý počítal len s ručným prepisovaním údajov z papiera. Neumožňoval ani elektronické hlásenia, ani automatizované spracúvanie elektronických formulárov. „Personálnymi zmenami, kompletnou migráciou dát do systému, ktorý počíta s údajmi z viacerých relevantných zdrojov, urobilo Národné centrum zdravotníckych informácii v roku 2022 v oblasti onkodát viac ako za uplynulých desať rokov,“ uviedla riaditeľka sekcie správy zdravotníckych dát Martina Nagyová. NOR by sa mal podľa nej aktualizovať do konca tohto roka.
Prvým úspechom sú podľa NCZI očakávané počty novodiagnostikovaných prípadov zhubných nádorov v NOR za roky 2017 až 2021. Zdrojom pre výpočet prezentovaných pohľadov sú údaje o uhradenej zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní a údaje o úmrtiach.